Google uľahčí používateľom zapnutie dvojfaktorového overenia v online službách

Zapnutie si dvojfaktorového overenia v službách bude jednoduchšie. Na to, aby ste si vytvorili dvojfázové overenie, už nebudete potrebovať mobilné číslo.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Dvojfázové overenie je bezpečnostné opatrenie, ktoré môžete využiť na rôznych online platformách, vrátane sociálnej siete Facebook alebo na zvýšenie bezpečnosti vášho účtu Google. Tento proces autentifikácie je kritickým prvkom pri ochrane vašich údajov, keďže poskytuje ďalšiu úroveň zabezpečenia. Aj keď niekto získal prístup k vášmu heslu, bez druhého overenia nebudú mať možnosť dostať sa do vášho účtu.

Nová zmena, ktorý prichádza, je pre používateľov naozaj pozitívna a bude meniť spôsob, akým vykonávate dvojfázové overenie. Podľa portálu androidauthority.com sa celý proces výrazne zjednoduší a zároveň dôjde aj k zvýšeniu bezpečnosti. V minulosti bola obmedzená možnosť overenia, pretože sme museli prijímať overovacie kódy prostredníctvom SMS správ, keď sme si chceli vytvoriť dvojfaktorové overenie, aby sme overili svoju identitu. Tomuto ale odzvonilo. Budete mať možnosť využiť napríklad ďalšiu aplikáciu na generovanie overovacích kódov alebo bezpečnostný kľúč.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S aktualizáciou Google už overenie telefónneho čísla nie je povinným krokom pri nastavovaní 2FA.“, približuje web androidauthority.com.

Google sa k tejto zmene uchýlil z dôvodu, že získať overovacie heslo z SMS, je možné pomocou rôznych techník, ktoré útočníci poznajú a rovnako, chce týmto krokom predísť aj podvodom typu SIM SWAP, kedy sa zmocní vašej SIM karty.

Google rovnako, ako funguje vypnutie 2FA funkcie. Doposiaľ vypnutie 2FA spôsobilo, že všetky súvisiace bezpečnostné opatrenia, ako sú záložné kódy, odkazy na overovacie aplikácie a prepojené telefónne čísla, boli automaticky odstránené. Najnovšie ale tieto ďalšie vrstvy ochrany zostanú na svojom mieste aj po vypnutí 2FA.

Niektorí by už mali mať túto zmenu k dispozícii, Google sa hlavne sústredí na skoré zavedenie v Google Workspace (služba určená pre podniky) a taktiež aj osobné účty. Kým sa však zmena dostane ku všetkým, bude to ešte nejaký ten čas trvať a určite to nebude z jedného dňa na druhý.

Čo je to 2FA a Google Authenticator

Pre tých, ktorí nevedia, 2FA je spôsobom overenie identity, napríklad pri prihlasovaní sa do online služby. Funguje tak, že ako zadáte prihlasovacie údaje, tak vás systém vyzve, aby ste zadali ďalšie heslo, ktoré je dostupné v overovacej aplikácii, ktoré sa každých niekoľko desiatok sekúnd mení. Tou najznámejšou aplikáciou je Google Authenticator. Ide o bezplatnú mobilnú aplikácia od spoločnosti Google, ktorú môže využívať ktokoľvek. Aplikácia generuje jednorazové overovacie kódy vo forme šesťciferných čísel, ktoré sú potrebné na overenie vašej identity a získaní prístupu k vášmu účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre