APLIKÁCIE A HRYBezpečnosť

Ktorá aplikácia na posielanie správ je najbezpečnejšia? Používate bezpečnú alternatívu?!

Tieto četovacie aplikácie disponujú najvyšším stupňom ochrany konverzácií. Pozrite sa, ako dopadli vaše obľúbené služby.

V dnešnej dobe je trh s četovacími aplikáciami presýtený a používatelia si môžu vybrať z mnohých alternatív. Pre viacerých používateľov je ale zásadným faktorom pre výber četovacej aplikácie práve zabezpečenie konverzácií, ktoré prebiehajú s ich známymi. Vývojári aplikácií totiž dnes už môžu využívať rôzne prvky pre zabezpečenie konverzácií, medzi ktorými nájdeme napríklad možnosť využitia koncového šifrovania konverzácie. Ktorá aplikácia má ale najlepší stupeň zabezpečenia konverzácií a aké možnosti ponúka? Veľký prehľad četovacích platforiem nám priniesli experti na kyberbezpečnosť z firmy Kaspersky a my vám tento prehľad prinesieme v našom článku.

Aké faktory by mali spĺňať aplikácie pre zabezpečenie používateľov?

V prvom rade sa pozeráme na koncové šifrovanie konverzácií, teda na end-to-end šifrovanie. Tieto konverzácie sú teda pri prenose šifrované a pozrieť si ich môžeme len pri zariadení na druhej strane, ktoré má rovnaký kľúč ako zariadenie odosielateľa. Ďalej by mali mať bezpečnejšie aplikácie otvorený zdrojový kód, čo dáva možnosť toho, že externí odborníci upozornia na problémy v aplikácii. Bezpečnejšie platformy ďalej ponúkajú aj možnosť miznúcich správ a v neposlednom rade treba brať do úvahy aj to, ako takéto platformy spracovávajú dáta používateľov. A ako sú na tom tie najznámejšie aplikácie? Na to sa teraz pozrieme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Signal

Aplikácia Signal si získala veľkú pozornosť používateľov v posledných rokoch aj napriek tomu, že na trhu pôsobí už od roku 2013. Jej výhodou je to, že dokáže fungovať na zariadeniach so systémom Android aj iOS. Existujú však aj aplikácie pre počítače so systémom Windows, macOS či Linux. A aké sú bezpečnostné prednosti tejto aplikácie?

  • Signal nie je vo vlastníctve veľkej technologickej spoločnosti, ide o open-source projekt podporený grantmi a darmi. To znamená, že neexistujú žiadne reklamy, pridružené spoločnosti ani tajné sledovanie.
  • Konverzácie v aplikácii Signal sú end-to-end šifrované. To znamená, že ich môžu vidieť iba ľudia v konverzácii a nikto iný (dokonca ani vlastníci Signalu).
  • Iné aplikácie na odosielanie správ ponúkajú šifrovanie typu end-to-end ako možnosť, ale v systéme Signal je to predvolené nastavenie.
  • Signal ponúka samodeštrukčné, miznúce správy, teda správy, ktoré sa po uplynutí nastaveného času automaticky odstránia.
  • Signal sa snaží nezbierať príliš veľa údajov o svojich používateľoch. Všetko vo vašej aplikácii vrátane správ, obrázkov a súborov je uložené lokálne v telefóne.
  • Ostatné aplikácie používajú protokol správ Signal pre svoje najbezpečnejšie režimy vrátane WhatsApp a Wire.
Signal WhatsApp
Zdroj: Vosveteit (koláž)

Telegram

Telegram taktiež patrí medzi najrozšírenejšie aplikácie, pričom je rovnako na trhu pre smartfóny s Androidom a iOS od roku 2013. Jej bezpečnostné prednosti sú rozsiahle a my si teraz niektoré z nich predstavíme.

  • Telegram ponúka end-to-end šifrovanie. K vašim konverzáciám sa tak nikto nedostane, no využiť ho môžete iba pri hovoroch a tajných četoch. Bežné konverzácie toto šifrovanie neponúkajú.
  • Telegram ukladá všetky vaše správy a fotografie na zabezpečený server. To znamená, že k nim máte prístup z akéhokoľvek pripojeného zariadenia, vďaka čomu je Telegram priateľskejší pre viaceré platformy.
  • Predaj vašich údajov nie je jadrom obchodného modelu Telegramu – plus pre bezpečnosť Telegramu.
  • Existuje možnosť samodeštrukcie správ, súborov, fotografií a videí v určitom čase po ich odoslaní a prijatí. Po prijatí správy zostane v chate nastavenú dobu, môžete si vybrať časy od jednej sekundy do jedného týždňa, potom správa zmizne.
  • Telegram vyzval hackerov, aby sa pokúsili prelomiť ich šifrovanie a dešifrovať správy, pričom každému, kto to dokáže, ponúkol odmenu 300 000 dolárov. Súťaž sa skončila bez toho, aby niekto vyhral odmenu. Telegram má program odmeňovania za chyby, ktorý zostáva otvorený a povzbudzuje výskumníkov v oblasti bezpečnosti, aby predložili akékoľvek bezpečnostné problémy v aplikáciách alebo protokole Telegramu.
  • Keď bude váš účet určitý čas neaktívny (predvolená hodnota je šesť mesiacov), váš účet sa automaticky zničí a úplne vymaže vaše správy a médiá.

Wire

Wire je ďalšou známou službou, ktorá pôsobí na trhu od roku 2014. Rovnako ide o službu, ktorá funguje na viacerých platformách, medzi ktorými nájdeme napríklad Android, iOS, macOS, Windows a rovnako ju vieme využiť aj v internetovom prehliadači. Wire disponuje týmito bezpečnostnými prvkami.

  • Wire tiež poskytuje end-to-end šifrovanie. Šifrovanie Wire funguje transparentne na pozadí a nie je potrebné ho aktivovať, pretože je vždy zapnuté.
  • Wire nepredáva analýzu ani využitie údajov tretím stranám.
  • Rovnako ako Signal, aj Wire je open source, čo znamená, že jeho zdrojový kód môžu používatelia kontrolovať, overovať a zlepšovať (v tomto prípade cez GitHub).
  • Externí odborníci verejne auditovali Wire, takže ak nemáte čas alebo odborné znalosti na prezeranie ich zdrojového kódu, môžete si prečítať zverejnené zistenia online.
  • Stačí sa zaregistrovať pomocou e-mailovej adresy, nie telefónneho čísla.
  • Aplikácia je plne v súlade s GDPR.

WhatsApp

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close