Ako rozpoznať fotomontáž? Nenechajte sa oklamať dezinformátormi!

Upravované fotografie môžu byť mimoriadne presvedčivé, no takto si overíte ich pravosť.

Piloti sa s UFO stretli viackrát
Zdroj: Roger Casco z Pixabay

Nielen Slovensko je špecifické tým, že sa neoverené a falošné správy šíria rýchlosťou blesku a dokážu vyvolať naozaj vyhrotené reakcie. Dezinformácie sú globálny problém, ktorý sa zatiaľ nechystá odísť. Nám teda neostáva nič iné len naučiť sa rozoznať pravdu od klamstva.

Na našom portáli sme už písali o tom ako rozpoznať hoax alebo dezinformačnú správu. S podobnými prípadmi sa však častokrát spájajú aj fotografie, ktoré môžu byť buď manipulované alebo úplne vytrhnuté z kontextu. Úprava fotografií je prakticky rovnako starý odbor ako fotografia sama a dnes si vieme jednoduchú fotomontáž vytvoriť za niekoľko minút. Horšie to už je s rozpoznávaním falošných fotografií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dá sa to vôbec? Samozrejme že áno, no závisí to od prípadu. Niektoré fotomontáže okamžite udrú do očí ako falošné, zatiaľ čo iné sú tak presvedčivé, že nechať sa oklamať vôbec nie je hanbou. Rovnako tak je aj s fotografiami, ktoré sú vytrhnuté z kontextu a použité na iný účel. Dnes žijeme v informačnej dobe a dezinformátor môže vytiahnuť fotografiu z druhého konca sveta. Ak ju použije správne, potom by ste museli vedieť všetko, aby ste okamžite falošnú fotografiu rozpoznali.

Poznáme však niekoľko jednoduchých trikov a nástrojov, pomocou ktorých si môžete ľahko overiť pravosť fotografie. Aké to sú?

Použite Google Lens

Spoločnosť Google už dávno predstavila funkciu Lens, ktorá sa za posledné roky mimoriadne zlepšila. Ak si nie ste istí pôvodom určitej fotografie, kliknite si na ňu pravým tlačidlom a zvoľte si možnosť vyhľadať obrázok pomocou funkcie Google. Otvorí sa vám okno Google Lens a v ňom uvidíte, kde všade sa obrázok vyskytol.

ako rozpoznať fotomontáž
Zdroj: Vosveteit.sk

Týmto spôsobom sa môžete chrániť napríklad proti romantickým podvodníkom, ktorí používajú falošné fotografie. Stačí si jeho profilový obrázok pozrieť cez Google Lens a zistíte, že údajný Jožko používa identitu nejakej zahraničnej celebrity.

Google Lens vie dobre rozpoznať aj objekty a pamiatky. Ak sa na fotografii nachádza nejaká výrazná budova, Google vám môže pomôcť zistiť, kde presne bola fotografia vytvorená. V prípade falošných profilov sa môžete danej osoby spýtať niečo o fotografií a ak nevie odpovedať ani na základné otázky, potom ide o profil s falošnou fotografiou.

Spätné vyhľadávanie s TinEye

TinEye je internetová platforma, ktorá vám umožňuje spätne vyhľadať kedy a kde boli obrázky použité. Funguje podobne ako Google Lens, len o niečo presnejšie, keďže sa zameriava špecificky na to. Do vyhľadávača zadajte URL obrázku, alebo ho tam nahrajte a tento nástroj vám ukáže, kde všade sa predtým vyskytol. Častokrát aj pomocou tohto nástroja zistíte, že údajná fotografia z nejakého podujatia v skutočnosti vznikla v inom kúte sveta a o pár rokov skôr.

Nástroj na odhalenie fotomontáží

Forensically je nástroj, ktorý vám pomôže zistiť, či bola fotografia upravená alebo nie. Užitočným je v tomto smere hlavne Error Level Analysis. Tento nástroj vám jasne zvýrazní objekt, ktorý z fotografie vyčnieva nám neviditeľným spôsobom. Väčšina fotografií na internete je však v zlej kvalite a pri nich nemusí tento nástroj pomôcť.

ako rozpoznať fotomontáž
Zdroj: Vosveteit.sk

Kontext

Fotomontáž niekedy nerozpoznáte ľahko. Ak vám Google Lens ukázal že fotografia pochádza z iného miesta, Vyhľadajte si niečo o danom mieste a kontexte fotografie. Jednoduché vyhľadávanie vás častokrát vie dostať až priamo ku zdroju. Častokrát fotomontáž, alebo z kontextu vytrhnutú fotografiu odhalíte aj pomocou metadát. Každá fotografia má v sebe uložené dáta o tom ako vznikla, rovnako aj kde vznikla. Na metadáta sa môžete pozrieť napríklad cez aplikáciu Forensically. Zaujíma nás hlavne DateTimeOriginal, teda čas kedy fotografia vznikla.

ako rozpoznať fotomontáž
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako sa pozrite aj na GPS súradnice miesta vzniku.

ako rozpoznať fotomontáž
Zdroj: Vosveteit.sk

Častokrát zistíte, že fotografia vznikla v úplne inom čase a na úplne inom mieste, než tvrdí autor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre