APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Aplikácii, ktorú sme vo Windowse používali 28 rokov, zvoní umieračik. Microsoft jej dáva zbohom!

Známa aplikáciu, ktorú poznáme vo Windowse desiatky rokov, končí.

24. Augusta 1995 vyšiel Windows 95, prvý operačný systém, ktorý predstavil program WordPad. Mnohí tento program poznali a používali ako náhradu Wordu, pretože aj napriek istým obmedzeniam poskytovala rovnaké možnosti úpravy textu.

WordPad je teda textovým editorom, ktorý ponúka základné formy úpravy textu. Môžete si zvoliť veľkosť písma, farbu, kurzívu, podčiarknutie, tučné písmo či zarovnanie. Ponúka aj možnosť záložiek, no oproti programu Word sú tieto funkcie značne orezané. Ďalším výrazným rozdielom je, že WordPad dlho nepodporoval žiadne obrázky, grafy, alebo iné grafické elementy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Od verzie Windows XP Microsoft do Wordpadu pridal možnosť Unicode a tým pádom aj podporu pre veľa jazykov. Niekedy tento program vedel otvoriť aj “wordovské” dokumenty, teda súbory s príponou .doc. S príchodom operačného systému Windows Vista však túto funkciu Microsoft odobral kvôli nesprávnemu vykresľovaniu Word súborov.  

Dnes už môžete do WordPadu vložiť aj obrázok, no jeho možnosti úpravy sú oproti Wordu značne obmedzené. Celkovo však môžeme WordPad považovať za niečo ako medzičlánok medzi najjednoduchším poznámkovým blokom a programom Word, ktorý ponúka naozaj bohaté možnosti na úpravu textu a vkladaniu rôznych súborov.

Wordpad končí, oznamuje Microsoft
Zdroj: Vosveteit.sk

WordPad končí

Microsoft však 1. septembra oznámil, že končí s podporou programu WordPad. Už teraz nedostáva žiadne aktualizácie a s ďalšou verziou Windowsu bude táto aplikácia odstránená. Technologický gigant odporúča, aby ste na otváranie bohatých textových dokumentov .doc alebo .rtf používali aplikáciu Word. Na jednoduché textové dokumenty vám aj naďalej bude stačiť poznámkový blok.  

„WordPad sa už neaktualizuje a bude odstránený v budúcom vydaní systému Windows. Pre dokumenty s formátovaným textom, ako sú .doc a .rtf, odporúčame Microsoft Word a pre dokumenty s obyčajným textom, ako je .txt, Poznámkový blok Windows.“, uviedol gigant v stanovisku.

Mnohí aplikáciu WordPad používali hlavne preto, lebo systém Windows predinštalovanú a zároveň nemuseli za ňu platiť. Používali sme ju už 28 rokov, no doba pokročila a dnes už WordPad nestíha za možnosťami, ktoré poskytujú iné textové programy. Dobrou správou je, že ak hľadáte bezplatnú alternatívu za tento program, spoločnosť Microsoft ponúka na internete bezplatnú verziu ich balíka Microsoft Office.  

Okrem Wordu tam nájdete programy ako napríklad PowerPoint, Excel, Outlook, OneNote a Teams. V podstate ide o balík Microsoft Office, ktorý môžete používať bezplatne, no má to jeden háčik. Tieto programy si nestiahnete do počítača ako pri spoplatnenej verzii, no musíte ich používať online pričom súbory sa vám ukladajú na cloud OneDrive. Máte možnosť uložiť si súbor aj do počítača, no ak by ste ho chceli otvoriť, opäť tak môžete urobiť jedine cez internet.  

Na jednej strane sa dá pochopiť, že WordPad už kvôli obmedzeným možnostiam nemá cenu ďalej udržiavať. Zároveň ale môžeme tento krok Microsoftu chápať ako tlačenie buď ku kúpe balíka Office, alebo k používaniu ich online platformy a cloudového úložiska.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close