Wi-Fi signál vám okrem stien môžu narušiť aj tieto spotrebiče! Máte umiestnený router na správnom mieste?!

Aké materiály predstavujú najväčší problém pri šírení Wi-Fi signálu?

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Wi-Fi sieť už máme v takmer každej domácnosti. Ak funguje tak ako má, všetko je v poriadku, no isto sa mnohí zhodneme na tom, že nie je nič horšie, ako keď po práci prídeme domov a zistíme, že nám robí problémy.

Možno postrehnete pomalý internet, možno v niektorých izbách nemáte dostatočný signál. Problémov s Wi-Fi sieťou môže byť kvantum a zatiaľ čo niektoré sú zjavné, napríklad zlé umiestnenie routera, iné sa môžu objaviť časom. Vo všeobecnosti platí, že Wi-Fi router by sa mal nachádzať čo najbližšie k stredu domu alebo bytu, aby signál dočiahol do každej izby. To však nie je zárukou toho, že sa tam aj dostane.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké materiály bránia v šírení Wi-Fi?

U nás na Slovensku sa môžeme stretnúť prevažne s betónovými domami a betón sa považuje za najväčšieho nepriateľa Wi-Fi signálu. Šíreniu signálu však môže brániť aj tehlový múr. Vo všeobecnosti sa problémy so slabším signálom riešia u nás častejšie ako napríklad v USA, kde sa domy z veľkej časti stavajú z preglejky alebo sadrokartónu.

S dispozíciou nášho bytu/domu možno nespravíme nič, no v tomto smere hrá dôležitú úlohu strategické umiestnenie routera. Postaviť ho do stredu je síce zlaté pravidlo, no ak máte na jednej strane domu spálňu, obývačku a pracovňu, zatiaľ čo na druhej miestnosti kde Wi-Fi veľmi nevyužívate, kľudne ho posuňte bližšie k dôležitejším miestnostiam.

Čo keď sa problémy so signálom objavili náhle?

Pri materiáloch ešte trochu pobudneme. Vyššie sme si spomenuli, že materiál má dopad na to ako sa Wi-Fi signál šíri, no betón a tehla nie sú jediné materiály, ktoré robia problémy. Ak ste si všimli problémy s Wi-Fi signálom v poslednej dobe, na chybe môže byť váš nábytok alebo dokonca spotrebiče.

Wi-Fi vlny sa šíria vzduchom a prechádzajú cez všetky druhy predmetov, dokonca aj cez nás. Sú to však nízkoenergetické vlny, čo znamená, že pre človeka nie sú škodlivé. Zároveň to znamená aj to, že potrebujú pokojné prostredie na to, aby sa šírili.

Stenami síce nepohneme, no Wi-Fi signál sa môže oslabiť aj televízorom. Ten vydáva svoj vlastný typ vĺn, ktoré môžu Wi-Fi signál rušiť, no televíziu nemusíte ani len zapnúť.

Reflexné povrchy sú ďalším problémom, ktorý môže ovplyvniť kvalitu signálu. Medzi reflexné povrchy patrí sklo, zrkadlo, dlaždice, obrazovka televízora či dokonca akvárium. Pri umiestnení routera by ste mali brať ohľad aj na to, ako ďaleko sa od týchto objektov nachádza.

Kovové predmety sú ďalšími, ktoré oslabujú Wi-Fi signál. Kov nájdeme napríklad na stoloch v obývačke, zábradlí, alebo lampách. Ak sa nachádzajú kovové objekty blízko Wi-Fi routera, môžu váš Wi-Fi signál oslabiť. Mikrovlnka je ďalším spotrebičom, ktorý ovplyvňuje kvalitu signálu. Zároveň môže slúžiť ako faradayova klietka, čiže za ňou môže vytvoriť oblasť bez Wi-Fi signálu.

Drevo síce nie je najhorším pre Wi-Fi, no aj veľké kusy nábytku môžu spôsobiť problémy. Pri zariaďovaní domácnosti alebo dokupovaní nového nábytku či spotrebičov by ste mali brať ohľad aj na tento faktor.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips – Hostreviews.co.uk)

Čo môžeme robiť ak máme slabý Wi-Fi signál?

Ako sme už spomenuli, pri problémoch s Wi-Fi signálom je prvým krokom skontrolovať umiestnenie routera. Ak sa nachádza na najlepšom možnom mieste, potom skontrolujte, či sa okolo neho nenachádzajú problematické objekty alebo materiály. Posunúť router ďalej od akvária, monitoru alebo televízora či mikrovlnky môže pomôcť vyriešiť vaše problémy.

Ak sa slabého signálu neviete zbaviť, ďalším riešením môže byť investícia do Wi-Fi extenderov. Nie sú to nákladné zariadenia a môžu vám v najhorších prípadoch pomôcť dostať signál tam, kde ho potrebujete.

Možno vám niekto „kradne“ signál

Ak máte problémy s Wi-Fi signálom a bývate v byte, možno vám pomôže nastavenie routera do iného pásma. V dnešnej dobe majú Wi-Fi routery pomerne veľký výkon a ak žijete v bytovke s niekoľkými susedmi, ich signál sa môže dostať aj ku vám a môže byť v konflikte s vašim. Routery bežne pracujú vo frekvenciách 2,4 GHz a ak sa stretne viacero rovnakých vĺn, môže to spôsobovať rušenie signálu a výpadky internetu.

Riešením je prejsť na pásmo 5GHz. Veľa routerov túto možnosť ponúka, no málokto si ju ručne nastaví. 5GHz pásmo využívajú ľudia menej, ponúka rýchlejšie prenosové rýchlosti, no má jednu nevýhodu. 5GHz pásmo má všeobecne nižší dosah a ťažšie prechádza rôznymi vyššie uvedenými prekážkami.

Zároveň ale musíme prízvukovať, že ak nebývate v nadpriemerne veľkom alebo mimoriadne členitom dome, tak v tomto prípade nedostatky 5GHz nepocítite.

Aké ďalšie spotrebiče môžu ovplyvniť kvalitu Wi-Fi signálu?

Nižšie vám dávame do pozornosti aj ďalšie zariadenia, ktoré bežne nájdeme v domácnostiach a majú potenciál vám narušiť kvalitu Wi-Fi signálu.

Bezdrôtové telefóny – Bežné bezdrôtové telefóny, najmä staršie modely, môžu interferovať so signálom Wi-Fi.

Bluetooth zariadenia – Zariadenia s Bluetooth, ako napríklad slúchadlá, reproduktory a smart hodinky, môžu spôsobiť rušenie Wi-Fi signálu.

Elektronické hračky – Niektoré hračky sú vybavené bezdrôtovými pripojeniami, ktoré môžu interferovať s Wi-Fi signálom.

Bezdrôtové kamery – Ak máte bezdrôtové kamery v dome alebo v blízkosti domu, môžu interferovať s Wi-Fi signálom.

Elektrické spotrebiče – Niektoré elektrické spotrebiče môžu spôsobiť elektromagnetické rušenie, ktoré môže narušiť Wi-Fi signál.

Satelitné zariadenia – Ak máte satelitné zariadenie na streche domu, môže interferovať s Wi-Fi signálom.

Rôzne typy antén – Antény používané pre rádiové vysielanie, ako napríklad CB antény alebo amatérske rádiové antény, môžu narušiť Wi-Fi signál.

Ak máte router v tesnej blízkosti spotrebičov a zariadení vyššie, tak zvážte jeho premiestnenie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre