Wi-Fi signál vám môže rušiť aj váš sused. Zistite, aké frekvenčné pásmo by ste mali používať!

Pozrite sa, ako môže identifikovať vhodnú Wi-Fi frekvenciu a kanál, na ktorom vám pôjde internet čo najrýchlejšie a hlavne stabilne.

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Určite to poznáte, prídete domov po pracovnej šichte a následne sa tešíte, že si pozriete večer film alebo obľúbený seriál. No internet vám nefunguje tak, ako by mal. Všetko seká a načíta sa pekelne dlho, hoci ste od routeru len na krok. Pár dní dozadu sme vám dali do pozornosti niekoľko tipov, ako môžete zlepšiť kvalitu pokrytia Wi-Fi.

Dnes by sme sa chceli pozrieť na problém z opačnej strany. Pomôžeme vám rozlúštiť hádanku, ktorá môže spôsobovať, že signál z vášho routeru je nekvalitný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Signál vám môže rušiť nielen mikrovlnka, ale aj váš sused

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste router neumiestňovali v kuchyni, kde máte spotrebiče. Jedným zo spotrebičov, ktorý dokáže rozhádať kvalitu internetu, je mikrovlnka. Dôvodom je, že mikrovlnka používa rovnaké frekvenčné pásma ako Wi-Fi siete (2,4 GHz alebo 5 GHz). Mikrovlnka vysiela elektromagnetické vlny s vysokou frekvenciou a môže interferovať s Wi-Fi signálom, ktorý vysiela rovnaké typy vĺn. Výsledkom toho je, že keď mikrovlnka vysiela elektromagnetické vlny, môže to spôsobiť rušenie Wi-Fi signálu. Signál z mikrovlnnej rúry môže oslabiť alebo blokovať signál Wi-Fi, čím sa znižuje kvalita pripojenia a rýchlosť prenosu dát.

Ďalším častým problémom v bytových domoch je, že v tesnej blízkosti je nahustených pomerne veľa routerov, ktoré používajú rovnaké frekvencie. Nehovor viac o tom, že výkon Wi-Fi routerov z roka na rok narastá a mnohí používajú aj rôzne opakovače či zosilňovače signálu v dôsledku čoho, signál prechádza aj za hranice bytu.

Aké frekvenčné pásmo je pre vás najlepšie?

Na to, aby ste vedeli, ktoré frekvenčné pásmo je pre vás najlepšie použiť, tak je potrebné pozrieť sa na signály z vysielačov vo vašom dosahu. To môžete spraviť pomocou aplikácie WiFiAnalyzer, ktorú stiahnete v Obchode Play. Dostupná je zadarmo.

Ako stiahnete aplikáciu do zariadenia, tak po pár sekundách uvidíte na karte Acces Point aktívne Wi-Fi siete vo vašom dosahu. Všetky tieto siete vo vašom okolí, majú potenciál znekvalitniť kvalitu vašej Wi-Fi.

Wi-Fi signaly v okoli
Zdroj: Vosvetiet.sk

Prekliknite sa teraz na kartu Channel Graph, kde uvidíte prekrývanie sa signálu naprieč rôznymi kanálmi.

„Wi-Fi kanál je určitá frekvenčná pásmo v rámci frekvenčného spektra, ktoré sa používa pre bezdrôtové komunikácie pomocou technológie Wi-Fi. Tieto kanály sú určené pre komunikáciu medzi Wi-Fi sieťami a sú navrhnuté tak, aby sa minimalizovalo rušenie a interferencia medzi rôznymi sieťami.“

Ak sa vám naskytne podobný pohľad, ako môžete vidieť nižšie, tak by ste mali zbystrieť. Možno ste práve narazili na dôvod, prečo máte nestabilný internet. Ako môžete vidieť na snímke obrazovky, tak dochádza k pomerne veľkému prekrývaniu signálov vrátane kanálov v 2.4 GHz pásme, čo môže spôsobovať horšiu kvalitu vašej siete.

Prekryvanie Wi-Fi sieti a kanalov v okoli
Zdroj: Vosvetiet.sk

„Pre lepšiu ilustráciu, čo je to Wi-Fi kanál, si predstavte sledovanie televízie. Keď stlačíte na ovládači číslo jedna, tak tam máte iný televízny program, ako keď stlačíte tlačidlo s číslom dva. Vo svojej podstate Wi-Fi kanály sú to isté. Keď využívate Wi-Fi kanál číslo 1, tak využívate napríklad frekvenciu 2.412GHz, keď stlačíte číslo dva, tak využívate frekvenciu 2.417GHz a podobne. Ak však využíva jeden kanál viacero zariadení, tak tieto siete sa môžu navzájom rušiť.“, vysvetľovali sme princíp Wi-Fi kanálov v nedávnom článku.

Vo vrchnej časti obrazovky prekliknite na 5 GHz. Následne uvidíte s veľkou pravdepodobnosťou oveľa menej aktívnych routerov. Je to spôsobené tým, že výrobcovia prednastavujú ako predvolené frekvenčné pásmo 2.4 GHz, no len málo kto si ho manuálne prehodí na 5 GHz. Rovnako treba povedať, že 5 GHz v porovnaní s 2.4 GHz pásmom má oveľa viac kanálov. Dobrou správou rovnako je, že väčšina moderných routerov automaticky mení kanály podľa potreby. Ako prepnete pásmo, nemusíte teda robiť prakticky nič, router odvedie všetku ďalšiu prácu za vás.

„Tento proces sa nazýva Dynamic Frequency Selection (DFS) a používa sa na minimalizovanie rušenia od iných zariadení, ktoré vysiela v rovnakých frekvenčných pásmach.“

DFS umožňuje routeru detegovať iné zariadenia v jeho okolí, ktoré vysiela na rovnakom kanáli, a môže sa rozhodnúť prepnúť na iný kanál, ktorý je menej preplnený. Výsledkom je kvalitnejší a stabilnejší internet.

Záverom treba ale povedať, že ako prepnete pásmo, tak všetky zariadenia budete musieť manuálne prihlásiť k „novej“ Wi-Fi. Taktiež je dôležité spomenúť, že 5 GHz pásmo nemá tak veľký dosah do diaľky, ako je to v prípade 2.4 GHz pásma a rovnako o niečo ťažšie prechádza cez prekážky. No ak nebývate v členitom a nadpriemerne veľkom byte, tak nedostatky 5 GHz pásma nepocítie.

Do pozornosti by sme vám dali ešte tému, cez aké materiály Wi-Fi signál prechádza slabšie. Tejto problematike sme sa venovali v tomto článku, pomocou ktorého môžete zvoliť najvhodnejšie miesto na umiestnenie routera vo vašej domácnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre