RecenzieSamsung

RECENZIA: Samsung Galaxy S23 Ultra je kráľ medzi kráľmi. Lepší Android si aktuálne nekúpite

Samsung Galaxy S23 Ultra je aktuálne najlepším Androidom, aký na trhu so smartfónmi nájdete.

Ešte začiatkom februára spoločnosť Samsung predstavila novú produktovú radu telefónov, ktorou je Galaxy S23. Nám sa do redakcie medzičasom dostal najvybavenejší model, ktorým je S23 Ultra. So smartfónom som sa mal možnosť poriadne zoznámiť viac ako týždeň. Nižšie sa vám pokúsim sprostredkovať skúsenosti, aké som so zariadením nadobudol.

Ak ste už držali S22 Ultra a dostane sa vám do ruky S23 Ultra, tak rozdiel pocítite hneď pri prvom dotyku. No ak ste ešte nedržali oba smartfóny, tak rozdiel na prvý pohľad neuvidíte. Minuloročná vlajková loď zaoblenejšie hrany a o trochu viac šmykľavý chrbát. Ak ale zariadenia schováte do obalu, tak ide skoro o identické mobily. Ale ako sa hovorí, keď niečo funguje, tak prečo by ste to mali meniť? No drobný rozdiel nájdete v prípade kamerového modulu. Hoci vyzerajú ako keby ich jedna mater mala, tak v prípade S23 Ultra sú snímače nepatrne väčšie a preto nemôžete použiť kryt z S22 Ultra. Ak sa pýtate na to, ktorý model sa drží v ruke lepšie, tak odpoveď je, že ten novší. Dôvodom sú mierne placatejšie hrany. Nedovolí mi rovnako nespomenúť, že hoci zadná stena vyzerá identicky, tak v prípade S23 Ultra je pokrytá krycím sklíčkom Gorilla Glass 2 namiesto Gorilla Glass Victus. V súvislosti so zadnou stenou by som vyzdvihol matný vzhľad, ktorý nie je náchylný na zachytávanie odtlačkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S23 Ultra zadna stena_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako treba povedať aj to, že váha zariadenia je prakticky identická. Rozdiel je 6 gramov v neprospech novšieho modelu. Rozdiel ale nepocítite. Ďalej treba spomenúť aj to, že telefón disponuje certifikáciou IP 68, čo znamená, že sa nemusíte báť vody vrátanie jeho ponorenia. Nižšie na fotografiách sa môžete pokochať vzhľadom telefónu.

Rozdiely nájdeme pod kapotou

Zatiaľ to vyzerá na identický telefón, no nie je tomu tak. Tie hlavné rozdiely nájdeme vo vnútri. Nový procesor je povinnou jazdou pri každej novej generácií, no v tomto prípade hovoríme o skutočnom upgrade. Samsung tohtoročný model vybavil čipom Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je ale optimalizovaný pre telefóny Galaxy. Minuloročný model bol vybavený čipom Exynos 2200. Samsung hovorí, že nový Snapdragon je o 30% výkonnejší, budem ale úprimný, v praxi to nepocítite. Možno o niekoľko rokov bude rozdiel vo výkone badateľnejší, keď budú aplikácie potrebovať viac výpočtovej sily. Oba čipy dnes patria medzi to najlepšie, čo môžete na trhu dostať. Zaujímavosťou ale je, že tohtoročné čipy sa mi nepodarilo riadne otestovať v benchamrkových aplikáciách. Pýtate sa na dôvod? Vyhadzujú hlášku typu, že telefón je príliš výkonný na to, aby mohol byť otestovaný. Prípadne vám zobrazia výsledok s tým, že nemajú ho s akým ďalším modelom porovnať. Nižšie si môžete pozrieť rozdiel vo výkone medzi tohtoročnou vlajkou a minuloročnou. Do pozornosti by sme vám dal ale hlavne rozdiel v teplote, ktorý je vidno na grafoch.

Kde ale pocítite rozdiel je v prehrievaní zariadenia. Samsung v prípade S23 Ultra zväčšil chladiacu komoru a je to veru cítiť. S22 Ultra sa pomerne rýchlo zahreje pri hraní hier alebo pri natáčaní videí vo vysokom rozlíšení, to ale nie je prípad S23 Ultra. Telefón je príjemný na držanie aj po niekoľkých desiatkach minút, ako s ním robíte náročné úlohy. Okrem iného to znamená, že telefón ide na plný výkon dlhšiu dobu.

Samsung Galaxy S23 Ultra hranie hier_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšou zmenou, ktorú neuvidíte pri pohľade na smartfón, je výdrž batérie. Obe zariadenia majú batériu s kapacitou 5 000 mAh, no rozdiel je zásadný. Zatiaľ čo s S22 Ultra vydržíte fungovať 5 až 6 hodín so zapnutou obrazovkou, tak v prípade S23 Ultra to je aj 7 až 9 hodín. Pre mnohých to bude znamenať aj to, že s telefónom vydržia fungovať 1,5 až 2 dni. Keď už ale spomínam batériu, tak treba uviesť, že telefón zostal pri 45W rýchlom nabíjaní a 15W bezdrôtovom nabíjaní. Nechýba ani funkcia reverzného nabíjania. Batériu za pomoci rýchleho nabíjania cez kábel môžete nabiť z 0% na 70% približne za 30 minút. Približne hodinu trvá, kým nabijete telefón na 100%. No tu dávam extra do pozornosti, že treba mať vhodnú nabíjačku s kompatibilným protokolom. Preto ak máte doma rýchlu nabíjačku aj s vyšším výkonom, tak možno budete musieť siahnuť po originálnej nabíjačke, ktorú si je potrebné dokúpiť.

V súvislosti s nabíjaním mi dovoľte ešte spomenúť funkciu Charging Bypass, ktorú predstavil Samsung spolu s príchodom série Galaxy S23. Funkcia robí to, že počas hrania hier, ak telefón je pripojený k elektrickej sieti, tak energiu berie zo siete a nie z batérie telefónu. No druhým dychom musím dodať, že v našom regióne ku dňu publikovaniu článku, funkcia nie je ešte dostupná.

Samsung Galaxy S23 Ultra ponúka špičkový displej

Prejdime ale k Dynamic AMOLED 2X displeju zariadenia. Ten je typu LTPO, čo znamená, že je schopný prispôsobiť frekvenciu obnovovania obrazovky. Samsung hovorí, že dokáže zobraziť frekvenciu od 1 Hz do 120 Hz, no z nejakého dôvodu, ako som zapol režim vývojára a aktivoval zobrazovanie Hz, tak som sa dostal len na 24 Hz. Možno ale ide len o softvérový nedostatok, neviem.

Samsung Galaxy S23 Ultra displej_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Maximálny jas displeja je 1 750 nitov, vďaka čomu je viditeľnosť displeja takmer dokonalou a to aj v prípade, ak na neho dopadá ostré slnečné svetlo. Ďalej musím pochváliť čítačku prstov umiestnenú v displeji. Tá funguje skvelo a zvládne hravo odomknúť zariadenie aj s mierne vlhkými či premrznutými prstami. Rovnako treba pochváliť aj jej umiestnenie, ktoré nebolo ani ďaleko a ani moc blízko.

Obrazovka smartfónu disponuje rozlíšením až do 3084 x 1440 bodov, no výrobca prednastavil východzie rozlíšenie 2316 x 1080 bodov. Po pravde, moc veľký rozdiel medzi rozlíšeniami pri bežnej práci so smartfónom ani nepostrehnete. Ak by ste si ale predsa len chceli zmeniť predvolené rozlíšenie, môžete tak spraviť cez nastavenia telefónu.

Samsung Galaxy S23 Ultra zmena rozlisenia recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde by som ale Samsung pokarhal je, že na displej telefónu neaplikoval fóliu. Predsa len pri cene telefónu aká je, fólia by mala byť štandardom. Mimochodom, displej smartfónu by mal prežiť pád z výšky až jedného metra, aspoň to uvádza spoločnosti Corning Gorilla Glass, no z pochopiteľných dôvodov som to neskúšal.

Samsung Galaxy S21 po boku Galaxy S23 Ultra - rozdiel vo velkosti
Zdroj: Vosveteit.sk, Galaxy S21 po boku S23 Ultra

Samozrejme, Galaxy S23 Ultra rovnako ako jeho predchodca ponúka aj S Pen. Toto dotykové pero je prakticky identické ako to, ktoré nájdeme v modeli S22 Ultra. Potom, ako ho vytiahnete zo spodnej časti tela telefónu, tak sa vám automaticky otvorí ponuka s aplikáciami. K dispozícii máte poznámkový blok, možnosť písania na aktuálnu snímku obrazovky, funkciu kreslenia a podobne. Pero môžete zároveň použiť aj ako spúšť fotoaparátu alebo na posúvanie snímok prezentácie.

Samsung Galaxy S23 Ultra S Pen_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Pochváliť rovnako môžem aj stereo reproduktory, ktoré sú dostatočne hlasné a neskresľujú zvuk. Na to sme si ale pri modeloch Ultra už zvykli a preto to nie je žiadnym prekvapením.

Samsung Galaxy S23 Ultra: Kamera

Keď príde reč na kamerový modul, tak ten vyzerá prakticky identický v porovnaní s minuloročnou zostavou, no len na papieri. Veľkou novinkou je 200-megapixelový snímač ISOCELL HP2 s optickou stabilizáciou (f/1.7, OIS, 1/1,3″), ktorý je doplnený o dva 10-megapixelové teleobjektívy (f/2.4, 1/3.52″, OIS) a (f/4.9, OIS) a 12-megapixelový ultraširoký snímač.

Samsung Galaxy S23 Ultra kamerovy modul_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamerový modul robí veľmi nadpriemerné snímky. Podľa odbornej poroty DXOMARK ide aktuálne o 10. najlepší fotomobil, aký nájdeme aktuálne na trhu a je to po pravde aj poznať na kvalite výsledných fotografií. V predvolenom režime fotoaparát ale produkuje obrázky s rozlíšením 12-megapixelov. K dispozícii je samozrejme aj režim s 200, resp. s 50-megapixelmi (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. V plnom rozlíšení ich nájdete na tejto adrese). Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok z telefónu.

Obzvlášť fotografovanie pri horších svetelných podmienkach Samsung vyšperkoval. Výsledné fotografie si zachovávajú realistické farby a sú plné detailov. Rovnako treba povedať, že telefón nemá tendenciu presvecovať snímku. No treba spomenúť, že pri použití ultraširokého objektívu kvalita výsledných fotografií ide mierne dole, vychádza to ale z povahy samotného snímača. Nejde teda o žiadne prekvapenie. Vo všeobecnosti môžem ale povedať, že dynamický rozsah funguje na vysokej úrovni. Pre tých, ktorí nevedia, tak čím väčší má fotografia dynamický rozsah, tým viac odtieňov a tónov môže byť zobrazených.

Rovnako treba spomenúť aj funkciu priblíženia, ktorá je jednoducho úžasná. Výsledné fotografie sú dostatočne ostré na to, aby ste mohli so snímkami ďalej pracovať. Kamera disponuje aj 100-násobným digitálnym priblížením. Samozrejme, pri takto veľkom priblížení padá aj kvalita. Ale na rozdiel od iných modelov, ktoré ponúkajú takto vysoké priblíženie, tak viete hravo rozoznať čo je na fotografii, čo nebýva zvykom. Ak by ste chceli s výslednou fotografiou pracovať, tak vám odporúčam používať 10 až 20-násobné priblíženie. Musím ešte pochváliť, že pri 20 a viacnásobnou priblížení, uvidíte aj náhľad kam práve mierite fotoaparátom. Tu musím vyzdvihnúť aj stabilizáciu obrazu, ktorá odvádza skvelú prácu.

Novinkou je vylepšené QWHD video so 60 fps či možnosť natáčania videí v 8K rozlíšení pri 30 fps. Musím prízvukovať, že stabilizácia obrazu funguje nadpriemerne a to aj pri svižnejšom pohybe.

Samsung sľubuje 4 veľké aktualizácie Androidu

Čo sa týka softvéru, tak telefón prichádza s Androidom 13 v kombinácii s nadstavbou One UI 5.1. Samsung rovnako sľubuje až 4 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií, čo môže zohrať dôležitú úlohu pri rozhodovaní sa, či investovať do telefónu približne 1,4-tisíc €, resp. viac v závislosti od zvolenej pamäťovej verzie.

Samsung Galaxy S21 Ultra recenzia_predinstalovana verzia Androidu
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď už hovoríme o pamäti, tak mi dovoľte spomenúť, že OS zaberá okolo 60 gigabajtov a rovnako aj fotografie vyhotovené telefónom, sú pomerné veľké a to obzvlášť ak chcete fotiť pri vyššom rozlíšení. Výsledné fotky totiž môžu zaberať aj 20-megabajtov. No pravdou je, že 200-megapixelové rozlíšenie pravdepodobne nebudete používať tak často. Dôvodom je, že pri tomto rozlíšení dochádza k vypnutiu funkcie zlučovania pixelov, čo znamená, že ak fotíte za nie ideálnych svetelných podmienok, tak kvalita výslednej snímky nemusí byť uspokojivá. K dispozícii je aj režim EXPERT RAW. V tomto režime fotografie môžu zaberať aj 60 až 80-megabajtov. No tento režim reálne využijú ale len ľudia, ktorí potrebujú ďalej pracovať s fotografiou a upravovať ju v programoch ako je napríklad Photoshop. V tomto prípade majú výsledné snímky 12 alebo 50-megapixelov. Ku pamäti by som ešte povedal, že S23 Ultra disponuje typom RAM pamäte LPDDR5X a typom úložného priestoru UFS 4.0.

Spomedzi technológií by som ešte spomenul ultra-wideband technológiu, no nejde celkom o novinku. Táto vymoženosť bola prítomná už aj v telefóne Galaxy Note 20. Ide o technológiu, ktorá môže zmeniť spôsob, akým komunikujete s inteligentnými zariadeniami vo vašom okolí. Umožňuje napríklad zistiť presnú polohu nejakého iného kompatibilného zariadenia vo veľmi krátkom čase (napr. kľúčenky). No tam to nekončí. Vo všeobecnosti ide o inovatívny spôsob bezdrôtového prenosu dát, ktorý možno použiť pre rôzne aplikácie na prenos hlasu, videí, hudby, dát a podobne.

Záver

Asi sa teraz pýtate, aký je Galaxy S23 Ultra. Odpoveď je, že prakticky nemá chybu. Jedinú výčitku mám k rýchlemu nabíjanie. Niežeby nefungovalo alebo niečo podobné, ale 45W je sakra málo! Hoci smartfón nabijete pomerne rýchlo, tak aj lacnejšie telefóny majú rýchlejšie nabíjanie. Možno je to ale aj dobré. Rýchle nabíjanie prispieva k prehrievaniu batérie, čo urýchľuje jej degradáciu. Ak s telefónom máte fungovať 3-5 rokov, tak… možno 45W je akurát. To nechám na vás, nech to posúdite.

Poďme ale ďalej: displej skvelý, fotoaparát skvelý, kamera skvelá, výdrž batérie rovnako skvelá a aj vzhľad telefónu pôsobí prémiovo. Nehovor viac o tom, že Samsung sľubuje, že telefón dostane aj Android 17. Skutočne neviem, čo by som telefónu vytkol s výnimkou tej rýchlosti nabíjania. No tá cena môže byť pre mnohých strašiakom. Predsa len dať za telefón okolo 1 400€, je veľa. Ak vám ale nie je ľúto zaplatiť takto vysokú sumu peňazí za mobil, smelo do toho, neoľutujete!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close