Štúdia odhaľuje taktiky používané podvodníkmi v zoznamovacích aplikáciách. Na toto si dajte pozor!

Používate zoznamovacie aplikácie? Výskumníci identifikovali najčastejšie spôsoby, ako sa podvodníci snažia oklamať obete, ktoré hľadajú lásku cez internet.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Rok čo rok pribúda ľudí, ktorí za účelom nájdenia si partnera používajú zoznamovacie aplikácie. No s týmto trendom, bohužiaľ, pribúdajú aj podvodníci, ktorí tieto aplikácie zneužívajú, aby získal prospech na úkor obete.

Tím na Univerzite Georgia sa pozrel na najčastejšie typy podvodov a taktiky, ktoré používajú podvodníci na získanie dôvery užívateľov v zoznamovacích aplikáciách. Fenomén známy ako „romantický podvod“ podľa profesora kriminológie a spravodlivosti na Andrew Young School of Policy Studies, Volkan Topalliho, je často podhodnocovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa správy o kybernetickom zločine zverejnenej FBI v roku 2021, podvodníci si pri tomto type podvodu prídu na celkom slušný balík peňazí. V posledných rokoch „zarobili“ 956 miliónov dolárov. To z neho robí celkovú tretiu najväčšiu kategóriu kybernetického zločinu, pokiaľ ide o množstvo peňazí, ktoré podvodníci získali.

Primárnou autorkou štúdie na Georgia State je doktorandka Fangzhou Wang z oddelenia kriminológie a spravodlivosti. Cieľom výskumu bolo identifikovať rizikové a ochranné faktory pre tých, ktorí sú cieľom takzvaných romantických podvodníkov, aby sa vytvoril model pre zraniteľnosť a odolnosť obete.

Výskumníci získali údaje z online svedectiev na webových stránkach, kde obete zdieľajú príbehy a varujú iných, vrátane webov ako stop-scammers.com a male-scammers.com a ďalších, kde boli schopní preskúmať takmer 10 000 overených správ.

Použitím softvéru na analýzu údajov vytvorili databázu obetí romantických podvodov pomocou svedectiev ako základu pre analýzu. Potom analyzovali príbehy obetí, aby identifikovali hlavné témy.

Svedectvá zahŕňali tie od obetí, ktoré boli oslovené na sociálnych sieťach ako Facebook a Twitter, alebo na zoznamovacích webových stránkach vrátane Tinderu, Ashley Madison a OkCupid.

Ako podvodníci postupujú?!

Výskumníci boli schopní identifikovať niekoľko techník a foriem podvodu, ktoré boli najbežnejšie a najúspešnejšie pre podvodníkov. Medzi ne patrí použitie základných emocionálnych vplyvov alebo ovplyvňovanie obetí, vytváranie krízy, využívanie podobnosti alebo viny obete.

Ďalšou bežnou taktikou používanou podvodníkmi je rýchlo požiadať svoje obete o presun vzťahu mimo aplikáciu do súkromnej e-mailovej alebo chatovacej aplikácie (ako WhatsApp alebo Google Hangout) s cieľom ich izolovať. Podvodníci tiež často naliehajú na obeť, aby sa rýchlo rozhodla.

Ďalšie varovné signály zahŕňajú to, keď online známosť odmieta hovory cez telefón alebo neposiela aktuálne fotografie. Samozrejme, najväčším varovným signálom je, keď niekto požiada o odovzdanie peňazí. Topalli odporúča skontrolovať každý nový online vzťah s tretou stranou, ako je dôverník alebo rodinný príslušník.

Títo ľudia sú najviac náchylní na to, aby uverili podvodníkovi

Výskumníci identifikovali aj bežné rizikové faktory pre potenciálne obete. Medzi ne patrí nedostatok znalostí o technológiách, čo sa často vyskytuje u starších ľudí. Mladí ľudia sú ale tiež zraniteľní, pretože môžu byť príliš sebavedomí alebo nezvyknutí na začatie vzťahu online. Ďalšími, ktorí sú dobrým cieľom pre podvodníkov, sú tí, ktorí prežili ťažké vzťahy a jednoducho hľadajú spoločnosť.

Výskumný tím zároveň dopĺňa, že pravdepodobne je počet obetí výrazne podhodnotený, keď sa vezme do úvahy napríklad hanba obete alebo dokonca samotné obvinenie. Niekedy obete ani nepriznajú, že boli podvedené, keď sú konfrontované s dôkazmi.

Wang hovorí, že keďže podvodníci často používajú veľmi podobné lingvistické signály na oklamanie obete, tak poskytovatelia online služieb by mohli vyvinúť algoritmami založené na predikciách, aby odhalili podvodné pokusy proti potenciálnym obeťiam, ktoré môžu byť integrované do zoznamovacích a sociálných médií.

„Potenciálne by mohli zoznamovacie a sociálne siete využiť informácie z našej štúdie na spustenie vzdelávacích alebo povedomie vytvárajúcich programov pre tých, ktorí boli predtým obeťami, a pre tých, ktorí by mohli byť potenciálnymi obeťami,“ hovorí Wang.

Obeť nepríde len o peniaze, ale aj o…

Romantické podvody často vedú nielen k finančnej strate, ale aj k dlhotrvajúcemu psychologickému traumatu. Výskum naznačuje, že obete online romantických podvodov prechádzajú traumatickým psychologickým následkom podobným obetiam domáceho násilia. Wang hovorí, že plánuje ďalšie výskumy, ktoré by sa hlbšie zamerali na myslenie páchateľov a obetí v kybernetickom svete pomocou prieskumov a rozhovorov.

„Nie je nič zlé na začatí vzťahu online. Ale v podstate sa vystavujete divokému západu,“ hovorí Topalli. „Vždy si chcete uvedomiť, čo nazývame „kybernetická hygiena“, čo znamená veľmi pozorne sa pozerať na vaše interakcie online a aplikácie, ktoré používate, a byť veľmi ostražitý pri ochrane seba samého.“

Napriek tomu, že online zoznamovanie prináša množstvo príležitostí na stretnutie nových ľudí a vytvorenie zmysluplných vzťahov, musíme si byť vedomí rizík spojených s používaním týchto aplikácií a byť pri ich používaní opatrní.

Romantické podvody sú v súčasnosti pomerne bežné a stávajú sa veľkým problémom pre mnoho ľudí, ktorí hľadajú lásku online. Ako ukazujú výsledky tejto štúdie, podvodníci sú často oveľa zručnejší a majú lepšie schopnosti využiť zraniteľnosti potenciálnych obetí a zneužiť ich dôveru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre