Nemáte v balení smartfónu adaptér pre nabíjanie? Pozrite sa, ako si vybrať správny kus pre rýchle nabíjanie!

Vybrať si správny adaptér pre nabíjanie môže byť pre nové smartfóny oveľa potrebnejšie ako sme si mysleli. Pozrite sa, ako na to.

Huawei Nova 9_podpora rychleho nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk

Čoraz viac výrobcov smartfónov sa dnes spolieha na to, že do balení svojich smartfónov nepribalí nabíjacie adaptéry. Dôvodom má byť ekológia a zníženie množstva elektronického odpadu, keďže väčšina z nás už vlastní doma niekoľko adaptérov. V dnešnom svete technológií však existuje viacero štandardov pre nabíjanie a množstvo výrobcov sa spolieha na vlastné riešenie rýchleho nabíjania. Ako si teda vybrať ten správny adaptér pre čo najefektívnejšie nabíjanie? A prečo by sme nemali využívať pre náš smartfón nabíjačku z nášho starého smartfónu ale siahnuť po novom kuse? Odpoveď nám prináša portál androidauthority.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Adaptéry dnes nenájdeme ani v balení lacnejších modelov

Už tomu je nejaká doba, odkedy spoločnosť Apple ako prvá začala vyrábať ekologické balenia smartfónov bez adaptérov pre nabíjanie. V balení sa nachádzal len samotný kábel a adaptér sme si buď museli dokúpiť, alebo sme využili jeden z nášho starého zariadenia. To však vo viacerých prípadoch nie je príliš efektívne, no o tom si povieme niečo neskôr. Tento rok bol prelomový aj pre vlastníkov lacnejších Androidov, keďže absencia adaptéru pre nabíjanie v balení sa začala týkať aj strednej triedy smartfónov. Už nie len vlajkové lode, ale aj taký Samsung Galaxy A53 či Nothing Phone (1) prišli bez vlastného adaptéru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
nabíjací adaptér
Zdroj: Unsplash.com
(Markus Winkler)

Problém však nastáva vo chvíli, kedy každá spoločnosť využíva vlastnú technológiu pre nabíjanie a iné štandardy. Ak by sme teda pre náš novší iPhone využili starší adaptér práve z iPhonu, pravdepodobne by sme nepocítili rozdiel. Čo by sa však stalo, keby sme prešli napríklad z iPhonu na Xiaomi? Pravdepodobne by nás rýchlosť nabíjania nepotešila. Dôvodom sú rôzne technológie pre nabíjanie, ale aj podpora rýchleho nabíjania, ktorú Apple príliš nepresadzuje. Naopak niektoré modely od Xiaomi ponúkajú až 120W nabíjanie.

Aký adaptér je teda najlepšie si vybrať?

V ideálnom svete by sa všetci výrobcovia smartfónov zhodli na jednom štandarde nabíjania, ktorý by sa využíval či už pri 67W nabíjaní alebo aj 120W nabíjaní. Ten istý adaptér by teda prinášal rovnakú kvalitu nabíjania pre rôzne modely a líšila by sa len rýchlosť nabíjania. Takýmto štandardom je dnes USB Power Delivery, ktorý využíva napríklad aj Samsung. Naopak Xiaomi, Oppo či Realme využívajú vlastné riešenia, preto nie je pre nás výhodné nabíjať Xiaomi nabíjačkou od Samsungu a naopak.

bateria nabijanie optimalny stav nabitia
Zdroj: Vosveteit.sk

Také Oppo napríklad využíva vlastný štandard SuperVOOC, čo nenájdeme v žiadnych iných smartfónoch. A takto by sme mohli menovať typy adaptérov ďalej. Najmä z tohto dôvodu je pre nás najlepšie siahnuť po adaptéri priamo od nášho výrobcu, pričom či už siahneme po pomalšom adaptéri alebo rýchlejšom, kvalita nabíjania bude rovnaká s výnimkou rýchlosti nabíjania. Nestane sa vám teda napríklad, že 40W adaptér pri telefóne s podporou rýchleho nabíjania 40W, bude nabíjať zariadenie pomalšie. V prípade, ak by ste ale siahli po nabíjačke iného výrobcu, tak môže dôjsť k odchýlke deklarovaného výkonu nabíjania a reálneho výkonu nabíjania. Prípadne môže nastať prehrievanie adaptéra alebo telefónu. Inými slovami, kvalita nabíjania smartfónu nemusí byť stopercentnou.

Ekologické balenia bez adaptérov pre nabíjanie môžu byť skvelým riešením pre zníženie objemu elektronického odpadu. Rovnako aj nedávne zjednotenie nabíjacích výstupov, ktoré bude čoskoro v platnosti, dáva zmysel. Kým sa ale nezjednotia štandardy pre adaptéry a nabíjanie, pre spotrebiteľa je aj naďalej nevyhnutné pozerať sa po parametroch a vlastnostiach adaptéra a telefónu. V ideálnom prípade by mal používateľ siahnuť po originálnom príslušenstve.

Využívate k svojmu smartfónu originálny adaptér pre nabíjanie? A získali ste ho spolu so smartfónom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre