Prečo zaplnené úložisko spomaľuje smartfón? A ako si ho viete vyčistiť, aby vám mobil išiel lepšie?

Prečo mobil seká, keď má zaplnené úložisko? Ako úložisko súvisí s výpočtovou kapacitou mobilu a ako ho uvoľniť?

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Aj menej skúsený používateľ mobilných telefónov vie, že rýchlosť mobilu ovplyvňuje najmä rýchlosť procesora a veľkosť pamäte RAM. V skutočnosti však rýchlosť mobilu ovplyvňuje aj tretia veľká súčiastka, a to pevné úložisko mobilu. O slovo sa hlási najmä vtedy, keď je plné, alebo takmer plné. Vtedy aplikácie prestávajú fungovať tak, ako by mali a mobil je pomalý či seká. Prečo je tomu ale tak, keď klasické úložisko nemá na starosti výpočty, ale len ukladanie dát? A čo s tým môže bežný užívateľ urobiť? Na všetko zodpovieme v tomto článku.

Prečo úložisko ovplyvňuje rýchlosť mobilu?

Stav, kedy mobil seká alebo aplikácie fungujú pomaly nastáva vtedy, keď súčiastky v mobile zodpovedné za vykonávanie výpočtov sú preťažené. Týmito súčiastkami sú najmä procesor a pamäť RAM. Pri každej požiadavke užívateľa sa spustí kód aplikácie, ktorý vyžaduje vykonanie istých „výpočtov“. To, koľko výpočtov dokáže procesor vykonať, je uvádzané v GHz. Čo s tým ale má spoločné úložisko mobilu?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobne, ako ľudia pri ručnom počítaní príkladov používajú pomocné výpočty, tak to robia aj aplikácie. Vďaka pomocným výpočtov dokážu celkové zadania plniť rýchlejšie, lebo si ich odložia do pozadia a následne, keď ich potrebujú, si ich znovu vytiahnu naspäť. Práve tu prichádza rad na stále úložisko telefónu, do ktorého sa tieto pomocné výpočty ukladajú.

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Prečo ale aplikácie začínajú sekať, aj keď úložisko nie je na 100% zaplnené? Môže za to fyzika. Elektronické súčiastky, ako procesory, sú zložené z rôznych polovodičov, ktoré vďaka sofistikovaným algoritmom prenášajú logické jednotky a nuly na svoj výstup. Keď sa úložisko blíži k vysokej zaplnenosti, algoritmy zodpovedné za čo najlepší výber prázdnych miest na prenos údajov prestávajú fungovať, lebo všetky polovodiče robia všetko preto, aby udržali dáta v disku pokope. Tým pádom si súčiastky zodpovedné za prenos dát z úložiska do procesoru a naopak musia vystačiť s tým, čo im ostane. Výsledkom je pomalší prenos dát a teda častejšie sekanie mobilu.

Koľko voľného úložného priestoru potrebujete, aby vám telefón išiel plynulo?

Možno sa teraz pýtate, koľko voľného úložiska potrebujete. Je to dobrá otázka. Väčšina výrobcov odporúča, aby ste mali aspoň 10% až 20% voľného úložiska. Ak tak nebudete robiť, tak sa budete môcť stretnúť so sekaním smartfónu či pomalšími reakciami.

Ako vyčistiť úložisko?

Najefektívnejším spôsobom, ako vyčistiť úložisko, je zbaviť sa aplikácií, videí a fotiek, ktoré nepotrebujete. Pri mazaní fotiek a videí si môžete pomôcť zálohovacími službami, ako Fotky Google či iCloud.

Vycistenie smartfonu od nepotrebnych suborov
Zdroj: Vosveteit.sk

Celkový prehľad toho, aké súbory vám zapĺňajú úložisko, nájdete v Nastaveniach vášho smartfónu. Odtiaľ sa viete preklikať do každého priečinka, či sú to videá, aplikácie alebo iné súbory.

Vymazať môžete z úložiska aj dočasné súbory, čo sú práve „pomocné výpočty“ ostatných aplikácií či iné, nepotrebné súbory. K nim sa viete dostať jednoducho, kliknutím na históriu otvorených aplikácií a následne na možnosť Čistenie alebo Hĺbkové čistenie.

Prípadne, ak potrebujete vyčistiť váš smartfón viac do hĺbky, tak vám odporúčame, aby ste sa pozreli na tento návod, kde sme vám priniesli podrobný postup vrátane tipov a ako na to. Mimochodom, ak by ste sa nechceli zbaviť všetkých aplikácií, hoci ich nepoužívate, tak si môžete zapnúť funkciu ich archivovania cez Obchod Play.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre