Čo všetko môže ovplyvniť kvalitu Wi-Fi signálu? Pozrite sa na možné dôvody, prečo vám ide internet pomaly

Niekedy to s kvalitu Wi-Fi signálu nie je ružové, no častokrát chyba je menej závažnou, než sa zdá.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

V súčasnom digitálnom veku je Wi-Fi neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Bezdrôtové pripojenie nám umožňuje rýchly prístup k internetu, no niekedy to s kvalitou signálu nie je to pravé orechové. Častokrát sa môžeme stretnúť s vypadávajúcim alebo slabým signálom, ktorý robí mnohým vrásky na čele. Rozmýšľali ste ale niekedy, čo spôsobuje zhoršenie kvality signálu? Poďme sa nižšie pozrieť na túto tému podrobnejšie.

Interferencia elektromagnetických vĺn

Wi-Fi signál je formou elektromagnetických vĺn, ktoré sa pohybujú vo vzduchu. Niektoré materiály, ako napríklad kov, betón a kameň, majú schopnosť pohlcovať alebo odraziť tieto vlny. Keď Wi-Fi signál narazí na takýto materiál, môže dôjsť k interferencii alebo oslabeniu signálu. To môže viesť k slabému alebo neexistujúcemu pripojeniu v oblastiach, kde je prítomnosť týchto materiálov vysoká, ako napríklad v budovách s hrubými múrmi alebo v priemyselných objektoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Absorpčná schopnosť vody

Mnohí z nás majú v domácnostiach akvárium, no len málokoho napadne, že môže narúšať kvalitu Wi-Fi signálu. Molekuly vody majú schopnosť pohlcovať určité frekvencie elektromagnetických vĺn, čo spôsobuje oslabenie signálu. Preto je Wi-Fi signál slabší, keď prechádza cez vlhké prostredie, ako napríklad dážď, hustá oblačnosť alebo aj ľudské telo. Táto schopnosť vody môže vysvetľovať, prečo v miestnostiach s vyššou vlhkosťou ako je napríklad kúpeľňa, môžete mať horšiu kvalitu signálu.

Frekvencia signálu

Wi-Fi signály sa vysielajú na rôznych frekvenciách, pričom najbežnejšie sú 2,4 GHz a 5 GHz. Každá frekvencia má svoje vlastnosti a schopnosti prenikať materiálmi. Napríklad signály s nižšou frekvenciou (2,4 GHz) majú väčšiu schopnosť preniknúť stenami a inými prekážkami, zatiaľ čo signály s vyššou frekvenciou (5 GHz) majú väčšiu rýchlosť prenosu dát, ale s menšou schopnosťou prechádzať cez prekážky.

Elektromagnetické rušenie

Kvalitu Wi-Fi signálu môže narúšať aj elektromagnetické rušenie, ktoré môže interferovať s Wi-Fi signálom. Tieto zariadenia zahŕňajú mikrovlnky, bezdrôtové telefóny, mikrovlnné pece, satelitné prijímače a iné elektronické zariadenia. Keď sa nachádzame v blízkosti týchto zariadení, ich elektromagnetické rušenie môže oslabiť alebo znečistiť Wi-Fi signál, čo vedie k horšiemu pripojeniu.

Mimochodom, Wi-Fi sieť môže rušiť aj váš sused. Najmä v prípade bytoviek je častým problémom, že v tesnej blízkosti je nahustených hneď niekoľko Wi-Fi routerov, ktoré pracujú na rovnakých frekvenciách, čo môže narúšať kvalitu signálu. Vzhľadom na to, že väčšina routerov je prednastavených, aby pracovalo na 2,4 GHz frekvencii, tak najjednoduchším trikom je pripájať sa k 5 GHz Wi-Fi sieti, ktorú stále využíva pomerne málo ľudí.

Preťažená sieť

Možno ste to nevedeli, ale aj Wi-Fi sieť môže byť preťažená. Vo všeobecnosti platí, že čím viac pripojených zariadení máte k jednému Wi-Fi routeru, tak tým budete pociťovať horšiu konektivitu. Predstavte si teraz diaľnicu, po ktorej keď idete vo večerných hodinách, tak doprava je plynulá, no ak pôjdete v špičke, tak pôjdete krokom. Podobne to funguje aj pre Wi-Fi router, ktorý nedokáže komunikovať so všetkými zariadeniami súčasne. Vo väčšine sa odporúča, aby k jednej Wi-Fi sieti bolo pripojených 4 až 6 zariadení. Samozrejme, ak máte výkonnejší router, tak toto počet zariadení môže byť väčší.

Vzdialenosť od routera

V neposlednom rade by sme nemali zabúdať ani na vzdialenosť od routera. Čím ďalej sa nachádzate od Wi-Fi prístupového bodu, tým slabší bude signál. Prekážky medzi vami a prístupovým bodom, ako napríklad steny, budú tiež oslabovať signál. Preto je ideálnym riešením umiestniť prístupový bod čo najbližšie k miestam, kde sa najčastejšie pripájate k sieti Wi-Fi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre