SpravodajstvoTechnológie

Obnovovacia frekvencia vs Vzorkovacia frekvencia dotyku: Viete aký je medzi nimi rozdiel?

Čo je vzorkovacia frekvencia dotyku a ako sa líši od obnovovacej frekvencie? Zistite, čo je pri výbere smartfónu dôležitejšie!

V posledných rokoch sa pomerne často hovorí o obnovovacej frekvencii displeja. Na počet Hertzov sa pri výbere smartfónu pozeráme čoraz častejšie. Vyššia frekvencia značí plynulejší zážitok. Tento fakt sme si veľmi rýchlo obľúbili. Pri mnohých vlastnostiach displeja ale existuje ešte jedna, ktorá nemá až takú pozornosť. Na tému upozornil web makeuseof.com.

Ide o vzorkovaciu frekvenciu dotyku. Tento údaj predajcovia často ani neuvádzajú pri promovaní svojich zariadení a preto je logické, že sa o nej až tak nehovorí. Dnes si preto povieme niečo o vzorkovacej frekvencii dotyku, o tom, aký má význam a čím sa vlastne líši od obnovovacej frekvencie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vzorkovacia frekvencia dotyku

Túto frekvenciu vieme taktiež nazvať aj ako frekvencia odozvy, čo nám trochu viac priblíži význam tohto pojmu. Ide o frekvenciu, pri ktorej displej smartfónu číta vstup, čiže dotyk. Čím je táto frekvencia vyššia, tým je displej zariadenia citlivejší.

Zvýšená citlivosť umožňuje obrazovke minimalizovať medzery pri registrovaní používateľského vstupu. To znamená, že displej reaguje presnejšie a poskytuje plynulejší zážitok. Frekvencia odozvy je dôležitá najmä pri hrách, kde sú rozdiely medzi prehrou a výhrou na úrovni milisekúnd. Vyššiu frekvenciu ale určite ocenia aj ľudia s rýchlymi prstami pri písaní.

Xiaomi black Shark herny smartfon
Zdroj: YouTube (Redskull)

Vzorkovacia frekvencia dotyku sa meria v Hz (hertzoch) a pri bežných smartfónoch sa táto hodnota pohybuje niekde medzi 120 až 300 Hz.

Obnovovacia frekvencia

Teraz prejdeme k viac populárnemu pojmu. Obnovovacia frekvencia je o tom, ako rýchlo dokáže displej zobraziť meniace sa pixely. Čím je frekvencia vyššia, tým plynulejšie sa zobrazujú animácie na displeji. Aj preto výrobcovia viac preferujú propagovanie obnovovacej frekvencie. Voči vzorkovacej frekvencii dotyku to je vlastnosť displeja, ktorú potencionálny zákazník vidí na vlastné oči ihneď.

Pri dnešných smartfónoch aj v strednej triede je bežná frekvencia 90 Hz, pričom tieto hodnoty siahajú až do hodnoty 120 Hz, prípadne 144 Hz. Samozrejme, že existujú smartfóny aj s vyššou obnovovacou frekvenciou, no tie nie sú až tak časté a zjavujú sa hlavne vo vlajkových lodiach spoločností.

Na záver môže vystať otázka, že čo je pri výbere smartfónu dôležitejšie. Odpoveď sa ale neprikláňa ani na jednu stranu. Dôležitá je súhra. Bez vysokej obnovovacej frekvencie neuvidíte rýchle zachytenie vášho dotyku a bez vysokej vzorkovacej frekvencie dotyku je vysoká obnovovacia frekvencia nanič. Preto pri výbere smartfónu pozerajte na obe frekvencie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close