APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

WhatsApp začal Slovákom hlásiť príchod funkcie, ktorá zásadne zmení fungovanie aplikácie. Novinka príde už čoskoro!

Jedna z najväčších zmien za posledné roky mieri do WhatsApp.

WhatsApp patrí v súčasnosti medzi najpoužívanejšie platformy na chatovanie a to nielen v našom regióne, ale celosvetovo. Vývojári platformy neustále preto pracujú na nových funkciách a vylepšeniach aplikácie. A jedna z takýchto funkcií najnovšie prichádza do aplikácie. Upozorňuje na to samotná platforma WhatsApp v oznámení v aplikácii, ktoré sa začalo v týchto dňoch zobrazovať prvým používateľom.

Možno ste v mediálnom priestore zachytili skratku DMA, ktorá znamená „Digital Markets Act“. Ide o legislatívu, ktorá mení, ako fungujú veľkí trhoví lídri. V tomto slova zmysle pod nimi chápeme takzvaných „strážcov brán“. Ide o digitálne platformy, ktoré sú natoľko veľké, že dokážu manipulovať s trhom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska únia ešte v septembri minulého roka označila viacero technologických gigantov ako za strážcov brán vrátane spoločnosti Meta a ich produktov, medzi ktorými je aj WhatsApp. EÚ im preto nariadila nové povinnosti, ktorých cieľom je umožniť menším hráčom, aby mohli vstúpiť na trh a konkurovať zabehnutým firmám, ktoré mu dominujú.

WhatsApp_aplikacia logo fotografia
Zdroj: Vosveteit.sk (Peter Borko)

WhatsApp sa čoskoro zásadne zmení

Ako sme vyššie naznačili, tak na túto novú legislatívu musí reagovať aj aplikácia WhatsApp, ktorá najnovšie začala Slovákom zobrazovať upozornenie, že čoskoro cez WhatsApp budeme môcť komunikovať aj s používateľmi iných platforiem. Ak uvidíte vo vrchnej časti obrazovky aplikácie, že sa menia jej podmienky používania, a kliknete na toto upozornenie, tak platforma vás presmeruje na okno nižšie. V ňom sa píše:

„Uvádzame podrobnosti o novej požiadavke EÚ, vďaka ktorej máte možnosť posielať správy z aplikácie WhatsApp do podporovaných aplikácií tretích strán.“

WhatsApp integracia tretich aplikacii oznam
Zdroj: Vosveteit.sk

Táto zásadná zmena príde po 11. apríli 2024, teda už v priebehu prvej polovice nasledujúceho mesiaca.

Podmienky používania ďalej nespresňujú, ako budeme môcť komunikovať s používateľmi iných aplikácií. WhatsApp stroho v podmienkach uvádza:

„Naše Služby vám môžu umožniť prístup, používanie alebo interakciu s webovými stránkami, aplikáciami, obsahom alebo inými produktmi a službami tretích strán a Produktmi spoločnosti Meta,..“.

Podľa únikov informácií ale na to, aby sme mohli používať túto funkciu, budeme musieť do aplikácie integrovať svoj účet z konkurenčnej platformy a následne budeme môcť cez WhatsApp komunikovať s ľuďmi, ktorí napríklad používajú Signal, Viber a ďalšie obdobné aplikácie. Samozrejme, funkciu bude musieť podporovať aj konkurenčná platforma. Rovnako treba poznamenať, že predvolene má byť táto funkcia vypnutá. Táto funkcia by mala byť dostupnou cez nastavenie „Rozhovory tretích strán“ a umožní vymieňať si s používateľmi iných aplikácií v úvode textové či zvukové správy a videá.

V každom prípade, múdrejší, ako presne bude táto funkcia fungovať, budeme už v priebehu nasledujúceho mesiaca, kedy odbije WhatsAppu termín, do kedy musí túto funkciu implementovať do platformy. Uvítate túto novinku? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close