NávodySpravodajstvo

Hibernovať či uspať notebook: Aký je medzi týmto dvoma možnosťami uspania zariadenia rozdiel?

Pri vypínaní počítača vieme vybrať možnosť spánku či hibernácie. Ide o podobné pojmy, no aký je medzi nimi skutočný rozdiel?

Ak počítač nechcete úplne vypnúť, tak máte na výber z dvoch možnosti – hibernácia a spánok. Pojmy, ktoré sú si navzájom trochu podobné, no samozrejme medzi nimi panujú rozdiely. Tie si ale mnoho ľudí neuvedomuje a tým pádom ani nevie, ako ich správne využívať. Dnes sa preto pozrieme na to, čo tieto pojmy znamenajú a ako ich správne používať.

Hibernácia vs. Spánok

Oba pojmy v nás vyvolajú pocit, že ide o neúplné vypnutie počítača. To je aj pravda, no každý pojem označuje iný proces. Spánok spotrebováva oproti hibernácii značnú časť energie. Otvorené procesy totiž udržiava v operačnej pamäti (RAM), ktorá na svoj chod potrebuje energiu. Isté procesy sú samozrejme pozastavené alebo vypnuté a preto má spánok svoj význam pri šetrení energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Tlacidlo zapinania a vypinania notebooku vo windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Naproti tomu hibernácia je takmer totožná s kompletným vypnutím. Rozdiel je iba v tom, že isté nevyhnutné procesy ostávajú zapnuté. Zvyšné programy sa ale vypnú a ich neuložený proces sa uloží na pevný disk, ktorý nepotrebuje byť neustále zásobovaný energiou. Aj preto je v rámci šetrenia energie výhodnejšie počítač poslať hibernovať, než spať. Samozrejme ale záleží od situácie.

Kedy hibernovať a kedy spať?

To, kedy vybrať možnosť hibernácie a kedy spánku závisí od situácie. Ak počítač budete znovu využívať do pár minút, tak určite zvoľte možnosť spánok. Počítač je totiž oveľa rýchlejšie načítaný, pretože bežia mnohé procesy spolu s operačnou pamäťou. Aj za tých pár minút ale viete ušetriť nejakú tú energiu, čo je v dnešných časoch mimoriadne výhodné.

TIP Redakcie: Kedy je je výhodné dať notebooku hibernovať a kedy by ste to nemalo robiť? Prečítajte si tento článok, kde sa to dozviete.

No v prípade, že plánujete nechať počítač na pár hodín, tak odporúčame hibernáciu. Úspora energie je samozrejme omnoho vyššia, no zároveň je nižšia hladina rizika. Všetky údaje sú totiž uložené na pevnom disku, ktorý neovplyvní ani prípadný výpadok energie. To sa ale nedá povedať o spánku, ktorý svoje údaje ukladá do operačnej pamäte, ktorá je ale v prípade výpadku energie vymazaná. Pri hibernácii bude ale samozrejme pomalšie opätovné zapnutie, no ak váš počítač má SSD disk, tak rozdiel až tak nepocítite.

Isté zariadenia ale ponúkajú aj istý hybrid režim. Ten spája prvky hibernácie a spánku. Načítanie je rýchlejšie vďaka využitiu operačnej pamäte, no zariadenie taktiež nezaskočí ani výpadok energie. Preto sa určite porozhliadnite v nastaveniach vášho počítača.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close