Toto sú znaky toho, že batéria vášho smartfónu nemá už dostatočnú kapacitu. Ak sa s týmto stretnete, vymeňte ju!

Zhoršenú kondície batérie si vieme všimnúť aj vďaka niektorým znakom, ktoré sa môžu objaviť v našom smartfóne. Pozrite sa, na čo si dať pozor.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Batéria v smartfóne je azda najviac náchylnou súčiastkou na poškodenie a následnú výmenu. Po určitom čase sa totiž jej výmene nevyhneme nech sa akokoľvek snažíme a pokúšame sa vykonávať akékoľvek postupy k tomu, aby nám vydržala čo najdlhšie. Môžeme svoj telefón správne nabíjať, udržiavať nabitie batérie len v určitých percentách či snažiť sa ho uchovávať len v správnej teplote, aby sme degradácii predišli. Aj napriek tomu však svoju batériu budeme musieť časom vymeniť. A kedy je ten správny čas pre jej výmenu nám môže prezradiť niekoľko znakov, ktoré by sme si mali dobre všímať.

Ako môžeme spozorovať zhoršenú kondíciu našej batérie?

Azda prvým znakom, ktorý si v našom smartfóne môžeme všimnúť, je zhoršená výdrž smartfónu na jedno nabitie. Zatiaľ čo po jeho kúpe sme ho s prehľadom mohli využívať aj celý deň bez potreby nabíjačky a ešte nám aj niekoľko percent zostalo, pár mesiacov po jeho využívaní ho potrebujete počas dňa aj dva razy nabiť. A práve tento znak by nám mal ukázať, že kondícia našej batérie už nie je ideálna. Problémy s batériou si môžeme všimnúť aj v prípade, že sa nám percentá menia bez akéhokoľvek zásahu. Máte svoj smartfón položený na stole, nevyužívate ho k ničomu, no aj napriek tomu máte o hodinu o 15% menej? Pravdepodobne bude na vine nižšia kapacita batérie. Aby ste ale dôveryhodne potvrdili, že problém je v batérii, tak je potrebné sa pozrieť na spotrebu energie aplikácií. Netreba zabúdať ani na to, že problém s výdržou môže potenciálne spôsobovať aj samotný systém, ak vám prišla nejaká aktualizácia do telefónu, ktorá je chybnou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako by ste mali vyskúšať aj zapnúť si režim úspory batérie, či rýchle vybíjanie bude pokračovať aj naďalej. V tomto režime totiž dochádza k obmedzení funkcií, no ak sa váš telefón bude vybíjať stále neprimerane rýchlo.

nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

Znakom že niečo nie je v poriadku môže byť aj to, že sa vám telefón nečakane vypína aj keby mal mať ešte dostatočnú kapacitu batérie.

Ďalším znakom vie byť aj príliš pomalé nabíjanie. Ak sa váš telefón nabíjal rovnakým káblom a adaptérom v minulosti rýchlejšie, no dnes to už nedokáže, tak je pravdepodobne na vine aj vaša batéria. Viditeľným znakom toho, že sa vaša batéria poškodila, vie byť aj jej nafúknutie či deformácia. Ak si to teda na telefóne všimnete, mali by ste ho okamžite prestať používať a zaniesť ho do servisu, prípadne na reklamáciu k svojmu predajcovi.

Znakov ale vie byť oveľa viac

Znížená kondícia batérie sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Jedným z nich vie byť aj neočakávané prehrievanie vo chvíli, kedy by sa bežne telefón prehriať nemal. Znížiť sa môže aj výkon vášho telefónu, keďže batéria s horšou kapacitou už nedokáže vášmu zariadeniu dodať dostatočný prúd k plynulému chodu.

To, že vaša batéria už nemá dostatočnú kondíciu si môžete všimnúť aj na tom, že vám percentá batérie skáču. Nepoklesávajú teda plynule, no v jednu chvíľu môžete mať 80% a namiesto toho, aby postupne klesali rovno spadne na úroveň 75% alebo nižšie. Inými slovami, dôjde k náhlemu poklesu úrovne nabitia bez riadneho dôvodu.

rychle nabijanie batérie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Tento problém sa spája aj s chybným ukazovateľom, ktorý nesprávne ukazuje úroveň nabitia batérie alebo sa neaktualizuje správne. Tu vám môže pomôcť napríklad kalibrácia batérie, aby ste zistili, kde je problém. Niektoré telefóny nám umožňujú pozrieť sa aj na celkovú kondíciu batérie a nabíjacie cykly, resp. na reálnu kapacitu batérie smartfónu. Priemerná batéria je schopná vydržať 300 – 500 nabíjacích cyklov. Mali by sme však mať napamäti, že už pri 80% pôvodnej kapacity by sme mali svoju batériu vymeniť za novú.

Častým problém, ktorý môže značiť, že vaša batéria to má zrátané, je aj to, ak sa nedokáže plne nabiť. Nehovoríme teraz o 1-2% pod 100%, čo sa bežne deje, ale napríklad, ak telefón sa nabíja maximálne na 95% alebo menej percent.

Zaregistrovali ste už niekedy takéto problémy s vašou batériou? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre