Vyberáte nový smartfón? Toto by malo spĺňať každé moderné zariadenie!

Ak vyberáte nový smartfón, ľahko sa môžete stratiť v obrovskej ponuke modelov. Toto by však malo spĺňať každé moderné zariadenie.

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Možno patríte medzi ľudí, ktorí si nový smartfón doprajú každý rok, možno meníte zariadenie len vtedy, keď sa pokazí to staré. Tak či onak, raz príde deň kedy si treba vybrať nový model, no otázka je, čo by mal nový smartfón vlastne spĺňať.

Nebudeme si klamať, pred niekoľkými rokmi bola situácia oveľa jednoduchšia. Každá nová generácia priniesla významné vylepšenia oproti tej predošlej, čiže ste sa vôbec nemuseli rozhodovať dlho. Dnes je trh zaplnený rôznymi modelmi a značkami, čím sa investícia do nového zariadenia stala o niečo rizikovejšou. Vyznať sa tak v modeloch je o niečo náročnejšie a nehovor viac o špecifikáciách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie že by dnes nové generácie neprinášali inovácie, nie nie sú až tak výrazné, ako boli kedysi. Ak máte pred sebou ponuku desiatok zariadení, výber sa stáva mätúci. Ako si teda vybrať správne?

Silný procesor

Procesor je mozog smartfónu a prechádza cez neho všetko, čo na smartfóne robíte. Či už ho využívate na hranie, surfovanie na webe, alebo komunikáciu s rodinou a priateľmi, čím silnejší procesor máte, tým náročnejšie veci smartfón zvládne. Existuje množstvo rôznych procesorov, no ich výkon si môžete ľahko zistiť pomocou benchmarku, ktorý ponúka napríklad platforma AnTuTu, alebo Geekbench. Cez tieto platformy sa rovnako môžete pozrieť aj na rôzne rebríčky vo výkonne telefónov ešte predtým, ako si nový smartfón zadovážite.

Ak si pozriete benchmarky na portáli AnTuTu, bežnému používateľovi by malo stačiť zariadenie s celkovým skóre medzi okolo 500-tisíc. Ak sa však radíte k hráčom, odporúča sa ísť do zariadení s výkonom najmenej 700-tisíc a viac. Toto hodnotenie by ste však mali brať s rezervou, pretože neposkytuje úplný obraz o zariadení, hoci je to významný indikátor, ako sa vám bude pracovať so smartfónom.

Najmenej 6GB RAM

Pamäť RAM je prechodným úložiskom smartfónu. Ak máte spustenú aplikáciu, ukladá sa do pamäte RAM a vďaka tomu môžete medzi otvorenými aplikáciami rýchlo prepínať. Všeobecne platí, že čím väčšiu pamäť RAM máte, tým váš smartfón zvláda multitasking lepšie. Bežnému užívateľovi stačí 6 GB pamäte, no ak používate náročnejšie aplikácie, odporúča sa ísť do väčších čísel. Tak isto treba povedať, že nároky aplikácií a hier a to aj tých bežných z roka na rok narastajú. Preto ísť do niečoho, čo má menšiu operačnú pamäť, môže byť riziko. No ak len prehliadate internet, surfujete po Facebooku a Instagrame, tak by vám mal stačiť aj smartfón so 4 GB RAM, no na náročnejšie úlohy zabudnite.

Najmenej 128 GB voľného miesta

Do smartfónu inštalujeme aplikácie, ukladáme si fotky či iné súbory a voľné miesto na disku vieme zaplniť pomerne rýchlo. Zlepšujú sa aj kamery a väčšie rozlíšenie fotiek znamená aj väčší súbor. Ak nechcete byť večne obmedzovaní nedostatkom miesta, odporúča sa vybrať si zariadenie, ktoré má aspoň 128GB voľného miesta. Nezabúdajte ani na to, že 128GB nie je v skutočnosti 128 GB voľného priestoru. Kus úložného priestoru si odhryzne aj operačný systém. Kľudne môže ísť aj o 10 až 20 GB dát!

120Hz displej

Obnovovacia frekvencia je ďalším dôležitým faktorom pri výbere zariadenia. Čím vyššiu obnovovaciu frekvenciu má váš displej, tým plynulejší a krajší obraz môžete vidieť. Moderný smartfón by mal mať 120Hz displej s FHD rozlíšením, AMOLED farbami a 85% pomerom obrazovky k telu zariadenia. No pravdou je, že mnohí si 120 Hz manuálne znižujú na 90 Hz. Dôvodom je, že čím častejšie sa obnovuje obrazovka telefónu, tak tým rýchlejšie sa vybíja batéria. A hoci dnes je štandardom 120 Hz, tak aj zariadenie s 90 Hz sa pokladajú za dobré.

zahnuty displej smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Minimálne 4 000mAh batéria

Batéria je základom smartfónu. Môžete mať to najvýkonnejšie zariadenie na svete, no slabá batéria ho učiní prakticky nepoužiteľným. Smartfóny s menšou kapacitou batérie ako 4 000mAh už nie sú dnes konkurencie schopné. Zároveň sa odporúča siahnuť po smartfóne, ktorý umožňuje rýchle nabíjanie. Treba ale objektívne povedať, že nie je to len o kapacite, ale aj o optimalizácii softvéru. No s telefónmi s nižšou kapacitou batérie, toho moc nevyčarujete. Nevyhnete sa nabíjaniu zariadenie menej ako 2-krát denne.

Výkonný fotoaparát

Smartfóny sa dnes považujú za multifunkčné zariadenia a fotografia sa stáva čoraz prominentnejším smerom, akým môžeme smartfón využiť. Oplatí sa teda investovať aj do dobrého kamerového systému, hoci na tomto môžete ušetriť, ak fotoaparát často nepoužívate. No netreba zabúdať na to, že to nie je len o megapixeloch. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, čo všetko vplýva na kvalitu fotografií.

Hoci to nie je podmienkou, vodeodolnosť zariadenia vám môže ušetriť kopu starostí. Moderné vlajkové lode sú už všetky vodotesné, no touto vlastnosťou ovplývajú aj niektoré kvalitné smartfóny strednej triedy.

Záverom nám nedovolí nespomenúť ani softvér. V tomto prípade siahnite po telefóne nie staršom ako 1 alebo maximálne dva roky, ak plánujete smartfón používať dlhšie časové obdobie. Dôvodom je softvérová podpora zo strany vývojárov. Výrobcovia telefónov najčastejšie podporuje telefón 2 až 3 roky pravidelnými aktualizáciami. No nájdu asi aj výnimky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre