Toto si v smartfóne zmeňte, batéria mobilu vám na jedno nabitie vydrží následne fungovať o poznanie dlhšie
Pozrite sa na málo známe funkcie vášho Android smartfónu a trikov, pomocou ktorých môžete docieliť, že vám batéria v telefóne vydrží pracovať na jedno nabitie dlhšie bez toho, aby ste sa výrazne obmedzovali v používaní mobilu.
Batéria na mobile je nesmierne podstatná, a ak nefunguje ako má, tak používanie zariadenia môže byť nočnou morou. Keď je batéria vybitá, mobil samozrejme nemôže fungovať a to v dnešnom svete nie je vôbec dobré. Rovnako otravné je neustále hľadať zásuvku, aby sme dobili energiu. Sú chvíle, kedy naozaj potrebujeme, aby batéria vydržala dlhšie. Tým najextrémnejším riešením, ako predĺžiť výdrž zariadenia na jedno nabitie, je zapnúť režim Šetrenia energie. Vtedy dôjde k vypnutiu viacerých funkcií zariadenia a obmedzeniu rôznych procesov, ktoré míňajú batériu mobilu.
Ak máte mobil s operačným systémom Android, tento článok vám výrazne zlepší každodenné fungovanie, pretože sa pozrieme na to, aké nastavenia a funkcie môžete v mobile upraviť, aby vám batéria vydržala fungovať na jedno nabitie dlhšie a zároveň, aby ste nepocítili tak výrazný diskomfort pri používaní mobilu.
Tieto veci si v smartfóne upravte. Batéria vám vydrží fungovať potom dlhšie
Obmedzte spustené procesy na pozadí
Tieto procesy bežia aj vtedy, keď daná aplikácia nie je vami aktívne používaná. Niektoré aplikácie, ako sú napríklad Messenger a WhatsApp, pravdepodobne chcete, aby fungovali na pozadí, aby ste dostávali upozornenia na nové správy. Ale potom sú tu aj také, ktorých fungovanie je zbytočné. Práve spustené procesy na pozadí, vedia výrazne vybiť batériu vášho zariadenia.
Okrem toho, niektoré aplikácie môžu neustále obnovovať údaje alebo vykonávať úlohy aj vtedy, keď ich nepoužívame, čo vedie k zvýšenej spotrebe dát vrátane ďalších zdrojov zariadenia. Aplikáciám viete zakázať chod na pozadí, a tým šetriť energiu mobilu. Pozrite si tento návod, v ktorom sme sa venovali tomu, ktoré aplikácie bežia na pozadí vášho smartfónu a verte, že objavíte také, ktoré skutočne bežať nemusia. Následne cez vstavaného Správcu aplikácii môžete vynútiť ich zastavenie a obmedziť, aby pracovali na pozadí.
Vo všeobecnosti vám odporúčame obmedziť okrem iného aj widgety na domovskej obrazovky, ktoré neustále obnovujú obsah a tým pádom spotrebúvajú batériu vášho mobilu. Mimochodom, vedeli ste, že pomocou pár kliknutí môžete obmedziť procesy, ktoré bežia na pozadí? Tejto téme sme sa podrobne venovali v tomto článku.
Neprehliadni
Ako identifikovať, ktoré aplikácia dávajú najviac zabrať batérii
- Prejdite do nastavení vášho zariadenia.
- Vyberte možnosť Batéria.
- Tu uvidíte zoznam aplikácií a systémových funkcií spolu s percentom, ktoré ukazuje na koľko % spotrebúva daná aplikácia vašu batériu.
Podrobný návod, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré míňajú najviac energie batérie, sme vám priniesli v tomto článku.
Odinštalujte aplikácie, ktoré už nepoužívate
Ľahko môžete na svojom zariadení nahromadiť nepoužívané aplikácie. Vedeli ste, že priemerný používateľ používa okolo 10 aplikácií pravidelne, no v telefóne ich má približne 60 až 80? Je to šialené, čo poviete? Tieto aplikácie môžu ticho spotrebúvať batériu na pozadí, aj keď ste ich dlhšiu dobu neotvorili. Pravidelne preto kontrolujte nainštalované aplikácie a odinštalujte tie, ktoré už nepoužívate. Okrem iného, ich odstránením zmenšíte aj riziko, že sa stanete obeťou kybernetického útoku. Aplikácie, ak je v nich bezpečnostná diera, tak predstavujú dvere pre hackerov.
Skvelým tipom, ako môžete identifikovať, ktoré aplikácie používate najmenej (resp. vôbec), je otvoriť si vstavaného Správcu aplikácie v Obchode Play, cez ktorý môžete zoradiť aplikácie podľa toho, ako často ich používate.
Google Diagnostika
Google Diagnostika je cenný nástroj na zbieranie údajov o vašom zariadení a používaní aplikácií, čo pomáha Google zlepšiť používateľský zážitok. Avšak, táto funkcia na pozadí môže spotrebovať množstvo batérie. Aby ste tento úbytok minimalizovali, môžete vypnúť Google Diagnostiku prechodom do Nastavenia > Google > Používanie a diagnostika a vypnutím tejto možnosti.
Upravte si notifikácie a Wi-Fi nastavenia
Jedným z ďalších skvelých tipov, ako môžete znížiť spotrebu batérie, je, aby ste vypli notifikácie z aplikácií, ktoré aktívne nepoužívate. Pri každom upozornení sa vám rozsvieti displej a zavibruje mobile. Ak vám denne prídu desiatky notifikácií, tak sa to môže odzrkadliť na výdrži batérie. Preto, napríklad upozornenia z hier či sociálnych sietí, obmedzte, ak nie rovno vypnite.
Ďalším tipom je, aby ste si zapli funkciu automatického zapnutia Wi-Fi, keď prídete na známe miesto, napríklad domov. Väčšina z nás má zapnuté mobilné dáta, tie sú ale energeticky náročnejšie ako Wi-Fi. Experiment odhalil, že používanie mobilných dát je raz tak energeticky náročnejšie ako Wi-Fi. K funkcii automatického pripojenia k Wi-Fi na známych miestach sa dostanete cez nástroj Inteligentné Wi-Fi.
Potom tu máme aj evergreeny, pomocou ktorých môžete obmedziť spotrebu batérie. Najväčším žrútom energie je displej mobilu. Tu používajte adaptívne prispôsobenie podsvietenia displeja. Rovnako vám odporúčame obmedziť aj využívanie rôznych privilégií, ktoré využívajú aplikácie, napríklad prístup k polohe a ďalšie.
Aké nastavenia používate vy, aby ste šetrili energiu vašej batérie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.
Komentáre