Európska komisia definitívne rozhodla: Bude sa musieť iMessage podriadiť Zákonu o digitálnych trhoch?

Spoločnosť Apple sa odvolala voči rozhodnutiu Európskej komisie, ktorá celú záležitosť ohľadom iMessage prehodnotila. Takto znie verdikt.

Europska unia a Apple (2)
Zdroj: unsplash.com (Tetiana SHYSHKINA), Vosveteit.sk

Európska únia pripravuje Zákon o digitálnych trhoch, ktorý prejde do platnosti už v marci tohto roka. Zákon prinesie viacero zmien pre veľké spoločnosti, no veľa správ sa točilo hlavne okolo spoločnosti Apple.  

Určite viete, že Apple roky presadzuje politiku, v ktorej presadzuje svoj vlastný ekosystém zariadení. Jedným z príkladov je nabíjanie iPhonov len pomocou vlastného lightning konektoru. Nové iPhony sa však musia  prispôsobiť univerzálnemu štandardu USB-C. Druhou veľkou drámou bol spor Googlu a spoločnosti Apple.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google už nejakú dobu plánuje nahradiť zastaraný formát SMS správ, ktoré v dnešnej modernej dobe neposkytujú dostatočné zabezpečenie. Riešenie vidí v novom RCS štandarde správ, ktorý by ponúkol užívateľom nielen end-to-end šifrovanie, ale aj ďalšie funkcie, ktoré poznáme z populárnych četovacích aplikácií. Väčšina “Android sveta” sa adaptovala na RCS štandard, no Apple sa dlhodobo držala svojej aplikácie iMessage.  

Aplikácia iMessage je niečo ako RCS pre iPhone sféru. Ponúka rozšírené možnosti četovania, šifrovanie, no ako je pre Apple zvykom, iné zariadenia neberie do úvahy. Majitelia iPhonov mohli medzi sebou komunikovať bezpečne, no medzi iPhone a Android zariadeniami komunikácia prechádzala na SMS štandard. Google dlho tlači na Apple, aby tento štandard prijal. Spoločnosť tlaku nakoniec podľahla a neskôr tento štandard zavedie.  

Okrem zjednotenia nabíjacieho štandardu a pravidiel ako narábať s užívateľskými dátami, Zákon o digitálnych trhoch určuje nové pravidlá aj pre spoločnosti a aplikácie, ktoré možno definovať ako “gatekeeperov”. Pod touto definíciou si môžeme jednoducho predstaviť aplikáciu alebo službu, ktorá má väčšinový podiel na trhu a môže aktívne brániť používaniu menších aplikácií alebo služieb.  

Opäť sa vrátime k aplikácii iMessage. Ide o jednu z najväčších četovacích platforiem, podobne ako WhatsApp. A preto by sa dalo očakávať, že budú na ňu kladené rovnaké nároky a Európska únia označí aplikáciu ako „strážcu brány“. Bude ale tomu tak?

Situácia je komplikovanejšia, než sa zdá

Nie je to však také jednoduché, ako sa zdá. Apple sa ohradila tým, že v Európe nie je aplikácia až tak populárna, aby spadala pod definíciu gatekeepera tak, ako to stanovuje nový zákon. Európska komisia 12. Februára definitívne rozhodla a verdikt znie, že Apple má pravdu. iMessage nebude vnímaná ako gatekeeper, spolu s vyhľadávačom Bing a prehliadačom Edge od spoločnosti Microsoft. Rovnako sa nebude ako gatekeeper brať reklamná služba Microsoft Advertising.  

Vo všetkých štyroch prípadoch ide o služby a aplikácie, ktoré technicky spĺňajú podmienky stanovené zákonom, no spoločnosti Apple a Microsoft sa ohradili proti rozhodnutiu a požiadali Európsku komisiu o prešetrenie. Po naozaj prísnom prešetrení Európska komisia usúdila, že iMessage, Bing, Edge a Microsoft Advertising nie sú brány, ktoré majú tú moc ovplyvňovať to, ako užívatelia využívajú iné aplikácie a služby v online priestore.  

Európska komisia však bude situáciu naďalej starostlivo monitorovať a reagovať na výrazné zmeny na trhu. Zároveň Európska komisia vysvetľuje, že týmto rozhodnutím sa nemení status gatekeepera spoločností vo veci ich ďalších produktov, aplikácií a služieb.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre