Kričí sused „GÓL!“ ešte skôr, ako vám tam padne? TUSR upozorňuje, že aj toto sa môže počas majstrovstiev stať

Telekomunikačná únia vysvetľuje, že počas majstrovstiev si môžete všimnúť oneskorenie signálu.

TUSR upozorňuje, že aj toto sa môže počas majstrovstiev stať
Zdroj: Unsplash (engin akyurt, Jonas Leupe, Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

Už čoskoro sa začnú majstrovstvá v ľadovom hokeji, ktoré určite prinesú veľa emócií. Telekomunikačná únia Slovenskej republiky dáva do pozornosti problém pána Jozefa, ktorý si všimol pri sledovaní prípravných zápasov niečo zvláštne.  

Možno sa už aj vám stalo, že pri sledovaní športového zápasu sused z vedľajšieho bytu zakričal gól skôr, než padol na vašej obrazovke. V čom je teda problém?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“V posledných dňoch sme v televízii mohli sledovať prípravné zápasy našich hokejistov a rovnako aj majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov. Veľkým fanúšikom hokeja je aj pán Jozef, ktorý sledoval všetky zápasy našej hokejovej reprezentácie. Jeho sused Ján je tiež veľkým fanúšikom športu a predovšetkým hokeja. Počas sledovania zápasov si Jozef všimol niečo, čo ho znepokojilo. Počas napínavého sledovania útoku našej reprezentácie zrazu jeho sused Ján kričí gól,” vysvetľuje TUSR.  

Telekomunikačná únia ďalej vysvetľuje, že Jozefa veľmi prekvapilo, keď technici nezistili žiadny problém a zariadenie pracuje tak, ako pracovať má. TUSR vysvetľuje, že toto oneskorenie je úplne prirodzené a nastáva kvôli tomu, ako sa prenáša signál. Keď pozeráme filmy, seriály alebo noviny, oneskorenie v prenose signálu si obvykle nevšímame.  

Hokej a hlavne majstrovstvá sú však situácia, kedy závisí na každom momente a emócie priam sršia. Aj sekunda môže v tomto prípade byť rozhodujúca. Ak ale počas majstrovstiev sveta vyjdete na sídlisko, môžete si všimnúť, že radostné zvolanie “gól!” nevychádza z bytov naraz.  

Kedy sa oneskorenie stáva najmenšie?

Oneskorenie v signály ovplyvňuje technológia prenosu a aj zdroj signálu. Telekomunikační operátori si upravujú signál od televízii vlastnou technológiou. Preto sa môže stať, že každý operátor má odlišnú dĺžku oneskorenia signálu. TUSR zjednodušene vysvetľuje, že ak používate internetovú televíziu OTT, gól počas majstrovstiev uvidíte vo všeobecnosti ako posledný.  

Toto oneskorenie je ale umelé, aby sa zachovala kvalita signálu aj pri menej stabilnom pripojení. Pri sledovaní cez satelit sa signál dostáva najskôr na družicu a až potom späť k divákovi. Aj to zvyšuje oneskorenie. Ak ale chcete vidieť gól ako “prvý”, odporúča sa mať operátora, ktorý odoberá signál priamo zo štúdia. To zabezpečuje nielen minimálne oneskorenie, ale aj vyššiu technickú kvalitu.  

Určite žiadneho hokejového nadšenca nepoteší, keď mu sused v posledných sekundách pokazí zážitok tým, že nahlas zakričí “gól!” skôr, ako ho na obrazovke uvidíte vy. Teraz už ale viete, že niečo také sa môže skutočne stať a dozvedeli ste sa aj to, prečo takáto zvláštna situácia vlastne vzniká. Oneskorenie signálu patrí bohužiaľ k fenoménom, s ktorým sa nedá nič robiť. Jedným riešením je zmeniť operátora, alebo rovno prísť na zápas k susedovi.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre