Koľko voľného úložiska potrebujeme v Android smartfóne, aby riadne fungoval? Toto ste možno nevedeli!

Pre ideálny chod vášho Android smartfónu by ste si mali nechať niekoľko GB voľného úložiska. Pozrite sa, prečo by ste to mali spraviť.

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Boj s voľným úložiskom určite zvádzal nejeden z nás. Počas posledných rokov, kedy sa interné úložiská smartfónov pohybujú na úrovni stoviek gigabajtov možno už menej často, no stále sa nájde na trhu množstvo zariadení, ktoré majú buď menšie interné úložisko, alebo nám jednoducho nestačí ani 128GB. Nikomu však nemusíme vysvetľovať, že úložisko na úrovni 64GB je dnes žalostne málo a ak si zvykneme do smartfónu ukladať množstvo súborov a aplikácií, tak potrebujeme aspoň 128GB. Koľko voľného interného úložiska však v skutočnosti potrebujeme a koľko úložiska zaberajú jednotlivé súbory v smartfóne? Odpoveď na túto otázku nám prináša portál mobile.asda.com.

Systém smartfónu dnes dokáže zabrať i desiatky gigabajtov

Časy kedy nám pokojne stačilo i 8 či 16GB interného úložiska, sú už dávno preč. Dnešné Android smartfóny totiž prichádzajú bežne s interným úložiskom na úrovni 128GB či viac a my po takýchto zariadeniach siahame čoraz viac. Dôvod je jednoduchý. Operačný systém smartfónu spolu s predinštalovaným aplikáciami nám môže pokojne zabrať aj viac ako 20GB z úložiska, takže ak si kúpime zariadenie s napríklad 64GB interného úložiska, v skutočnosti budeme mať približne 40GB úložiska na použitie pre nás. A to ešte stále nie je všetko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z tejto hodnoty voľne využiteľného úložiska pre nás si nejaké množstvo musíme nechať pre správne fungovanie smartfónu. Každý smartfón potrebuje nejaký objem úložiska ponechať voľný, aby mohli všetky procesy prebiehať plynulo, bez rôznych lagov a problémov. A aká je táto hodnota, ktorú by sme si mali nechať voľnú? Odpovede sa líšia. Zatiaľ čo nám ešte pred niekoľkými rokmi pokojne stačilo i 500 až 1500 MB voľného úložiska pri menších kapacitách, tak dnes sa odporúča ponechať si voľného najmenej 10%-20% z kapacity úložiska. Samozrejme, čím viac sa približujete ku hodnote 20%, tak tým vám bude zariadenie fungovať plynulejšie. Inými slovami, vyhnete sa tak nepríjemnostiam, ktoré by mohli sprevádzať výkon vášho Android smartfónu.

Takto jednoducho vaše interné úložisko zaplníte

Aplikácie v našich smartfónoch zaberajú čoraz viac úložiska, fotografie vo vyššej kvalite tiež nie sú malé súbory. Jednoducho dnes potrebujeme viac interného úložiska, ako tomu bolo kedysi. Predtým než si teda vyberiete nový smartfón, by ste mali vedieť, na čo budete svoje zariadenie využívať a čo si doň budete ukladať. SD karty rozširujúce úložisko sú dnes totiž na ústupe a nové smartfóny ich častokrát ani nepodporujú. Ak by ste si teda neskôr chceli vaše úložisko rozšíriť, neostalo by vám nič iné, ako sa obrátiť na cloudové úložisko. Takto jednoducho by ste svoje interné úložisko totiž vedeli zaplniť.

Aktivita Množstvo úložiska
Ukladanie fotografií 16GB pre 4,000 fotografií ak by každá mala veľkosť 4MB (vysoká kvalita)
Nahrávanie videí 1.5GB na hodinu nahrávania (1080p)

3GB na hodinu nahrávania (2K)

Sťahovanie hudby Spotify

Záleží od kvality, približne od 3MB do 10MB od piesne

Sťahovanie aplikácií sociálnych sietí Záleží od aplikácie, hodnoty sa pohybujú od 5MB do 2GB v závislosti od aplikácie
Sťahovanie filmov Netflix

280MB pre hodinovú epizódu (SD)

440MB pre hodinovú epizódu (HD)

Ako môžete vidieť, udržať si dnes voľné úložisko vôbec nemusí byť jednoduché. Preto vám odporúčame vybrať si zariadenie s vyšším interným úložiskom. Stále platí pravidlo, že by ste si nejakú časť úložiska mali nechať voľnú, aby ste predišli nevyžiadanému správaniu smartfónu.

Akú veľkú kapacitu má vaše úložisko v smartfóne? A aké množstvo voľného úložiska si v ňom udržiavate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre