Chcete šetriť energiu batérie? Tento typ aplikácii je pre batériu smartfónu šetrnejší, než iné

Okrem tradičných aplikácií sa môžeme stretnúť s takzvanými webovými aplikáciami. Ktoré sú ale viac energeticky úspornejšie?

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Ak chcete skontrolovať Facebook, pozrieť si video na YouTube, alebo si pustiť hudbu na Spotify, máte dve možnosti. Buď si otvoríte priamo stránku v prehliadači, alebo si stiahnete z Obchodu Play aplikáciu, ktorá vám dovolí to isté.  

Na prvý pohľad je rozdiel len v pohodlnosti, no nie je tomu tak. Mnohým to možno príde ako sedliacky rozum, no používanie webových aplikácií (pozn. Redakcie: služieb cez prehliadač) je náročnejšie pre smartfón ako používanie natívnych, teda nainštalovaných, aplikácií. Výkonné smartfóny nemajú problém ani s jedným a ako užívateľ nepostrehnete žiaden rozdiel, no slabšie alebo staršie smartfóny môžu mať problém s výkonom, čo sa prejavuje sekaním, alebo rýchlejšou spotrebou batérie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak teda hľadáte spôsob ako ušetriť percentá, odporúčame využívať aplikácie nainštalované v smartfóne. Veľké a populárne aplikácie, napríklad Facebook, Spotify alebo YouTube sú dnes pomerne dobre optimalizované. Znamená to, že oproti používaniu webových aplikácií môžete šetriť aj batériu zariadenia. Tu si však ale dávajte pozor, lebo nie vždy to môže byť tak.  

 

Ak chcete šetriť energiu, aplikáciu si radšej nainštalujte

Výskumníci v prieskume sledovali spotrebu energie pri používaní natívnych aplikácií a následne koľko energie smartfón spotrebuje, ak rovnakú aplikáciu používame cez internetový prehliadač. V tomto smere výsledky hovoria jasne, inštalovateľné aplikácie sú výrazne šetrnejšie na spotrebu energie ako webové aplikácie.

Toto sa však týka len čisto hlavných služieb. Situácia môže byť komplikovanejšia, pretože natívne aplikácie majú častokrát dodatočné možnosti, ako napríklad sledovanie polohy alebo posielanie notifikácií. Aj tie môžu ovplyvniť výkon natívnej aplikácie. 

Rozdiely v spotrebe energie medzi natívnymi a webovými aplikáciami sú však tak výrazné, že problém dodatočných funkcií ako poloha alebo notifikácie sa môže objaviť len v krajných prípadoch. Webové aplikácie sú náročnejšie aj na hardvér smartfónu, hlavne teda procesor a pamäť RAM. Ak teda používate webovú aplikáciu a stretávate sa s miernymi problémami s výkonom, inštalácia natívnej aplikácie môže váš problém vyriešiť.

Celkovo by ste mali siahnuť po natívnych aplikáciách, ak uprednostňujete väčšiu životnosť batérie alebo lepší výkon. Webové aplikácie však môžu byť užitočné v prípade, ak nemáte v smartfóne dostatok voľného miesta.

Náročné aplikácie

Aplikácie majú rozličné funkcie, ktoré sú vlastne dôvodom prečo si ich inštalujeme do smartfónu, či už je to predpoveď počasia, kompas, správy alebo hry. Niektoré funkcie sú prirodzene náročnejšie, napríklad vykresľovanie grafických prvkov hry dá viac zabrať procesoru a grafickému čipu ako napríklad predpoveď počasia. To znamená, že komponenty potrebujú viac energie, ktorú si čerpajú z batérie. Niektoré aplikácie ale nie sú optimalizované, čiže zaťažujú smartfón aj keď by nemuseli.  Ako sme už spomenuli, v krajných prípadoch sa môže stať, že natrafíte na náročnú aplikáciu. Ak sa váš smartfón vybíja rýchlo, na vine môže byť aj „elektronický upír“.

V najväčšom záujme vývojára by malo byť to, aby aplikácia fungovala čo najlepšie vzhľadom na to čo ponúka. Stretnúť sa však môžeme aj s takzvanými elektronickými upírmi, teda aplikáciami, ktoré si z batérie berú oveľa viac, než by mali.  

Týchto energetických upírov spoznáte jednoducho. Otvorte si nastavenia a nájdite možnosť batéria a výkon alebo spotreba energie. V tomto okne nájdete zoznam aplikácií, pričom tie najnáročnejšie sú prirodzene na vrchu. Facebook, Instagram alebo iné sociálne siete sú pomerne náročné, preto sa objavia na vrchu zoznamu.  

Ako nájsť aplikácie, ktoré žerú veľa batérie
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu však neexistuje jasné rozdelenie upírov od normálnych aplikácií. Zlatým pravidlom je, že energeticky neoptimalizovaná aplikácia by vám mala hneď udrieť do oka, ak si berie veľa energie z batérie. Jednoduché aplikácie ako poznámkový blok, kalkulačka či predpoveď počasia, by nemali žrať veľkú časť vašej energie. Ak to tak je, odporúčame aplikáciu odinštalovať a nájsť si radšej alternatívu.  

Čo sa týka webových aplikácií, tam síce batériu neušetríte, ako sme spomenuli na začiatku, no môžete si ušetriť aspoň malú časť dát. Keďže pracujú priamo z webu, programátori majú tendenciu čo najviac zredukovať množstvo prenášaných dát, pretože webové aplikácie sa musia častokrát pri načítavaní spustiť opäť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre