SamsungSpravodajstvo

Samsung Galaxy S24 Ultra, S24+ a S24 sú predstavené. Čo všetko ponúkajú?

Samsung pred malými chvíľami predstavil najočakávanejšie modely telefónov pre rok 2024. Pozrite sa na smartfóny Galaxy S24 Ultra, S24+ a Galaxy S24.

Dočkali sme sa, po desiatkach únikov informácií o telefónoch z produktovej rady Galaxy S24, ich Samsung konečne predstavil. Technologický gigant hovorí, že produktová rada Galaxy S24 započala éru AI telefónov. Poďme sa nižšie pozrieť na jednotlivé modely smartfónov, čo prinášajú vrátane toho, čo Samsung myslí pod „AI érou“. Začnime ale pekne po poriadku od hardvérovej výbavy.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Technologický gigant pred malými chvíľami predstavil trojicu nových telefónov, na čele ktorých stojí Galaxy S24 Ultra. Ide o zariadenie, ktoré je zabalené v titánovom tele. Displej dosahuje veľkosť 6,8“, pričom ide o panel typu Dynamic AMOLED 2X s obnovovacou frekvenciou 1 až 120 Hz. Mimochodom, jas displeja dosahuje 2600 nitov, čo je približne o 900 nitov viac, ako tomu bolo rok dozadu a okrem toho viditeľnosť na displeji v exteriéri zlepšuje aj technológia Vision Booster. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorá ponúka 100% rozsah farieb vo farebnom rozsahu DCI-P3 do úrovne maximálneho jasu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S24 Ultra displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Inovácii sa dočkalo aj krycie sklo Corning Gorilla Armor, ktoré sľubuje o 50 % dlhšiu trvanlivosť a štyrikrát lepšiu odolnosť proti poškriabaniu. Zároveň sa podarilo znížiť aj odlesky a to až do 75% v najrôznejších svetelných podmienkach.

Ako môžete vidieť nižšie na fotografii, tak displej je po novom úplne zbavený oblých hrán. Ako nám Samsung prezradil počas eventu pre novinárov, tak k tomuto kroku sa uchýlil z dôvodu, aby používateľa mohli efektívnejšie pracovať so vstavaným dotykovým perom, ktoré je zabudované v tele smartfónu.

Samsung Galaxy S24 Ultra plochy displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Celkové rozmery zariadenia sú 79 x 162,3 x 8,6 mm a dizajn, ako môžete vidieť, vychádza z predošlej generácie telefónu. Mohlo by sa preto zdať, že Samsung priniesol „rovnaký“ telefón, no nie je tomu celkom tak. Ešte ale nepredbiehajme a dohovorme si základné špecifikácie smartfónu. Hlavné inovácie priniesol Samsung pod kapotou. Ultra model je vybavený čipom Snapdragon 8 gen 3, zatiaľ čo dvojica menej vybavených zariadení je vybavená procesorom Exynos 2400. Smartfón na trh príde v troch prevedeniach a to vo verzii 12 GB / 245 GB, 12 GB / 512 GB a 12GB / 1TB. Jedným z ďalších lákadiel je aj nadpriemerná softvérová podpora a to konkrétne 7 veľkých aktualizácií Androidu a 7 rokov bezpečnostných záplat. Potešíme ale aj nových majiteľov menej vybavených modelov, ktoré budú softvérovo podporované rovnako. Mimochodom, všetky modely prichádzajú na trh s Androidom 14 a nadstavbou One UI 6.1.

Vráťme s ale späť k modelu Ultra, kde je potrebné ešte uviesť, že zariadenie sa môže pochváliť aj 1,9x väčšou odparovacou komorou a tú bude veru potrebovať vzhľadom na výkon a potenciál, ktorý smartfón v sebe schováva. K tomu sa ale dostaneme za chvíľku. Čo môže byť pre niekoho sklamaním je, že Samsung sa stále drží 45 W rýchleho nabíjania, čo odôvodňuje tým, že takto dokáže zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť batérie. Nechýba samozrejme ani reverzné nabíjanie či bezdrôtové. Batéria má mimochodom kapacitu 5000 mAh.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomenúť ale ešte musím kamerový modul. Samsung vybavil telefón ultraširokým snímačom s rozlíšením 12 MPix (f2,2 a uholom záberu 120˚), širokouhlým fotoaparátom s rozlíšením 200 MPix (f1,7 a uhlom záberu 85˚), teleobjektívom s rozlíšením 50 MPix (s podporou 5x optického priblíženia f3,4 a uhlom záberu 22˚) a 10 MPix teleobjektívom (s podporou 3x optického priblíženia, f2,4 a uhlom záberu 36˚).

Samsung Galaxy S24+ a S24

Prejdime teraz k dvojici menej vybavených telefónov, ktorými sú S24+ a S24. Čo sa týka použitých technológií v prípade displejov, tak tie sú rovnaké ako pri modely Ultra. Rozdiel je ale vo veľkosti displeja, čo vidno už aj na fotografii nižšie. Verzia Plus má displej veľký 6,7“ a disponuje rozlíšením QHD+, akým disponuje aj model Ultra, zatiaľ čo S24 má displej veľký „len“ 6,2“ a rozlíšenie FHD+. Rozmery zariadení sú 75,9 x 158,5 x 7,7 mm a 70,6 x 147 x 7,6 mm. Nižšie si môžete pozrieť na snímke všetky telefóny bok po boku.

Produktova rada Samsung Galaxy S24
Zdroj: Vosveteit.sk (S24 Ultra, S24 Plus a S24)

Rozdiel medzi dvojicou menej vybavených modelov nájdeme ešte v batérii, pričom vybavenejší model má batériu o kapacite 4 900 mAh a podporuje rýchle nabíjanie pri 45 W, zatiaľ čo menej vybavený telefón má kapacitu 4 000 mAh a podporuje rýchle nabíjanie len pri 25 W. V obchod prípadoch nechýba technológia zdieľania energie či bezdrôtové nabíjanie, ktoré je kompatibilné so štandardom WPC.

Produktova rada Samsung Galaxy S24 pohlad zozadu kamerove moduly
Zdroj: Vosveteit.sk (S24 Ultra, S24 Plus a S24)

Oba zariadenia majú zároveň rovnaký kamerový modul. Konkrétne, disponujú 12 MPix ultraširokým fotoaparátom (f2,2 s uhlom záberu 120˚), 50 MPix (f1,8 a uhlom záberu 85˚) a 10 MPix teleobjektívom (3x optickým priblížením, f2,4 a uhlom záberu 36˚).

Čo sa týka dostupnosti jednotlivých modelov, tak na našom trhu ich nájdeme vo verzii 8 GB / 128 GB a 8GB / 256 GB v prípade modelu S24, a Plusko bude k dispozícii vo verziách 12 GB / 256 GB a 12GB / 512 GB.

Samsung započal AI éru

Predtým, ako sa vrhneme na dátum spustenia predaja a ceny nových telefónov, tak sa vrátim k začiatku článku a to konkrétne ku AI ére, čo pod ňou Samsung myslel. Nová generácia telefónov prichádza s viacerými pokročilými funkciami. Telefóny sú napríklad schopné v reálnom čase počas hovoru prekladať jeden jazyk do druhého. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že telefonujete so svojim šéfom z Nemecka, no Nemčinu neovládate. Telefón vám následne preloží hovorené slovo do jedného z ďalších svetových jazykov. Pýtali sme sa samozrejme aj na Slovenčinu, no tu zatiaľ nehľadajte.

Ďalšou AI funkciou, ktorou sa Samsung počas predstavenia telefónov chválil, napríklad je, že pomocou AI nástroja dokážete odstraňovať odrazy na fotografiách. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že fotíte niečo cez sklo. Vo väčšine prípadov je na ňom zachytený aj odraz, napríklad vás. Pomocou AI sa ale môžete tohto odrazu zbaviť.

Umelá inteligencia dokáže okrem iného aj vylepšovať fotografie, vyrezávať z nich objekty a vypĺňať okolie adekvátnou náhradou. Ak napríklad vyrežete nejaký objekt a zmenšíte ho, prípadne zväčšíte alebo ho presuniete na opačnú stranu, tak AI vyplní prázdne miesto.

Ďalšou vychytávkou je, že AI dokáže sumarizovať vaše poznámky, napríklad urobiť zhrnutie prednášky a naformátovať text. Umelej inteligencii nerobí problém ani zosumarizovať rôzne články na webe, či upravovať správy, ktoré posielate podľa vášho požiadania.

Ďalšou zaujímavou funkciou je, že keď dačo máte na obrazovke, tak dotykovým gestom viete označiť objekt a vyhľadať o ňom ďalšie informácie na internete. Zároveň, tam ale schopnosti AI nekončia. Budete môcť pokračovať v dopytovaní sa otázok umelej inteligencie ohľadne predmetu, ktorý ste vyhľadali.

Pri AI funkciách je ale potrebné povedať, že väčšina týchto funkcií je vstavaná v natívnych aplikáciách Samsungu a nie sú dostupné mimo nich s výnimkou AI funkcií, ktoré sú implementované do klávesnice Samsungu.

Ak sa pýtate, či tieto AI funkcie budú funkcie aj v prípade starších modelových rád telefónov, tak odpoveď je, že väčšina AI minimálne najbližších 6 mesiacov, bude exkluzívne dostupnou pre nové smartfóny. Rovnako treba povedať, že nie všetky funkcie sa neskôr dostanú do starších modelov.

Cena a dostupnosť telefónov Samsung Galaxy S24

Prejdime ale k cene zariadení a ich dostupnosti. Novo predstavené modely telefónov sa budú predávať  od 31. januára a cena bude začínať pri modely S24 na 899€, resp. 959€. Za model S24 Plus, si Samsung vypýta 1149€, resp. 1269€. V prípade modelu Ultra, cena bude 1449€ (256 GB), 1569€ (512 GB), resp. 1809 € (1 TB).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close