Vypnite si tieto Android funkcie: 9 nastavení, ktoré sú nočnou morou pre naše súkromie

Tieto Android funkcie posielajú o vás dáta spoločnostiam.

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Unsplash (Denny Müller), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny môžu o nás zbierať veľa citlivých údajov. Hoci sledovanie na internete nemôžeme zastaviť úplne, existuje niekoľko možností, ktoré nám pomáhajú aspoň obmedziť to, čo o sebe zdieľame na internete.  

Ak máte Android smartfón, k dispozícii máte množstvo rôznych nastavení. Ak vám záleží na vašom súkromí, toto je deväť z nich, ktoré by ste mali čo najrýchlejšie vypnúť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prístup k polohe  

Aplikácie ako napríklad počasie, Google Mapy alebo sociálne siete potrebujú prístup k polohe vášho zariadenia, aby mohli správne fungovať. Aj mimo to však smartfón vie, kde práve ste a kde sa pohybujete. V nastaveniach polohy si však môžete vybrať, či bude váš smartfón polohu sledovať.  

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si túto možnosť a zapínajte ju len vtedy, keď potrebujete použiť dôležitú aplikáciu, napríklad navigáciu.  

Prístup ku kontaktom 

Aplikácie si môžu vyžiadať prístup aj k našim kontaktom. Medzi tieto aplikácie patria napríklad sociálne siete. Prístup ku kontaktom vám môže pomôcť rýchlejšie si pridať známych do zoznamu priateľov, no z hľadiska ochrany súkromia nejde o veľmi výhodný obchod.  

V nastaveniach povolení si môžete vyhľadať všetky aplikácie, ktoré majú prístup ku vašim kontaktom. Odstrániť by ste mali z tohto zoznamu všetky sociálne siete alebo iné aplikácie, ktoré sa nespájajú s telefonovaním.  

Personalizované reklamy

Dnes sa na internete stretneme s takzvanými personalizovanými reklamami. Tie vám už neukazujú náhodný produkt, no na základe vašich záujmov alebo potrieb vám ukážu niečo, čo by sa vám mohlo páčiť. Určite to poznáte aj vy, ak raz vyhľadáte kosačku alebo inú záhradnú techniku, odrazu ju vidíte na každej reklame.  

Na personalizáciu reklám však prezrádzate obrovské množstvo citlivých informácií a váš smartfón vás dokonca môže aj odpočúvať. Otvorte si možnosť spravovať Google účet, vojdite do podkategórie Údaje a ochrana súkromia, otvorte si Moje centrum reklám a v ňom si vypnite prispôsobené reklamy.  

Možnosť Blízkych zariadení 

Mnohé Android smartfóny majú funkciu vyhľadávania blízkych zariadení. Táto funkcia dovoľuje vyhľadávať a pripájať sa k rôznym zariadeniam v okolí, čo môže predstavovať aj bezpečnostné riziko. Zároveň vám môže táto funkcia vybíjať batériu o niečo rýchlejšie. V nastaveniach nájdete túto možnosť ako Vyhľadávanie zariadení Bluetooth.  

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzte používanie dát na pozadí 

Ďalšia funkcia, ktorá vám môže rýchlo vycucať batériu. Používanie dát na pozadí vám síce pomáha načítať niektoré aplikácie rýchlejšie, no zároveň vám rýchlejšie uberá z batérie. Ak teda máte problémy s batériou, v nastaveniach nájdete možnosť spravovať aplikácie, vyberte si aplikáciu ktorej chcete obmedziť dáta, kliknite na mobilné dáta a na spodku uvidíte možnosť Povoliť dáta na pozadí. Vypnite ju.  

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzte prístup aplikáciám ku kamere, mikrofónu a ďalším senzorom 

Aplikácie používajú váš fotoaparát, mikrofón a iné senzory na to, aby vám priniesli rôzne funkcie. Tieto aplikácie však môžu potenciálne pristupovať k týmto citlivým komponentom aj inokedy. Napríklad aplikácie s prístupom k mikrofónu môžu počuť, o čom sa rozprávate a na základe toho vám poskytnúť lepšie reklamy. Iné aplikácie však môžu tento prístup zneužiť na oveľa horšie veci.  

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Preto by ste mali nechať povolenia k citlivým senzorom len tým aplikáciám, ktoré ich potrebujú.  

Odinštalujte si zbytočné aplikácie 

Priemerný užívateľ má nainštalované desiatky aplikácií, no reálne využíva len pár. Tie ostatné zbytočne zaberajú miesto a môžu predstavovať bezpečnostné riziko. Namiesto nastavovania preto môžete zvoliť aj taký krok, že všetky aplikácie, ktoré ste už pár mesiacov nepoužili, jednoducho vyhodíte zo smartfónu von. Obzvlášť opatrný by ste mali byť pri aplikáciách, ktoré ich vývojár už nepodporuje. Tých by ste sa mali zbaviť čo najskôr. lebo predstavujú dvere pre potenciálnych hackerov do vášho zariadenia.

Používanie a diagnostika 

Android operačný systém zbiera aj dáta ohľadom toho, ako funguje na vašom zariadení. Tieto dáta následne používa Google na to, aby priniesol čo najlepšiu novú verziu operačného systému. Zároveň však ide o ďalší spôsob, ako technologický gigant zasahuje do nášho súkromia. Toto nastavenie si viete vypnúť tak, že v nastaveniach vojdete do podkategórie Google, kliknete na ikonu troch bodiek vpravo hore a kliknete na používanie a diagnostika. Dostanete sa do nového okna, v ktorom stačí túto možnosť vypnúť.  

Vypnite si tieto Android funkcie
Zdroj: Vosveteit.sk

Skryte si notifikácie na zamknutom okne 

Niekedy nás nemusí špehovať korporát, ale kľudne aj spolusediaci v MHD. Mnohé smartfóny sa rozsvietia, keď príde nová správa a hocikto môže na pár sekúnd vidieť jej obsah. To vás určite nepoteší hlavne v prípadoch, kedy nejde o správu pre cudzie oči.  

Našťastie si môžete v nastaveniach vypnúť zobrazovanie notifikácií na zamknutej obrazovke. V nastaveniach notifikácií nájdite možnosť upozornení na zamknutej obrazovke a vypnite si ich.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre