Šetrí zatváranie aplikácií v telefóne batériu? Pozrite sa, ako predĺžite výdrž batérie vášho telefónu!

Mnoho ľudí si myslí, že ak zavrie mobilnú aplikáciu manuálne, tak tým šetrí batériu smartfónu. No v skutočností robí opak. Ako môžete predĺžiť výdrž batérie?

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Zatvorenie aplikácií na pozadí v telefónoch s operačnými systémami iPhone a Android sa často považuje za spôsob, ako ušetriť energiu batérie. Avšak táto prax môže mať negatívny vplyv na výkon telefónu a jeho schopnosť uspokojivo fungovať. V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, prečo je zatvorenie aplikácií na pozadí zlým krokom a aké alternatívne riešenia existujú pre optimalizáciu výdrže batérie. Tipy pre tento článok nám poskytol web fossbytes.com

Čo sú aplikácie na pozadí?

Aplikácie na pozadí sú aplikácie, ktoré sú stále spustené a bežia na pozadí vášho zariadenia, aj keď ich momentálne aktívne nepoužívate. Tieto aplikácie môžu v pozadí pokračovať v spracúvaní údajov, využívať GPS alebo vysielať a prijímať dáta. Niektoré aplikácie ako napríklad hudobné prehrávače alebo správy, potrebujú na pozadí bežať, aby vám mohli poskytovať nepretržité služby a aktualizovali obsah. Avšak, niektoré aplikácie na pozadí môžu značne zaťažovať batériu vášho zariadenia a znížiť výdrž batérie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šetrí zatvorenie aplikácii na pozadí batériu?

Zatváranie aplikácií na pozadí nešetrí batériu. Mýtus vznikol z toho, že ľudia zamieňajú „otvorené na pozadí“ s „bežiacim“. Aplikácie v pozadí zaberajú zdroje len v prípade, keď sa vykonáva nejaký proces na pozadí, ako napríklad nahrávanie súboru, sledovanie polohy alebo prehrávanie zvuku. Zatváranie aplikácií však skôr spotrebuje batériu, pretože pri jeho vynútenom ukončení sa používajú zdroje a batéria na zatvorenie a vyčistenie z RAM. Zároveň pri opätovnom spustení aplikácie, sa musí všetko načítať na novo, čo v konečnom dôsledku spotrebuje oveľa viac energie, ako keď sú aplikácie v režime spánku. Keď opustíte aplikáciu, tak tá prejde do režime hlbokého spánku. V tomto režime na svoje fungovanie spotrebúva zanedbateľné množstvo energie, aby bola pripravená na znovuspustenie.

Jeden z vývojárov Androidu ešte v roku 2016 uviedol, že ak vypnete nejakú aplikáciu, tak spolu s ňou môžete vypnúť aj nejakú službu, no operačný systém ju opätovne zapne, aby riadne fungoval.

Ušetrí vypnutie aplikácií mobilné dáta?

Vypnutie aplikácií na pozadí neušetrí veľa mobilných dát, pokiaľ neobmedzíte prenášanie údajov tým, že sa pohrajete s nastaveniami v Android alebo iOS zariadení. Niektoré aplikácie používajú mobilné dáta aj keď ich neotvoríte. Ak by ste mali predsa len pocit, že vám tieto aplikácie míňajú neprimerane veľa dát, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali tejto téme podrobnejšie vrátane návodu, ako môžete identifikovať problémové aplikácie.

Ako zlepšiť výdrž batérie smartfónov s Androidom?

Existuje hneď niekoľko jednoduchých tipov a trikov ako zlepšiť výdrž batérie. Sú to fakt tipy ktoré sú veľmi jednoduché spraviť a dokáže ich každý. Poďme sa na nich spolu pozrieť

Vypnite upozornenia na často používané aplikácie zníženie upozornení je efektívnym spôsobom optimalizácie životnosti batérie. Vypnutie upozornení pre niektoré aplikácie môže byť užitočné. Dobrým typom je aj využitie Digitálnej rovnováhy, ktorá vám vie ukázať, z ktorých aplikácií vám chodí najviac upozornení a aj to, s akými aplikáciami reálne pracujete. Túto funkciu má každý Android smartfón vstavanú v nastaveniach telefónu.

„Každá jedna notifikácia rozsvieti displej na niekoľko sekúnd v kombinácii s vibrovaním. Priemerný človek môže za deň dostať viac ako 100 upozornení! Pri každom upozornení chytíme telefón, a pozrieme sa, čo nám prišlo, čo rovnako prispieva k vyššej spotrebe energie.“

Vibrácie pre hovory a upozornenia môžu byť taktiež váš „nepriateľ“ takže aby ste zlepšili životnosť batérie, môžete vypnúť vibrácie pri prijímaní upozornení a hovorov. Vibračný motor na vašom zariadení spotrebuje batériu pri každom vibrovaní.

Používanie tmavšej tapety je taktiež jedným z výborných zdrojov na lepšiu výdrž batérie. Keďže väčšina moderných smartfónov používa OLED displej tak tmavšia tapeta znamená že viac pixelov na obrazovke je v skutočnosti „vypnutých „. Rovnako sa odporúča, aby ste mali zapnutý tmavý režim. Len pre zaujímavosť, kombinácia týchto nastavení vám vie ušetriť 3% až 9% batérie.

Môžete obmedziť používanie mobilných dát pre aplikácie, ktoré sú zriedkavo používané. To môžete urobiť zrušením oprávnenia, ktoré ste aplikáciám udelili na používanie mobilných dát na pozadí.

Ako si šetríte vašu batériu vy? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich socialnych sieťach! 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre