AKTUÁLNE: Žena hľadala lásku cez internet, no prišla o tisíce €. Takto prebieha „romantický podvod“

Žena naletela na „romantický podvod“. Stavebnému inžinierovi odovzdala niekoľko tisíc v domnienke, že pomáha svojej novej láske.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Útočníci to na svoje obete skúšajú rôzne. Cez podvodné SMS správy alebo telefonáty či falošné webové stránky. No jeden typ podvodu začal v posledných mesiacoch a rokoch vzrastať. Ide o takzvané „romantické podvody“.

Pri hľadaní lásky cez internet, by sme mali byť obozretní

Vo svojej podstate tento podvod prebieha veľmi jednoducho. Kontaktuje vás osoba, ktorá si s vami dlhšiu dobu vypisuje do doby, kým nezíska vašu dôveru. Tieto typy konverzácií môžu začať jednoduchým „ahoj“, prípadne inou na prvý pohľad nevinnou správou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Romantickí podvodníci ako sa nenechať oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne, ako útočník získa vašu dôveru, tak vás poprosí o pomoc. Zväčša ide o finančnú pôžičku v menšej výške, neskôr si ale pýta viac a viac peňazí do doby, kým komunikujete a spolupracujete. Vrátenia peňazí sa ale nedočkáte. Častokrát tieto peniaze odídu pritom na účet do zahraničia, odkiaľ je ich prakticky nemožné získať späť.

Ružena poslala niekoľko tisíc stavebnému inžinierovi

Na podobnú fintu skočila aj Ružena z Bratislavy, píše polícia SR na sociálnej sieti.

„Na Odbor kriminálnej polície v druhom bratislavskom okrese prišla podať trestné oznámenie 71-ročná Ružena. Tá sa podľa doposiaľ zistených informácií mala zoznámiť prostredníctvom sociálnej siete so stavebným inžinierom Edwardom pracujúcim v spoločnosti zaoberajúcej sa rafináciou ropy.“, píšu muži zákona v príspevku vyššie.

Policajti vysvetľujú, že medzi ženou a mužom vznikol neskôr vzťah, pričom Edward začal Ružene vyznávať aj city. Rovnako jej sľúbil, že ako mu skončí trojmesačný projekt v Taliansku, tak ju príde pozrieť. Ako si ale podvodník získal dôveru staršej Bratislavčanky, tak ju požiadal o pôžičku. Najprv pár stoviek, neskôr niekoľko tisíc. Celkovo sa mu podarilo od ženy vymámiť 7-tisíc €.

„Postupne ich vzájomnou komunikáciou sympatie na oboch stranách narastali a Edward začal Ružene vyznávať lásku. Taktiež jej sľuboval, že keď mu skončí trojmesačný projekt v Taliansku, tak príde za ňou do Bratislavy. Edward si lichôtkami postupne získal jej dôveru natoľko, že keď ju požiadal o požičanie peňazí, tak mu ochotne pomohla. V rozmedzí niekoľkých týždňov mu zaslala tri platby. Najprv 900 € a následne 2100 € a 4000 €.“, opisuje priebeh podvodu polícia.

Na čo si dať pozor?!

Tisíce ľudí si našli svoju polovičku na internete, no pri hľadaní lásky, môžete naraziť aj na podvodníkov. Dobrou správou ale je, že tieto podvody majú viacero spoločných menovateľov, odhalila nedávna štúdia.

Útočníci najčastejšie na manipuláciu obetí používajú emocionálne vydieranie či vytváranie krízy a pocitu viny v obeti. Typické pre nich rovnako je, že sa snažia čo najskôr dostať obeť zo zoznamovacích aplikácií do chatovacej aplikácie. Ďalšie varovné signály sú, že odmietajú hovory cez telefón alebo neposielajú aktuálne fotografie. No tým najväčším varovným signálom je, keď niekto požiada o peniaze. V tomto bode by sme mali zbystriť a zamyslieť sa nad tým, či nejde o pokus o podvod.

Polícia SR odporúča, aby sme spozorneli, keď zaznamená tieto veci:

Najčastejšie ide o falošného lekára, vojaka, bankára, alebo inžiniera nachádzajúceho sa v zahraničí.

Používanie prehnane odborných slov pri opise svojej činnosti.

Postupné získavanie dôvery najčastejšie prostredníctvom vyznávania lásky.

Napriek deklarovanému finančnému a sociálnemu zabezpečeniu ich osoby žiadajú poskytnutie finančných prostriedkov.

Stretli ste sa s týmto typom podvodu? Dajte nám vedieť na sociálnych sieťach alebo v komentároch nižšie.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre