EÚ označila Google, Apple a ďalších ako „strážcov brány“. Zmení sa fungovanie mnohých online služieb, ktoré používame

Európska komisia označila 6 technologických gigantov ako strážcov brány, ktorí narúšajú hospodársku súťaž. Zmení sa fungovanie viacerých populárnych online služieb.

europska unia strazcovia brany
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

Niektoré spoločnosti sú natoľko veľké, že sú schopné v oblasti, v ktorej podnikajú, určovať smerovanie trhu. To so sebou prináša akúsi bariéru pre vstup ďalších hráčov na trh, čím dochádza nielen k potláčaniu inovácií, ale aj ku nižšej konkurencií v trhovom prostredí. Týmto firmám sa odborne hovorí ako „strážcovia brány“, resp. „gatekeepers“.

Európska komisia najnovšie označila šesť spoločností v oblasti technológií, ktoré možno charakterizovať ako strážcov brány. Neurobila to ale len tak, týmto gigantom plynú z tejto „nálepky“ nové povinnosti, z ktorých budú ťažiť používatelia a menší hráči na trhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hlavným cieľom tohto opatrenia je riešiť narušenie hospodárskej súťaže.“

Európska komisia sa pozrela na služby najväčších hráčov na digitálnom trhu, ktorými sú Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta, Microsoft a Samsung. Z týchto firiem boli všetky okrem Samsungu označené ako gatekeepers. Od včerajšieho dňa majú teda šesť mesiacov na to, aby splnili ustanovenia zákona o digitálnych trhoch. V praxi to znamená, že musia svoje „monopolné produkty“ otvoriť trhu.

Prejdime ale na samotné produkty, ktorých fungovanie sa zmení.

Alphabet: Android, Chrome, Google Ads, Mapy Google, Google Play, Vyhľadávanie Google, Nákupy Google, YouTube

Amazon: Amazon Ads, Amazon Marketplace

Apple: App Store, iOS, Safari

ByteDance: TikTok

Meta: Facebook, Instagram, Meta Ads, Meta Marketplace, WhatsApp

Microsoft: LinkedIn, Windows

Strazcovia brany Europa spolocnosti a sluzby_1
Zdroj: ec.europa.eu

Tieto platformy budú musieť zabezpečiť interoperabilitu s konkurenciou. Navyše nemôžu pristupovať k iným službám svojej materskej spoločnosti priaznivejšie ako k riešeniam tretích strán. Možno sa pýtate, prečo na zozname služieb nie sú Gmail, Outlook.com a internetový prehliadač Samsung. Európska komisia preskúmala aj tieto služby, no na základe argumentov spoločností, hoci spĺňali podmienky na to, aby bolo označené za gatekeepers, tak Európska komisia dospela k záveru, že nimi nie sú.

„Okrem toho Komisia dospela k záveru, že hoci Gmail, Outlook.com a internetový prehliadač Samsung spĺňajú limity podľa DMA, aby sa kvalifikovali ako gatekeeper, Alphabet, Microsoft a Samsung poskytli dostatočne opodstatnené argumenty, ktoré dokazujú, že nimi nie sú.“, píše sa v stanovisku Komisie.

Kto sú to gategeepers a čo musia urobiť, aby nimi neboli?

Dobrým príkladom na vysvetlenie toho, kto je to strážca brány, je Apple a jeho App Store. Tento obchod s aplikáciami má dopredu určené podmienky, za akých môžu vývojári softvéru cez ňu distribuovať svoje aplikácie a hry. Ide napríklad o podmienky, kedy musia vývojári platiť pomerne vysoké % z dosiahnutých tržieb, ktoré pretečú cez platformu obchodu. Mnoho vývojárov hovorí, že tie poplatky sú príliš vysoké, no ak chcú byť na platforme iOS (pozn. redakcie: ide o operačný systém spoločnosti Apple), prítomné, tak nemajú inú možnosť, ako ich akceptovať. Dôvodom je, že do iPhone, iPad a ďalších zariadení spoločnosti, nenainštalujete softvér inak, ako cez App Store. Spoločnosť Apple bude musieť preto povoliť inštaláciu softvéru do svojich zariadení aj z iného zdroja, ako je App Store a rovnako bude musieť povoliť aj ďalšie možnosti platby za služby v aplikáciách, napríklad cez inú platformu ako je ich.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre