Always-on funkcia je užitočná, no ako sa odzrkadlí na batérii smartfónu: Oplatí sa ju mať zapnutú?

Pomocou tejto funkcie si viete skontrolovať čas alebo iné informácie bez prebudenia displeja.

Always-On funkcia je užitočná, no potrápi vašu batériu
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Technológia „Always-on“ prerazila na iPhonoch s príchodom iPhone 14, no ide o funkciu, ktorá na Android zariadeniach existuje už nejaký ten piatok. Ak by ste nevedeli, Always-on je vlastnosť displeja, ktorá umožňuje zobrazenie informácií aj keď je zariadenie uspaté. Má však vplyv na životnosť batérie vášho smartfónu?

Displej je komponentom, ktorý si vyžaduje veľké množstvo energie, preto sa po čase vypína. Čím dlhšie máte teda smartfón zapnutý, tým rýchlejšie sa vaša batéria minie. Always-on ale nemusí držať displej úplne zapnutý. Táto technológia podsviecuje len aktívne pixely. Pomocou nej sa môžete pozrieť na tie najdôležitejšie funkcie ako napríklad čas. Podľa portálu dxomark väčšina ľudí považuje túto funkciu za užitočnú, hoci ich prieskum môže dávať dôvod, prečo ju vypnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako Always-on vplýva na batériu telefónu?

Preto sa rozhodli zistiť, aký dopad má funkcia Always-on na celkovú životnosť batérie smartfónu. Testovali ju na štyroch moderných vlajkových lodiach – iPhone 14 Pro Max, Google Pixel 7 Pro, Samsung Galaxy S22 Ultra a Xiaomi 12S Ultra.

Všetky smartfóny mali zapnutý režim v lietadle, automatický jas a adaptívnu obnovovaciu frekvenciu. Vypnuté mali Wi-Fi, Bluetooth a lokalizačné funkcie. Zariadenia navyše mali šedé pozadie. Experiment ukázal, že funkcia Always-on môže stiahnuť batériu smartfónu až štyrikrát rýchlejšie. Spomedzi testovaných smartfónov najdlhšie vydržal Google Pixel 7 Pro, ktorý s režimom Always-on vydržal 137 hodín. S vypnutou funkciou vydržalo zariadenie 367 hodín, v pokojnom stave.

Hneď za ním sa držal Samsung Galaxy S22 Ultra, ktorý s Always-On funkciou vydržal 136 hodín a bez nej 417. iPhone vydržal 122 hodín s Always-on a bez nej 466.

Xiaomi sa do rebríčku dostalo ako zariadenie, ktoré s funkciou Always-on prepáli batériu najrýchlejšie. Ak si túto funkciu ale vypne, batéria umožní smartfónu v pokojnom stave prežiť až 495 hodín. 

Oplatí sa funkcia Always-On?
Zdroj: Dxomark

Zaujímavosťou je, že smartfóny, ktoré vydržia najdlhšie bez tohto režimu si po zapnutí funkcie viedli najhoršie.

Čo sa však týka spotreby batérie, v tejto oblasti viedol iPhone 14. Hoci funkcia Always-on žerie oveľa viac batérie ako keď je vypnutá, toto zariadenie malo funkciu najlepšie optimalizovanú spomedzi všetkých zariadení. Najhoršie dopadol Xiaomi 12S Ultra.

Ako si môžete všimnúť na grafe nižšie, obrazovka iPhonu so zapnutou Always-On funkciou spotrebuje 35.5 mAh energie, bez ne len 9,3 mAh. Najviac energie žerie obrazovka Xiaomi 12S Ultra s hodnotou 47.3 mAh. 

Oplatí sa funkcia Always-On?
Zdroj: Dxomark

Priemerný jas bol ďalšou vlastnosťou, ktorú v testoch zisťovali. Najjasnejšími boli iPhone a Xiaomi. Tieto zariadenia mali oproti Samsungu a Pixelu výrazný náskok. Čím je však zariadenie jasnejšie, tým viac batérie spotrebuje.

Oplatí sa funkcia Always-On?
Zdroj: Dxomark

Oplatí sa funkcia Always-on?

Dôležitým faktorom, ktorý musíme zvážiť, sú OLED displeje. Ak máte na takomto displeji čiernu plochu, jej pixely nesvietia, čím šetria batériu. LCD displeje svietia neustále, bez ohľadu na pozadie, preto nie je kompatibilná s touto funkciu. Celkovo však platí, že jasnejšie displeje budú spotrebúvať viac energie.

iPhone v testovaní obstál veľmi dobre, ako hovorí portál Dxomark. Hoci je jeho obrazovka najjasnejšia, spotreba energie v režime Always-on bola najmenšia. Znamená to, že výrobcovia funkciu optimalizovali mimoriadne dobre. Celkovo z testovania vyšlo to, že hoci sa iPhone 14 pripojil do „Always-on klubu“ pomerne neskoro, Androidy sa naň v tejto oblasti nechytajú. Androidy vykazujú buď podobné alebo o čosi horšie vlastnosti. Na záver portál dodáva, že čo sa týka Android zariadení, určite existuje ešte miesto pre ďalšie optimalizácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre