Je lepšie počítač dať do režimu spánku či hibernácie? Pozrite sa, pri ktorom režime ušetrite viac energie

Oba režimy počítač úplne nevypnú, no pripravia ho na ďalšie zapnutie. Takto sa môžete rozhodnúť ktorý režim je pre vás.

tlacidlo zapinania notebooku
Zdroj: unsplash.com (Ashkan Forouzani)

Po skončení práce s počítačom máme dve možnosti, ako ho vypnúť bez toho, aby sme ho naozaj vypli. Sú nimi možnosti uspať a hibernovať, ktoré zariadenie úplne nevypnú a umožnia vám rýchlejšie sa vrátiť k práci, alebo k čomukoľvek čo práve potrebujete. Lenže, ktorý režim je lepší?  

Na prvý pohľad znejú tieto dve možnosti podobne a aj to tak je. Zároveň však existujú medzi nimi rozdiely, ktoré sú dôležité, ak sa napríklad snažíte viac šetriť energiu. Režim spánku je napríklad niečo ako ľahké zdriemnutie si pre počítač. Ide o režim nízkej spotreby, kedy funguje len pamäť RAM, no všetky komponenty sú vypnuté. To umožňuje počítaču rýchlo sa naštartovať naspäť. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď však dáte počítač do stavu hibernácie, stav počítača sa uloží na pevný disk, nie do pamäte RAM. Po spustení počítača sa teda načítava z pevného disku. Režim hibernácie umožňuje aby sa celý počítač mohol vypnúť, no jeho opätovné zapnutie trvá o niečo dlhšie.  

Vypínať počítač cez noc?
Zdroj: Unsplash (Quaritsch Photography)

Ak si neviete vybrať medzi spánkom a hibernáciou, určite vám pomôže fakt, že hibernácia počítača šetrí viacej energie ako spánok. Pri hibernácii totiž počítač spotrebúva len o malý kúsok viac energie, ako keď je celé zariadenie vypnuté. Režim spánku je viac “zobudený” ako režim hibernácie, preto si počítač vyžaduje viac energie na to aby fungoval.  

Závisí to síce na konkrétnom počítači, no zapnuté zariadenie dokáže brať energiu od 40W až do 100W, možno aj o kúsok viac. Keď však PC dáte do režimu spánku, jeho energetická spotreba sa zníži na 4W. Pri režime hibernácie však spotreba klesá ešte o niečo viac, na 0.2W, miestami aj na nulu, ukázal experiment portálu howtogeek.com.

Vypínať počítač cez noc? 

V poslednej dobe sa začína čoraz viacej objavovať otázka, či by sme mali počítač každú noc vypínať. Odpoveď ale záleží na niekoľkých faktoroch. V spánkovom režime sa môže počítač cez noc venovať naplánovaným činnostiam. Väčšinou sa aktualizuje alebo antivírusový program preskenuje celé zariadenie. Na noc sa plánujú zdĺhavé procesy, ktoré by vás obmedzovali počas dňa. 

Nechať počítač pár dní v spánkovom režime nie je nič zlé, no dlhšia doba môže viesť k problémom s výkonom. V prípade, že postrehnete nižší výkon, odporúča sa počítač reštartovať. Reštart zatvorí všetky programy a vyčistí pamäť. 

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí nechávajú počítač v spánkovom režime, odporúča sa ho minimálne raz za týždeň reštartovať. Kedy sa však odporúča počítač vypnúť? Ak vieme, že počítač nepoužijeme najbližších pár hodín (8 a viac), potom ho môžeme vypnúť. Ak sa tak rozhodneme urobiť na konci dňa, ráno budeme mať zariadenie pripravené na nový deň a na ďalšiu prácu.

Vo všeobecnosti sa odporúča, že ak medzi používaním zariadenie ubehne len niekoľko hodín, tak je lepšie ho uspať, ako ho vypnúť. Dôvodom je, že ak používate počítač viackrát za deň, je najlepšie ho nechať zapnutý. Ak ho používate na krátky čas, nechať počítač stále zapnutý je menej stresujúce ako ho niekoľkokrát denne vypínať a zapínať. Pýtate sa prečo? Odpoveď je taká, že zakaždým keď zapnete počítač, tak vynaloží o čosi viac energie ako zvyčajne. Dôvodom je, že štartuje všetky procesy z nuly. Ak sa táto situácia opakuje príliš často, tak to môže viesť k skoršiemu opotrebovaniu komponentov a rovnako aj celkovej vyššej spotrebe energie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre