Pomocou týchto nástrojov zistíte, že niekto, kto nahral na internet šokujúci obrázok, sa snaží s vami manipulovať

Možno sa vám stalo, že ste narazili na fotografiu na internete, o ktorej niekto tvrdil, že vznikla za určitých okolností, no v skutočnosti bola len vytrhnutá z kontextu. Pozrite sa, ako zistíte, že sa vás niekto snaží oklamať.

UFO obrazok
Zdroj: Roger Casco z Pixabay

Určite ste sa niekedy zamýšľali nad tým, či je nejaká fotografia falošná alebo skutočná. Niekedy vieme mať naozaj problém ihneď určiť, či je sníma vierohodná alebo nie. Pripravili sme si preto pre vás niekoľko tipov, ako môžete zistiť, či je fotka skutočná alebo nie, resp. či nie je vytrhnutá z kontextu. 

Skôr než prejdeme ku konkrétnym spôsobom, musíme si predstaviť pojem „deepfake„. Ide o fotografiu alebo  video, ktoré je falošné. Väčšinou takéto snímky sú vytvorené pomocou umelej inteligencie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dnešnom svete je naozaj ľahké vytvoriť falošnú fotku a to vďaka rôznym nástrojom, ktoré sú nám k dispozícii. Bezplatný nástroj Microsoft AI image generator, je jeden z tých najlepších bezplatných nástrojov, ktoré sú nám aktuálne k dispozícii. No existujú aj ďalšie.

Google Images

Nástroj Google Images je úžasný nástroj v tom, že pomocou pár kliknutí, vám vie pomôcť odhaliť zdroj obrázka. Napríklad, ak by ste chceli nájsť snímku routera nižšie, tak ho viete nahrať do Google vyhľadávača, a ten vám nájde zhody na internete, a vy viete následne zistiť v akom kontexte bol použitý na iných stránkach.

google images ako najst zdroj obrazka
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na možnosť „Nájsť zdroj obrázka„, vám Google zobrazí stránky, ktoré tento obrázok použili vrátane toho kedy.

google images ako najst zdroj obrazka_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak niekto napríklad zdieľa obrázok a hovorí vám, že vznikol ten či onen deň, tak veľmi ľahko pomocou triku vyššie, viete odhaliť, či nebol použitý na internete napríklad rok dozadu a nesúvisí s inou témou, ako hovorí človek, ktorý ho práve zdieľal.

Nástroj Google Fact Check Explorer

Ide o nástroj, ktorý sumarizuje rôzne klamlivé tvrdenia a vysvetľuje, prečo daná informácia je nepravdou. Odvoláva sa pritom na vierohodné zdroje, ktoré sú dohľadateľné. Vyhľadávať tvrdenia môžete či už podľa kľúčových slov alebo aj obrázkov. Je ale potrebné uviesť, že informácie na tomto webe sú publikované zväčša niekoľkodňovým oneskorením, ako mediálny priestor zaplaví nejaká šokantná správa. Dôvod je, že jednoducho trvá niekoľko dní, kým sa podarí vierohodne overiť informáciu na internete a prípadne ju aj vyvrátiť.

google fact checker
Zdroj: Vosveteit.sk

Vysvetlíme si to na tvrdení: Volvo priznalo, že elektromobily škodia prírode viac ako spaľovacie motory. Nástroj tento výrok označil ako zavádzajúci. Nástroj uviedol aj konkrétny článok, ktorý prispel k výsledku, ako daný výrok nakoniec označil.

Dozveďte sa o obrázku viac

Vyberte si na Googli konkrétny obrázok a kliknite naň. Následne sa v pravom hornom rohu zobrazia rôzne možnosti, vy si však potrebujete zvoliť  3 zvislé čiary a až následne možnosť „Tento obrázok„.

viac informacii o obrazku
Zdroj: Vosveteit.sk

Vždy keď tento proces urobíte, zobrazí sa vám, koľko minimálne má daná verzia toho obrázku. V tomto prípade ide o nový obrázok, ktorý bol vytvorený pomerne nedávno a nahratý na internet.

google images ako najst zdroj obrazka_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak by ale išlo o obrázok s dlhou históriou, tak pod ním uvidíte rôzne odkazy, kde a kedy bol použitý. Môžete tak napríklad odhaliť, že ho niekto aktuálne používa mimo kontextu, o ktorom hovorí, kedy vznikol.

Ďalšie rady ako odhaliť falošnú fotografiu

  • Pozrite sa na zdroj, ktorý publikoval fotografiu. Stačí kliknúť na 3 vodorovné bodky v pravej časti, aby ste odhalili viac informácií o webe. 
  • Zamyslite sa, či nejde len o vtip.  Pozrite sa na to, či zdroj už v minulosti neurobil takéto podobné výstrelky alebo či daný deň nebol len prvý apríl. Veľakrát vám pokojne aj 15. mája algoritmus povedzme Instagramu ukáže nejaký príspevok z 1. apríla a tak tomu viete ľahko uveriť. Rovnako uvažujte kriticky, keď ho niekto zdieľa hovorí okolo neho šokantný príbeh, tak je veľká šanca, že môže šíriť falošné správy.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete rozpoznať fotomontáž či falošné správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre