Ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe? A ako im v tom môžete zabrániť?!

Údaje o polohe patria medzi najcitlivejšie povolenia, aké môžete aplikácii udeliť. Tá vidí kde ste 24/7.

Spehovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia (Public domain)

Na našom portáli pravidelne informujeme o rôznych nových hrozbách, ktoré na nás číhajú v kyberpriestore. Problém potenciálne škodlivých alebo podvodných aplikácií sa však objavuje opakovane a stále dokáže oklamať veľké množstvo ľudí.

Aj Google priznal, že hoci má implementovaných niekoľko vrstiev ochrany, kyberzločinci si stále dokážu nájsť spôsob ako svoj softvér pretlačiť do oficiálneho Obchodu Play. Častokrát ich podvodné aplikácie na platforme nevydržia dlho, no aj tak stihnú napáchať nejaké škody. Zároveň treba podotknúť, že aplikácia vám nemusí do zariadenia inštalovať malvér na to, aby sme ju mohli považovať za potenciálne nebezpečnú, stačí ak jej dovolíte, aby o vás zbierala dáta, ku ktorým nemá mať prístup.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Touto cestou sa dostávame k povoleniam, ktoré sú našou prvou a najlepšou líniou ochrany proti podvodným aplikáciám. Ako iste viete, určité komponenty smartfónu možno považovať za citlivé, teda ak by ku nim mali prístup nedôveryhodné programy, mohli by z vášho zariadenia vytiahnuť vaše osobné informácie alebo vás špehovať. Medzi citlivé komponenty patrí napríklad fotoaparát, mikrofón, úložisko, poloha, ale aj povolenie meniť systémové nastavenia.

Dávajte si pozor na to, komu dáte povolenie k polohe

Ak má aplikácia prístup k polohe zariadenia, potom vie zistiť, kde sa práve nachádzate, alebo kam chodíte a kedy. V prípade, že sa na vás zameria kyberzločinec, tak z polohy zistí napríklad to, kedy nie ste doma. Napriek tomu existujú aplikácie, ktoré si vyžadujú prístup k polohe a majú na to právo. Napríklad navigácia musí vedieť kde ste, aby vám mohla povedať kadiaľ máte ísť, aby ste sa dostali do cieľa.

Rovnako aj četovacie aplikácie alebo aplikácie na počasie potrebujú prístup k polohe. WhatsApp alebo Messenger ponúka funkciu živého zdieľania polohy a počasie vám na základe lokality prezradí ako bude vonku vo vašom okolí.

Aplikácia si vypýta povolenie k určitej funkcii, v tomto prípade k polohe, väčšinou hneď ako danú funkciu začne používať. Vám sa na obrazovke objaví informácia o vyžiadaní povolenia a môžete ju potvrdiť alebo zamietnuť. Či dovolíte aplikácií čítať polohu vášho zariadenia alebo nie by malo byť na zdravom uvážení. Na trhu existuje množstvo aplikácií ktoré s ňou reálne pracujú, ale aj mnoho aplikácií, ktoré ju nepotrebujú, no zbierajú o vás dáta, ktoré môžu predať, alebo využiť na reklamné účely.

Čo by ste však nikdy nemali robiť je odkliknúť povolenie bez uváženia. Mnohí túto obrazovku ignorujeme a práve našu ľahostajnosť podvodníci radi využívajú. Vždy sa opýtajte, či naozaj chcete dať tejto aplikácií informáciu o tom, kde sa nachádzate 24/7.

Aké aplikácie pristupujú k polohe?

Denne používame desiatky aplikácií a ak sme niektorým udelili povolenia pár mesiacov dozadu, dnes si už asi nespomenieme na to, ktoré aplikácie majú povolenie vidieť našu polohu. Smartfóny však ponúkajú v nastaveniach možnosť pozrieť si, ktoré aplikácie pristupujú k citlivým povoleniam. Cesta k týmto nastaveniam sa môže líšiť od zariadenia k zariadeniu, no na Xiaomi smartfónoch ju nájdete tak, že si otvoríte v nastaveniach možnosť Aplikácie a kliknete na Povolenia. Prípadne si v hlavnej sekcii Nastavení pomocou našepkávača vyhľadajte ponuku Povolenia.

V týchto nastaveniach opäť kliknite na možnosť Povolenia.

Ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe?
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám zoznam, v ktorom uvidíte po kategóriách všetky citlivé povolenia a počet aplikácií, ktoré majú k povoleniu prístup. Kroky ktoré uvidíte nižšie, môžete uplatniť aj pri ďalších povoleniach, no tentokrát nás zaujíma poloha, tak klikneme na ňu.

Ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe?
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu uvidíte zoznam aplikácií, pričom tie ktoré majú prístup k polohe ju budú mať zapnutú. Prejdite si zoznamom a ak sa vám nepozdáva že nejaká aplikácia má prístup k polohe, tu ho môžete jednoducho odobrať.

Ktoré aplikácie pristupujú k vašej polohe?
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň odporúčame odinštalovať aplikáciu, ktorá vo vás vyvolala podozrenie. Odobratie povolenia znamená, že ak aplikáciu spustíte znova, tá vás o toto povolenie opäť požiada. Lepšie je ju odstrániť zo systému úplne a nájsť alternatívu, ktorej budete dôverovať viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre