Tieto bežné domáce spotrebiče a elektronika vám môžu zhoršovať kvalitu Wi-Fi signálu
Problémy s nekvalitným Wi-Fi signálom môžu spôsobovať aj domáce spotrebiče či elektronika, ktorá môže privodiť interferenciu s Wi-Fi signálom.
Pravdepodobne sa vám už stalo, že internet vám nefungoval podľa vašich predstáv. Mohol sekať, nefungovať či ísť pomaly. Ak nastane takáto situácia, tak máme tendenciu nadávať na poskytovateľa internetu, no častokrát je v tom operátor nevinne. Možno ste to nevedeli, ale viacero domácich spotrebičov má potenciál narúšať kvalitu Wi-Fi signálu a nižšie sa pozrieme na tie najčastejšie.
No predtým, ako sa vrhneme na samotné spotrebiče, tak si je potrebné vysvetliť, ako vlastne funguje Wi-Fi technológia. Wi-Fi využíva rádiové vlny pre bezdrôtový prenos dát. Tieto vlny patria do rádiového frekvenčného spektra, zvyčajne v pásme 2,4 GHz alebo 5 GHz. Rôzne zariadenia s Wi-Fi adaptérom môžu komunikovať medzi sebou pomocou týchto rádiových vĺn. Kolízie signálu sú častým problémom v bezdrôtových sieťach, pretože viacero zariadení sa môže snažiť prenášať dáta alebo signály v rovnakom čase a na rovnakej rádiovej vlne. Inými slovami to znamená, že iné zariadenia, ktoré pracujú v rovnakom frekvenčnom pásme ako Wi-Fi môžu spôsobiť interferenciu s Wi-Fi signálom. Toto môže viesť k zníženiu rýchlosti prenosu dát alebo k úplnej strate pripojenia.
Tieto spotrebiče majú tendenciu narúšať kvalitu Wi-Fi signálu
Mikrovlnná rúra
Pravdepodobne nenájdeme mnoho domácnosti, v ktorých by chýbala mikrovlnka. No len málokto vie, že mikrovlnka môže narúšať kvalitu Wi-Fi. Dôvodom je, že vysiela signály v rovnakých vlnových dĺžkach ako smerovač. Preto, ak napríklad používate mikrovlnku na varenie zeleniny, prípravu ryže a podobne, tak sa môžete stretnúť s tým, že pocítite horší komfort pri používaní internetu.
Bezdrôtový telefón či baby monitor
Bezdrôtové telefóny pracujú v podobnom frekvenčnom pásme ako Wi-Fi, čo môže viesť k rušeniu signálu a zhoršiť kvalitu pripojenia. Týka sa to aj zariadení, ktoré používame na monitorovanie našich ratolestí a ďalšej obdobnej elektroniky.
Bluetooth zariadenia
Bluetooth zariadenia sú kategóriou samou o sebe. Dokážu nám vo veľkej miere zvýšiť komfort, napríklad môžeme presunúť reproduktor z jednej miestnosti do druhej bez toho, aby sme hľadali zdroj elektriny. No môžu vyžarovať rádiové vlny a spôsobiť interferenciu s Wi-Fi signálom. Držte preto Bluetooth zariadenia čo najďalej od vysielača.
Neprehliadni
Zariadenia s reflexnými povrchmi
Do ďalšej kategórie patria zariadenia s reflexnými povrchmi, napríklad televízory, v ktorých okolí by nemal byť umiestnený router. Niektoré televízory, najmä staršie modely alebo tie s nižšou kvalitou, môžu vysielať elektromagnetické rušenie počas toho, ako bežia. Toto rušenie môže interferovať s Wi-Fi signálom, čo vedie k zhoršeniu kvality a spoľahlivosti bezdrôtového pripojenia. Okrem iného aj samotný televízor, alebo niektoré jeho súčasti, môžu slúžiť ako fyzické prekážky pre Wi-Fi signál. Napríklad kovové súčasti televízora alebo väčšie obrazovky môžu oslabiť signál, ak je prístupový bod umiestnený za nimi.
Robotický vysávač
Dokonca aj robotický vysávač môže narúšať kvalitu signálu, no pravdou je, že to nie je tak časté. Väčšinou sú navrhnuté tak, aby minimalizovali rušenie a interferenciu, ale môžu existovať situácie, kedy môžu mať vplyv na Wi-Fi signál. Robotické vysávače a ich nabíjacie stanice môžu pracovať v rovnakom frekvenčnom pásme ako Wi-Fi, ktoré je zvyčajne 2,4 GHz alebo 5 GHz. V prípade, ak používate rovnaké frekvenčné pásmo (pre počítač a robotický vysávač), tak to môže spôsobiť zníženie výkonu Wi-Fi siete. V ideálnom prípade používajte zariadenia pripojené k internetu na inom pásme ako robotický vysávač, aby sa navzájom nerušili.
Pozor na chladničku, mrazničku a ďalšie veľké spotrebiče
Narúšať kvalitu signálu môžu aj ďalšie spotrebiče, ako je napríklad chladnička či mraznička a podobne. No pri tomto type zariadení je problém v tom, že sú zväčša kovové. Pre tých, ktorí nevedia, kov je skvelým vodičom elektriny, čo znamená, že môže absorbovať energiu alebo elektromagnetické vlny. Rádiové signály sa degradujú, keď sa pokúšajú prejsť cez kovové predmety, čo vedie k výpadkom a spomaleniu siete. Preto by vysielač alebo prijímač nemali byť v blízkosti veľkých kovových zariadení, lebo môže dôjsť ku zhoršeniu kvalite prenosu signálu.
Tieto prekážku brzdia Wi-Fi signál najviac!
V závere nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, ako môžete odmerať intenzitu Wi-Fi signálu. Vďaka tomu môžete na vlastnej koži otestovať, čo sa stane s kvalitou signálu, ak router umiestnite mimo prekážok vyššie.
Komentáre