Šetrí tmavý režim v smartfónoch skutočne toľko energie? Výsledok vás prekvapí!

Je tmavý režim v smartfóne skutočne tak zázračný? Najnovšia štúdia odhaľuje, že nešetrí toľko energie, koľko by sme si želali!

Tmavy rezim internetovy prehliadac Google Chrome na mobile
Zdroj: flickr.com (srslyguys) (CC BY 2.0 DEED), Vosveteit.sk (úprava)

V posledných pár rokoch sa stalo trendom prepínať svoj smartfón a aplikácie do tmavého režimu. S príchodom AMOLED či OLED displejov i do lacnejších smartfónov sa rozšíril fakt, že práve tento režim šetrí batériu oveľa viac, ako keby ste využívali svetlú tému smartfónu. Je tomu však skutočne tak a je tmavý režim naozaj tak zázračný? Podľa štúdie sprostredkovanej portálom Androidauthority.com je výsledok iný, ako by sme očakávali. Využívate tmavú tému za cieľom úspory batérie? Potom toto musíte vedieť!

Ako celé študovanie tmavej témy prebiehalo?

Štúdia zaoberajúca sa dôsledkom tmavého režimu na batériu bola vedená výzkumníkmi z Purdue University. Počas výzkumu sa pozreli na šesť aplikácií, konkrétne aplikáciu kalkulačky, Google Kalendár, Google Mapy, Google Správy, Google Telefón a YouTube. Zároveň sa zamerali na to, ako tmavý režim reaguje pri minútovom používaní každej z aplikácií na smartfónoch Pixel 2, Pixel 4, Pixel 5 a Moto Z3.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je tmavý režim skutočne tak šetrný?

Ak si myslíte, že by tmavý režim mal v skutočnosti nejaké veľké dôsledky pre smartfóny pri celodennom používaní tohto režimu, tak sa mýlite. Pri používaní tmavého režimu počas celého dňa v interiéri i exteriéri s automatickým jasom dokážete ušetriť približne medzi 3 – 9% batérie. Nejde teda o tak veľkú zmenu, ktorú v konečnom výsledku ani nemusíte pocítiť.

Kde sa však skutočne ušetriť energiu smartfónu dá, je pri prechode zo svetlého režimu do toho tmavého. Ak využívate v exteriéri svetlú tému pri 100% jasu, nielen že lepšie uvidíte, ale i viac ušetríte. Aby ste teda dosiahli výsledku ušetrenia od 39% do 47%, skúste nabudúce v exteriéri využívať svetlú tému a pri prechode do interiéru prepnúť do tmavého režimu. Uvidíte, že výsledok pri šetrení batérie bude oveľa lepší.

Celá táto štúdia sa zaoberala tmavým režimom pri PFOP displeji, teda Per-Frame OLED Power Profiler displeji. Požadovaný výsledok teda nebude dosiahnutý pri používaní LCD displeja, ktorý môže tmavý režim využívať len ako „kozmetickú“ úpravu.

Využívate vo svojom smartfóne tmavý režim? A aký displej má váš smartfón? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre