Ako rýchly internet v skutočnosti potrebujete? Neplatíte za internet, ktorý „reálne nevyužívate“?

Pozrite sa, na čo by ste pri výbere vhodného internetu mali pozerať.

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

V polovici februára sme vám priniesli článok, v ktorom sme sa venovali téme minimálnych rýchlosti internetu, aby ste mohli robiť základné úlohy. Minimálne požiadavky pritom boli vcelku rozdielnymi naprieč jednotlivými aktivitami. Napríklad, zatiaľ čo v prípade (online) telefonovania vám postačuje mene ako 0,5 Mbps, tak v prípade sledovania videí v HD kvalite, potrebujete už 5 až 8 Mbps. Rovnako sme sa pozreli na požadované minimálne a odporúčane hodnoty jednotlivými populárnymi službami, ako sú Skype, YouTube a podobne.

Samozrejme, minimálne požiadavky z pohľadu používateľa na internet sú rôznymi a to hlavne v závislosti od toho, koľko zariadení máte pripojených k internetu. Ako si teda vybrať vhodnú rýchlosť internetu, ktorá bude dostatočnou a nebude pre vás obmedzujúcou?

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Takéto sú minimálne požiadavky na internet

Nižšie vám prinášame ešte raz minimálne požiadavky na rýchlosť internetu naprieč rôznymi kategóriami aktivít pre jedno aktívne zariadenie. Ide o základné hodnoty odporúčane FFC (Federal Communications Commission), od ktorých sa budeme neskôr odrážať.

Aktivita Minimálny rýchlosť sťahovania (Mbps)
Všeobecné použitie
Prezeranie e-mailov a internetu 1
Počúvanie online rádia menej ako 0.5
VoIP hovory menej ako 0.5
Odporúčaný internet pre študentov 5 – 25
Telekomunikácia 5 – 25
Sťahovanie súborov 10
Sociálne siete 1
Sledovanie videí
Streamovanie videa v štandardnom rozlíšením 3 – 4
Streamovanie videa vo vysokom rozlíšení (HD) 5 – 8
Streamovanie videa v Ultra HD 4K rozlíšení 25
Video konferencia
Štandardný video hovor (napríklad Skype) 1
 Videohovor v HD kvalite (e.g., Skype) 1.5
HD Video telekonferencia 6
Hranie hier
Hranie online hier na hernej konzole 3
 Hry pre viac hráčov hry 4

Koľko zariadení je pripojených k internetu?

Ako sme už vyššie naznačili, tak kľúčovým faktorom je, aký počet zariadení je fyzicky pripojených k internetu a ako ho využívajú a za akým účelom. To znamená, že potenciálne ak budete mať 10 zariadení neustále využívajúcich napríklad Skype, tak na minimálne odporúčané hodnoty rýchlosti internetu, môžete rovno zabudnúť. Jednoducho to internet nezvládne utiahnuť. V praxi však hoci môžete mať viacero zariadení, tak nie všetky využívajú internet „na plne obrátky“ súčasne.

Preto je dobre hneď v úvode odhadnúť, koľko aktívnych zariadení máte (alebo budete mať) v domácnosti. Nie sú to však len počítače, ale aj smartfóny, chytré televízory, nositeľná elektronika, chytré spotrebiče a ďalšie technologické gadgety, ktoré môžu využívať internet na to, aby správne fungovali. Preto je dobre urobiť si ako taký „odhad bežného používania internetu“. Znamená to, že napríklad v čase, kedy sledujete online televíziu, využívate aj videohovory? V akej kvalite sledujete filmy, v HD, či 4K?

Rovnako treba pochopiť aj rozdiel medzi hodnotami „Download“ a „Upload“. Download je rýchlosť sťahovania. Závisí od toho napríklad to, ako rýchlo stiahnete nejaký súbor, alebo či vám seká video pri jeho sledovaní, alebo ide plynulo. Upload je zas rýchlosť odosielania dát. Ide napríklad o komunikačné aplikácie, kde „odosielate hlas, či obraz“ (v prípade telekomunikačných aplikácií využívate teda obe hodnoty – download a aj upload vo zvýšenej miere). Mnoho poskytovateľov internetu ponúka plány s nižšou rýchlosťou odosielania dát ako rýchlosťou sťahovania. Pri takýchto plánoch je pomer obvykle 1 Mbps šírky pásma nahrávania na každých 10 Mbps šírky pásma sťahovania. Napríklad uvidíte veľa internetových plánov s rýchlosťami sťahovania 25 Mbps a rýchlosťou nahrávania 3 Mbps, ktoré zodpovedajú vyššie spomenutému štandardu FCC.

Pozor na obmedzenia

Ďalším dôležitým faktorom sú aj obmedzenia. Na to si treba dávať obzvlášť pozor. Dôvodom je, že viacero programov môže mať limity. Napríklad po prečerpaní nejakého objemu dát, dôjde k obmedzeniu rýchlosti. Tento „trik“ používajú častokrát mobilní operátori, ktorí poskytujú „neobmedzený paušál“, ale s limitom do 20GB pri plnej rýchlosti, následne dôjde k obmedzeniu rýchlosti sťahovania, či rýchlosti odosielania dát. Inými slovami, hoci máte „neobmedzený internet“, tak v skutočnosti po prečerpaní určitého balíka dát, váš internet je pomalý ako slimák. Tieto praktiky nie sú neznámym pojmom aj pre poskytovateľov pevného internetu. Určite dbajte na to hlavne v prípadoch, ak využívate internet napríklad za účelom sledovania online filmov, či iných videí vo vysokom rozlíšení. Ideálna hodnota pre menšie domácnosti je niekde od 150GB a viac.

Ako rýchly internet teda potrebujete?

Prejdime teraz k samotným hodnotám rýchlosti internetu, ktoré sú ideálnymi.

  • 7 až 15 Mbps – táto rýchlosť sťahovania je vhodnou viac menej len pre jedno, nanajvýš dve aktívne zariadenia. Môžete pri nej napríklad sledovať film v HD kvalite a realizovať online hovor bez toho, aby ste pocítili nejaké výraznejšie obmedzenia.
  • 16 až 35 Mbps – ide o hodnotu, kedy už môžete sledovať videá na dvoch zariadeniach súčasne. Rovnako môžete využívať aj služby ako Skype, či FaceTime, prípadne viete hrať online hry spolu s ďalšou aktivitou bez toho, aby ste pociťovali výraznejšie obmedzenia.
  • 36 až 50 Mbps – 50 Mbps rýchlosť je v súčasnosti „zlatým štandardom“ (+/- 10Mbps). Pri tejto rýchlosti môžete sledovať filmy v HD kvalite na viacerých zariadeniach súčasne, realizovať videohovory, či hrať hry. Samozrejme, všetko s mierou. Rovnako je táto rýchlosť vhodnou už aj na sťahovanie väčších súborov.
  • 51 až 100 Mbps – ide o rýchlosti vhodné na sledovanie videí pri väčšej kvalite ako HD na niekoľkých zariadeniach súčasne. Rovnako ide o vhodnú rýchlosť na sťahovanie väčších súborov, či hranie hier.
  • 101+ Mbps – Ide už o rýchlosti, pri ktorých viac menej môžete v rámci domácnosti „robiť čokoľvek“ bez toho, aby ste pociťovali nejaké obmedzenia.

Zároveň nám dovoľte dať vám do pozornosti ešte pojmy, ktorými sú „Latencia“, či „Ping“. Ide o dva technické pojmy, ktoré sú dôležité hlavne pre hráčov hier. Dôvodom je, že Ping umožňuje preveriť funkčnosť internetového spojenia, zatiaľ čo Latencia hovorí o odozve. Pod odozvou si predstavte to, že keď stlačíte tlačidlo na nejakej internetovej stránke, tak ako rýchlo zareaguje stránka (začne sa teda načítavať). Ideálna hodnota pre hranie hier je okolo 10 až 20-milisekúnd. Hry sa však dajú na poloprofesiálnej úrovni hrať aj pri odozve do 50-milisekúnd.

Pevne veríme, že článok bol pre vás prínosným. Budeme radi, ak ho podporíte pomocou zdieľania prostredníctvom sociálnych sietí, či lajkom na našej Facebook stránke.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre