2.4 GHz vs 5 GHz Wi-Fi: Aký je medzi nimi rozdiel a v ktorom prípade vám pôjde internet rýchlejšie?

Pozrite sa, ktorá frekvencia routera, 2.4 Ghz, resp. 5 GHz, je pre vás vhodnejšou a prečo.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Niekedy sa môže stať, že internet nám nejde, ako má ísť. Vtedy často obviníme poskytovateľa internetu, že niečo pokazil, no častokrát môže byť chyba aj na našej strane. Nie je ničím výnimočným, keď používame nesprávnu frekvenciu Wi-Fi routeru, čo môže spôsobiť problémy. Deje sa to hlavne v situácii, keď prvýkrát spúšťame Wi-Fi sieť a pripojíme k nej naše zariadene bez toho, aby sme si uvedomili, aký je medzi rôznymi frekvenciami rozdiel.

Moderné routery dokážu dnes operovať na dvoch frekvenciách súčasne, naše mobily či ďalšia elektronika, často nie je schopnou medzi nimi prepínať. Sú nimi 2.4 GHz a 5 GHz Wi-Fi, no rozmýšľali ste niekedy nad tým, ktorý typ siete je pre vás výhodnejší? Poďme sa na túto problematiku pozrieť spolu bližšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina zariadení je dnes prednastavenou, aby používala 2.4 GHz pásmo. To môže spôsobiť viacero problémov. Málokto vie, že veľa zariadení využívajúcich rovnakú frekvenciu, môže narúšať kvalitu signál. Väčšina routerov zvládne hravo komunikovať so 4 až 6 zariadeniami, no ak ich pripojíme k vysielaču viac, tak môžu nastať nepríjemnosti. Preto, ak máte v domácnosti viac zariadení pripojených k internetu súčasne, tak by ste mali zvážiť využívanie aj 5 GHz pásma. No nezodpovedanou otázkou je, ktoré zariadenia by ste ku ktorej frekvencii mali pripojiť.

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

2.4 GHz pásmo

Nižšie frekvencie má schopnosť šíriť signál na dlhšie vzdialenosti. No to nie je jediná výhoda 2.4 GHz pásma. Nižšia frekvencia môže zároveň ľahšie preniknúť cez steny a ďalšie prekážky, čím sa signál dostane do viacerých miestností alebo oblastí bez straty intenzity. Rovnako treba spomenúť, že nižšia frekvencia môže byť menej citlivá na niektoré druhy interferencie, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu signálu.

Zatiaľ to znie, že 2.4 GHz pásmo má len výhody. No nie je tomu celkom tak. Nevýhodou tohto pásma je, že má pomalšie prenosové rýchlosti v porovnaní s 5 GHz pásmom. Taktiež treba povedať, že toto pásmo je široko používané a môže sa rýchlo stať preplneným. Signál vám dokonca môže rušiť aj váš sused. Ak žijete v bytovke s niekoľkými susedmi, ich signál sa môže dostať aj ku vám a môže byť v konflikte s vašim. Inými slovami, ak sa stretne viacero rovnakých vĺn, môže to spôsobovať rušenie signálu a výpadky internetu.

nekvalitny WiFi signal
Zdroj: Rachata Teyparsit / Shutterstock.com a Kamil Urban / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

5 GHz pásmo

Už asi ako tušíte, tak hlavnými výhodami tohto pásma sú prenosová rýchlosť, ktorá je rýchlejšia a zároveň, že vo vašom okolí bude výrazne menej zariadení fungovať v tejto šírke, čo znamená, že nebude dochádzať k tak častému vzájomnému rušeniu signálu. No signály v 5 GHz pásme majú kratšiu vlnovú dĺžku, čo znamená, že sú náchylnejšie na absorpciu a odraz od prekážok, ako sú steny. Znamená to, že ak máte príliš členitú a veľkú domácnosť, tak čím ďalej ste od routera, tak tým je výhodnejšie pre vás 2.4 GHz pásmo. Ale ak ste od neho len na niekoľko metrov a v ceste vám nestojí príliš veľa prekážok, tak sa oplatí prepnúť do 5 GHz pásma.

Ak by ste potrebovali skontrolovať kvalitu Wi-Fi signálu vo vašej domácnosti, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti aplikáciu WiFi AR. Rovnako nám dovoľte, upozorniť aj na článok, kde sme sa venovali tomu, čo všetko môže ovplyvniť kvalitu signálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre