Máte slabý Wi-Fi signál? Pri prechode cez stenu stráca na sile. Tieto stavebné materiály blokujú signál najviac!

Zaujíma vás, prečo má časť vášho domova slabé pokrytie Wi-Fi? Tu je niekoľko príkladov toho, ako veľmi sú signály Wi-Fi oslabené pri prechode cez steny.

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Každý z nás aspoň raz v živote riešil problém so slabým Wi-Fi signálom. Pri prvotnej inštalácii routera vieme situáciu podceniť a vyberieme zlé umiestnenie. Wi-Fi router je už umiestnený uprostred obydlia vo vhodnej výške, no signál v iných miestnostiach je stále slabý až nulový. Na príčine vedia byť materiály, z ktorých sú vybudované prekážky. Na informáciu upozornil web eyenetworks.no.

Betón je najväčší nepriateľ

Na našom území sa väčšinou stavajú kvalitnejšie domy, než napríklad v USA. Veľmi často sa na stavbu využíva betón, ktorý je najväčší nepriateľ šírenia Wi-Fi signálu. Veľkú prekážku pre Wi-Fi signál tvorí aj tehlový múr. Naopak minimálne alebo takmer žiadne straty signálu zaznamenáva preglejka, či sadrokartón. Z posledných dvoch materiálov sa v USA bežne stavajú steny, kdežto u nás sa využívajú maximálne ako zatepľovací materiál. Aj preto u nás máme problém so slabším Wi-Fi signálom častejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nezáleží iba na materiáli

To, ako veľmi ktorý materiál oslabí elektromagnetický signál (pod ktorý patrí aj ten Wi-Fi), skúmala štúdia od Národného inštitútu pre štandardy a technológie. Ide o vládnu agentúru USA. Štúdia sa zaoberala rôznymi materiálmi a do úvahy taktiež brala aj ich hrúbku.

Skúmanými materiálmi boli tehly (brick), murovacie bloky (masonry block), osem rôznych betónových zmesí (concrete mix), sklo (glass), preglejka (plywood), rezivo (lumber) (smrek, borovica, jedľa), sadrokartón (drywall), železobetón (reinforced concrete), oceľové výstužné tyčové mriežky (steel reinforcing bar grids), variácie preglejky a reziva, ktoré boli namočené vodou a kompozitné vzorky zahŕňajúce tehlový murovaný blok (brick-faced masonry block) a tehlový betón (brick-faced concrete).

Najvyššie straty v decibeloch pri frekvencii 5Ghz zaznamenala najhrubšia verzia betónu. Tá mala hrúbku 203 mm a strata signálu sa vyšplhala na 55,1581 decibelov. Hneď za betónom nasledoval železobetón, ktorý zaznamenal stratu 53,7989 decibelov. Naopak minimálne straty na signáli zaznamenalo sklo – iba 0,0688 decibelov. Hodnoty takmer identické s nulou zaznamenala preglejka a sadrokartón. Výsledky si môžete pozrieť na tomto prehľadnom grafe.

wi-fi signál bariéry
Zdroj: eyenetworks.no

Preto ak máte problém s Wi-Fi signálom, tak sa určite pri jeho umiestňovaní pozrite aj na to, aké steny sú medzi ním a zariadením, ku ktorému má signál prísť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre