Kde a ako umiestniť Wi-Fi router, aby ste maximalizovali silu signálu? Tieto rady experta nepodceňujte

Kvalitu Wi-Fi signálu môže ovplyvniť aj to, že zle umiestnite router v domácnosti. Pozrite sa, čo radia odborníci z TP-Link, aby ste maximalizovali kvalitu Wi-Fi signálu.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Čoraz častejšie používame doma internet nielen na zábavu, ale aj na prácu. Streamujeme cez neho filmy či seriály, sťahujeme veľké súbory alebo uskutočňujeme videohovory. V neposlednom rade hráme aj online hry.

V prípade, ak nám internet ide ako v lete na saniach, tak problém je na svete. Nehovor viac o tom, že keď máme v domácnosti viacero  zariadení, ktoré sú k nemu pripojené, tak aj to môže spôsobovať nepríjemnosti. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kde by ste ale mali umiestniť svoj Wi-Fi router, aby ste maximalizovali kvalitu signálu? Poďme sa na túto problematiku pozrieť spolu s expertmi z TP-Link.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kde by ste mali umiestniť v domácnosti Wi-Fi router?

Známy výrobca routerov na svojom webe zverejnil päť základných pravidiel, od ktorých by sme sa mali odraziť pri umiestňovaní routera v domácnosti, ak chceme maximalizovať kvalitu Wi-Fi signálu. Poďme sa na nich teraz pozrieť.

Router umiestnite na otvorenom priestore

„Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale boli by ste prekvapení, koľko ľudí schováva svoje bezdrôtové smerovače v skrinkách alebo skriniach.“, hovoria experti z TP-Link.

Asi tým najzakladanejším pravidlom je, že router by mal byť umiestnený na otvorenom priestranstve. Čo to ale znamená? Váš smerovač by mal byť umiestnený na centrálnom mieste, a aby mal „výhľad“ na každé zariadenie, ktoré je pripojené k Wi-Fi sieti. Samozrejme, výhľad by mal byť priamy a bez prekážok, ak je to možné.

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Router umiestnite na vyvýšenom mieste

Druhým pravidlom, ktoré by sme nemali podceňovať, je, aby sme router umiestnili na vyvýšenom mieste, čo pomôže k lepšiemu šíreniu signálu naprieč domácnosťou.

„Zdvihnutím smerovača mu dáte väčšiu šancu na vysielanie silného signálu vo vašej domácnosti.“

Možno ste to nevedeli, ale umiestnenie smerovača na podlahu môže utlmiť jeho výkon, pretože zariadenie vysiela signály, ktoré sú okamžite pohltené zemou.

Router môžete umiestniť v blízkosti okien (toto ale nie vždy platí rovnako)

Ďalšia, a možno prekvapivá rada znie, aby ste router umiestnili v blízkosti okna.

„Umiestnenie smerovača blízko okna tiež pomôžete zlepšiť signál.“

Dôvod, prečo by ste tak mali spraviť, je, že okno môže účinne odraziť signál smerom späť do domácnosti. Pri tomto bode je ale potrebné dobre zvážiť, ako máte členitú domácnosť a kam chcete, aby smerovali signál.

Umiestnite Wi-Fi router na centrálnom mieste

Ako sme už vyššie spomínali, tak ideálne je, aby ste router umiestnili na otvorenom priestranstve, teda aby ste ho nezatvárali do skrinky a podobne. Zároveň ale, mal by byť umiestnený v čo najcentrálnejšom mieste vašej domácnosti, aby signál mohol smerovať ku všetkým zariadeniam, ku ktorým potrebujete.

Router umiestnite čo najďalej od elektronických zariadení

Možno aj vy máte router umiestnený v blízkostí elektronických zariadení, napríklad na mikrovlnke či za televízorom a podobne. Tomuto by ste sa mali vyhnúť. Tieto zariadenia dokážu rušiť kvalitu prenosu signálu.

Wi-Fi signal a mikrovlnka
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

„Patria sem napríklad televízory, mikrovlnné rúry a bezdrôtové telefóny. Tieto zariadenia môžu rušiť váš signál WiFi a spomaľovať vaše pripojenie.“, vysvetľujú experti.

V tomto prípade je potrebné uviesť, že obzvlášť problematické sú zariadenie, ktoré využívajú na komunikáciu rádiové vlny.

Čo všetko ešte môže narúšať kvalitu Wi-Fi signálu

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, čo všetko môže v domácnosti narúšať kvalitu Wi-Fi signálu.

Možno ste to nevedeli, ale aj susedova Wi-Fi vám môže zhoršovať kvalitu signálu, ak dochádza k prekrývaniu frekvencií a kanálov. Preto sa odporúča, aby ste si prepli Wi-Fi na 5 GHz, ak je to možné. Táto frekvencia je vo všeobecnosti používaná oveľa menej, a preto nebude dochádzať k tak veľkému rušeniu signálu.

Nemenej častým problémom je, že môžete mať k routeru pripojených až príliš veľa aktívnych zariadení. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste mali pripojených 4 až 6 zariadení, viac nie. Ak máte viac zariadení, tak skúste zapnúť na vašom routeri už vyššie spomínanú 5 GHz frekvenciu, aby bežala po boku 2.4 GHz frekvencii a zariadenia „roztrieďte“.

Tak isto sa pokúste okolo routera „vyčistiť“ priestor. Napríklad aj také akvárium s vodou dokáže zhoršiť významne kvalitu signálu, lebo voda je schopnou absorbovať signál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre