Pozor, táto Windows aktualizácia môže znefunkčniť populárnu službu, ktorú vo veľkom používajú aj Slováci. Aktualizáciu radšej odložte!

Aktualizácia Windows OS Build 22621.3447 KB5036893 spôsobuje používateľom problémy.

Ako si vytvoriť zálohu operačného systému Windows
Zdroj: Pixabay (Nimash, matthewpriest, BlenderTimer) Vosveteit.sk

Microsoft sa v posledných týždňoch dostal na pretras vo viacerých médiách a nie v pozitívnom slova zmysle. Nedávno vyplávalo na povrch, že v ponuke Štart, nám chce zobrazovať reklamu na aplikácie z obchodu Microsoft Store.

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostala aktualizácia OS Build 22621.3447 KB5036893, ktorá narobila viacerým používateľom Windowsu vrásky na čele.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, Windows aktualizácia vám môže „odpáliť“ VPN služby

Microsoft na svojich stránkach informuje o viacerých chybách, ktoré sprevádzajú túto aktualizáciu. No jedna z nich vyčnieva nad ostatnými. Je ňou problém s VPN službami. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o nástroj, ktorý dokáže maskovať identitu používateľa na internete. Ak používate túto službu aj vy, tak po nainštalovaní aktualizácie, ktorú Microsoft začal nedávno distribuovať, môžete zaznamenať problémy s riadnym fungovaním VPN.

„Zariadenia so systémom Windows môžu čeliť zlyhaniam pripojenia VPN po inštalácii aktualizácie zabezpečenia z apríla 2024 (KB5036893) alebo aktualizácie z apríla 2024, ktorá sa netýka zabezpečenia.“, približuje gigant na svojom webe.

Microsoft zároveň informuje, že na odstránení problému aktívne pracuje. Riešenie ale príde najskôr spolu s nadchádzajúcou aktualizáciou.

„Pracujeme na riešení a v nadchádzajúcom vydaní poskytneme aktualizáciu.“, dopĺňa gigant.

Podľa zverejnenej správy s problémami sa môžu stretnúť používatelia nasledovných verzií operačného systému: Windows 11, verzia 23H2; Windows 11, verzia 22H2, Windows 11, verzia 21H2, Windows 10, verzia 22H2 a Windows 10, verzia 21H2.

Ak sa teraz pýtate, či problémy sa dotýkajú všetkých alebo konkrétnych VPN služieb, tak to Microsoft nepribližuje. No z vyjadrení spoločnosti sa zdá, že ide o systémové zlyhanie, ktoré ovplyvňuje všetky VPN služby bez ohľadu na to, akú službu používate.

Aktualizáciu, ak vám spôsobuje problémy, odinštalujte

Aktuálne jedným z mála riešením je, aby ste si odložili inštaláciu aktualizácie, prípadne, ak ste ju už stiahli a nainštalovali do zariadenia, aktualizáciu odinštalujte z vášho počítača. Urobiť tak môžete prostredníctvom Nastavení počítača, konkrétne cez kartu Windows Update – História aktualizácií, kde je potrebné zrolovať ponuku smerom nadol k možnosti Odinštalovať aktualizácie. Po kliknutí na túto možnosť môžete zo zariadenia odstrániť predmetnú aktualizáciu, ktorá vám spôsobuje problémy.

odinstalovanie aktualizacie windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Stretli ste sa so spomínaným problémom vyššie, prípadne s iným? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre