ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Váš Android bude o poznanie rýchlejšie spúšťať aplikácie. Vy preto nebudete musieť pohnúť ani prstom

Android Runtime je neoddeliteľnou súčasťou operačného systému a jeho úlohou je postarať sa o to, aby sme mohli smartfón používať čo najpohodlnejšie.

Android Runtime, alebo skrátene ART, je systém, ktorý vylepšuje rýchlosť pri zapínaní smartfónu, vykonávaní rôznych úloh či pri práci s pamäťou. Aktualizácie sa do smartfónu inštalujú cez systémové aktualizácie služby Google Play.

ART predstavuje rozhranie, ktoré využívajú aplikácie a niektoré systémové služby. V podstate ide o systém, vďaka ktorému si môžete v smartfóne zapnúť rôzne aplikácie stiahnuté z Google Play. Tento systém sa aktualizuje nezávisle od operačného systému Android od verzie 12 a novšej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vývojári Androidu opisujú ART ako engine, ktorý sa ukrýva za operačným systémom Android. Operačnému systému poskytuje rozhranie pre jadrové procesy, na ktoré sa väčšina operačných systémov spolieha. Systém ART spúšťa kód programovacích jazykov Java a Kotlin. Je to dôležitý systém a hoci výrobcovia môžu niektoré časti Androidu prispôsobovať, ART ostáva pri všetkých zariadeniach rovnaký.

Vo svojich počiatkoch Android vznikal bez jasne definovaných hraníc pre rôzne rozhrania. Všetok softvér sa vyvíjal spolu, no toto rozhodnutie znamenalo, že aktualizovať rozhranie ART nezávisle od iných komponentov predstavovalo výzvu. Preto spoločnosť Google našla spôsob ako jasne definovať ART a umožniť jeho nezávislú aktualizáciu.

Pre Android 14 spoločnosť Google prerobila rozhranie medzi ARTom a správcom balíkov, služby, ktorá určuje ako nainštalovať a aktualizovať aplikácie. Tento krok urobil z Android Runtime rozhrania jasne definované rozhranie, ktoré umožňuje vývojárom do budúcna optimalizovať rôzne systémy, napríklad umožní vývojárom jemnú kontrolu nad kompilačným režimom.

Aká je výhoda nezávislej aktualizácie ART oproti aktualizáciám operačného systému?

Prejdime ale teraz k tomu, prečo je ART tak dôležitý pre bežného používateľa. Ak sa dokáže rozhranie Android Runtime aktualizovať nezávisle od operačného systému, užívatelia dostanú najnovšie optimalizácie výkonu a bezpečnostné opravy tak rýchlo, ako to je možné. Zároveň aktualizácia tohto rozhrania pomôže aplikáciám rýchlejšie sa spustiť. Ako ukazujú čísla, v niektorých prípadoch sa dosiahlo až o 30% rýchlejšie spustenie aplikácií, vysvetľuje Google.

Aktualizácie rozhrania ART zároveň umožňujú pravidelne a často vydávať rôzne opravy, napríklad pre systém OpenJDK. K tomu prirodzene patria aj opravy bezpečnostných medzier. Pre vývojárov to znamená to, že sa môžu zameriavať na najnovšie programovacie možnosti. ART 13 ponúkol možnosti programovacieho rozhrania OpenJDK 11 a predstavoval najrýchlejšiu adaptáciu nového OpenJDK na zariadeniach Android.

V nasledujúcich mesiacoch Google vydá ART 14 na všetky kompatibilné zariadenia. To jest, pre všetky telefóny s Androidom 12 alebo novším. Toto rozhranie má podporu OpenJDK 17 a ponúkne aj nový complier a runtime optimalizácie. V bežnej reči to znamená, že ponúkne oveľa lepší výkon, zatiaľ čo zredukuje množstvo nepotrebného kódu. S každou ďalšou aktualizáciou Android Runtime spoločnosť Google nachádza spôsob ako spúšťanie a funkciu aplikácií ešte viac optimalizovať. Používatelia budú hlavne z toho ťažiť, že nebudú musieť tak dlho čakať pri spúšťaní aplikácie a práca s ňou bude taktiež oveľa rýchlejšia a pohodlnejšia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close