Kde v domácnosti umiestniť Wi-Fi router, aby vám internet išiel čo najlepšie? Týmto miestam sa vyhnite, kazia kvalitu signálu!

Wi-Fi internet dokáže spomaliť množstvo viditeľných ale aj neviditeľných prekážok. Aké miesto je pre Wi-Fi router v domácnosti to najvhodnejšie?

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Bezdrôtový signál je jedným z najviac uľahčujúcich technologických vylepšení modernej doby. Svoju vlastnú Wi-Fi sieť má dnes takmer každá domácnosť. Väčšina z nás, ako vyberie Wi-Fi router zo škatule a prvýkrát sa pripojí na internet, tak vysielač položí na prvé miesto, ktoré nám padne do oka. Často sa ale deje, že router umiestnime nevhodne, a potom kvalita signálu nie je tak dobrou, ako by mohla byť. Otázkou preto je, kde by sme mali umiestniť Wi-Fi vysielač, aby sme z neho vyťažili čo najviac? Poďme sa nižšie na túto tému spolu teraz pozrieť.

Ako funguje šírenie Wi-Fi signálu?

W-Fi pracuje s rádiovými vlnami, podobnými, ako využívajú televízie, GPS satelity či röntgenové prístroje. Wi-Fi siete pracujú väčšinou na frekvencii 2,4 GHz, čo znamená, že signál sa zvlní z jednej strany na druhú 2,4 miliárdykrát za sekundu. Tento princíp nie je v prírode ničím novým. Vo vlnových dĺžkach sa hýbe aj bežné, viditeľné svetlo a teplo zo Slnka sa k nám dostáva práve vďaka infračervenému žiareniu. Čo už ale novým a priam revolučným princípom je to, čo s týmto signálom dokážeme robiť. Wi-Fi vysielače totiž elektromagnetickým signálom dokážu nakódovať dáta, podobne ako morzeovka. Vďaka tomu dokážeme prenášať dáta aj bezdrôtovo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kde v domácnosti umiestniť router, aby ste mali čo najlepší Wi-Fi signál

Umiestnite Wi-Fi router približne do stredu domácnosti

Wi-Fi signál vie byť za ideálnych podmienok rýchly a stabilný. Komunikácia prebieha prostredníctvom špecifických frekvencií, najčastejšie 2,4 GHz alebo 5 GHz. Vo viacerých prípadoch je to plnohodnotná náhrada internetu napojeného cez kábel. Keď sa však podmienky zhoršia, výrazne sa zhorší aj kvalita Wi-Fi signálu. Jednou z takýchto podmienok je vzdialenosť. Čím ste od Wi-Fi routra ďalej, tým je logicky slabší aj signál, ktorý sa k vám dostane. Aby ste teda signálom pokryli celú domácnosť, nedávajte svoj Wi-Fi router na kraj alebo do rohu domu. V takom prípade síce budete mať dobrý signál v danej miestnosti, na opačnej strane domu ale bude Wi-Fi signál sotva zastihnuteľný.

Dávajte pozor na rušiče signálu

Wi-Fi nie je jediné zariadenie, ktoré pracuje na frekvencii 2,4 GHz. Na rovnakej frekvencii komunikujú aj mnohé telefóny pri telefonovaní, Bluetooth slúchadlá, alebo aj také mikrovlnky, čo si len málokto uvedomuje. Ak sú takéto zdroje signálu v blízkosti Wi-Fi routera, môže to spôsobiť rušenie, alebo úplnú stratu signálu. Preto napríklad router do kuchyne nikdy neumiestňujte.

nekvalitny WiFi signal
Zdroj: Rachata Teyparsit / Shutterstock.com a Kamil Urban / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Háčik je aj v tom, že Wi-Fi siete sa rušia navzájom. Ak má teda veľa susedov vo vašom okolí Wi-Fi sieť, je to problém, zvlášť, ak používajú rovnakú frekvenciu. Aby ste sa vyhli tomuto problému, tak najlepšie čo môžete spraviť je, prepnúť si Wi-Fi sieť na 5 GHz frekvenciu a zapnúť si automatické prepínanie Wi-Fi kanálov. Prepnutie na vyššiu frekvenciu pomôže hlavne v tom, že väčšina zariadení prichádza s prednastavenou 2.4 GHz frekvenciou a tým pádom vám zostane širšia šírka pásma, keď sa prepnete do druhej. Nehovor viac o tom, že ak sused by mal rovnako 5 GHz, tak táto frekvencia sa ťažšie dostane cez steny, takže sa signály budú menej navzájom rušiť.

A jeden z ďalších problém spočíva v tom, že ak si pre svoju vlastnú sieť nastavujete viacero routerov, aj tie sa vedia navzájom rušia. Ak chcete používať viac routrov v rovnakej sieti a navzájom si prekážajú, odporúčame vám pre každý router nastaviť vlastnú sieť s novým menom.

Dbajte, aby signálu stálo v ceste čím menej stien

Napriek tomu, že elektromagnetické vlny nazývame tiež bezdrôtovými, prechod cez husté, pevné látky, predstavuje pre signál prekážku, ktorú nie vždy prekoná. Najviac signálu sa stratí pri prechode betónovými a murovanými stenami. Najmenej mi zas prekáža sadrokartón, preglejka alebo sklo.

Slaba Wi-Fi mobil
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Umiestnite router mimo reflexných prvkov ako je sklo, obrazovky a ďalšie

Signálu tiež môže prekážať podlahové kúrenie, alebo keď je Wi-Fi router umiestnený za televízorom alebo inou elektronikou. Snažte sa preto nakonfigurovať si Wi-Fi antény tak, aby signál od nich prechádzal cez…

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre