Čo sa stane so smartfónom, keď zaplníte jeho úložný priestor? Z tohto dôvodu by ste si v ňom mali nechať rezervu

Úložný priestor v smartfóne by sme si mali šetriť a nechať si v ňom aj rezervu. Pozrite sa, aké sú dôvody, prečo by ste to mali robiť.

Velkost uloziska smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Mark Harpur)

Úložný priestor v našom smartfóne nie je nekonečný. Pri výbere nového telefónu máme zvyčajne na výber z niekoľkých pamäťových konfigurácií, medzi ktorými si môžeme vybrať. Ak náš model nedisponuje slotom pre SD kartu, tak sa s touto kapacitou musíme zmieriť ako s finálnou a priestor si v zariadení šetriť. Čo sa však stane, keď tento priestor na internom úložisku zaplníme? Pozrite sa s nami prečo by ste si mali v telefóne nechať nejakú tú rezervu, ktorú nikdy nezaplníte. Plné úložisko totiž môže nepriaznivo vplývať na chod nášho telefónu.

Ako sa správa smartfón, ktorý má úložný priestor naplnený?

To, že sa vám postupne zapĺňa úložný priestor si všimnete skôr, než vám príde notifikácia do centra oznámení. Prvým znakom, ktorý zaplnenie úložného priestoru indikuje, je spomalenie a zasekávanie smartfónu. Zníži sa váš výkon, keďže ako operačný systém, tak aj aplikácie potrebujú určitý priestor pre správny chod a prevádzku. Keď tento priestor však nemajú k dispozícii, váš telefón sa spomalí. Rovnako sa aplikácie môžu správať nestabilne a náhodne sa vypínať počas ich používania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
spomalovanie smartfony
Zdroj: vosveteit.sk

Plný úložný priestor však má na nás aj iné negatívne dopady, napríklad aj zníženie bezpečnosti. S plným úložným priestorom totiž prichádza aj fakt, že náš systém nebude mať priestor pre inštaláciu aktualizácií. Z tohto dôvodu teda nebudeme môcť využívať najnovšie verzie operačného systému, ktoré nás chránia pred najnovšími hrozbami. Najnovšie aktualizácie však neprídu ani pre naše aplikácie, ktoré nielen že nebudú disponovať najnovšími bezpečnostnými prvkami, no môžu sa správať nestabilne a tiež sa zasekávať a vypínať sa.

Koľko úložného priestoru potrebujeme v našom smartfóne?

Úložný priestor v smartfóne si volíme už pri jeho kúpe. Preto by pre nás malo byť dôležité, akú pamäťovú konfiguráciu zariadenie ponúka. Rôzni používatelia môžu mať rôzne nároky, no vo všeobecnosti platí, že základnou hodnotou, po ktorej by sme sa dnes mali pozerať, je pamäťová konfigurácia so 128GB úložiskom. Do takéhoto veľkého úložiska môžeme uložiť množstvo fotografií, nejaké tie videá vo vyššej kvalite, viac ako 100 aplikácií či ďalšie súbory.

aplikacie android
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Náročnejší používatelia by však mali dnes už siahnuť po telefóne, ktorý ponúka aspoň 256GB úložiska. Táto hodnota platí napríklad pre používateľov, ktorí často fotografujú či natáčajú videá. Rovnako by sme túto hodnotu odporučili napríklad používateľom, ktorí svoje smartfóny využívajú pre hranie hier. Tie totiž dokážu zabrať aj niekoľko gigabajtov. Musíme ale spomenúť, že nároky systému a aplikácií postupne narastajú a úložný priestor s menej ako 128GB by sme nemali ani len zvažovať.

A čo s minimálnymi požiadavkami na úložný priestor?

Minimálne požiadavky na úložný priestor v našom smartfóne nie sú vysoké. Taký operačný systém Android 13 vyžaduje aspoň 16GB interného úložiska aby dokázal v telefóne riadne bežať. Takúto maximálnu kapacitu úložiska však dnes už telefóny neponúkajú a málokedy sa stretneme s menej ako 64GB verziou telefónu v predaji. Nemôžeme sa však pozerať len na minimálne požiadavky pre Android, keďže aj rôzne aplikácie si vyžadujú iné hodnoty.

android telefon titulka
Zdroj: Pe3k / Shutterstock.com

Ak by ste sa rozhodli hrať jednu z najnáročnejších hier pre Androidy, teda Genshin Impact, tak by ste potrebovali ďalších 8GB interného úložiska. Množstvo priestoru vám vedia zabrať aj ďalšie aplikácie. Medzi náročnejšie aplikácie pre úložný priestor radíme aj Spotify, ktorý si dokáže zabrať aj 2GB, rovnako aj Messenger či Facebook, ktoré sa dokážu pohybovať v hodnotách okolo 1GB, Instagram zaberajúci pokojne aj 5GB a žrútom vedia byť aj ďalšie aplikácie, ktoré zaberajú v priemere okolo 100 až 200MB. Na minimálne požiadavky systému sa teda nemôžeme spoliehať.

Čo odporúčajú výrobcovia smartfónov?

Jedným z výrobcov odporúčajúcich veľkosť interného úložiska v telefóne je aj Samsung. Ten nám odporúča v telefóne vlastniť 128 – 256GB úložný priestor. Konfigurácia so 128GB je však bežná pre telefóny určené na bežné používanie. Podľa tohto výrobcu by sme si mali nechať v telefóne zvyčajne aspoň 10GB voľného priestoru, ktorý má slúžiť pre potenciálne aktualizácie systému a ďalšie súbory. A k tomu by ste mali pridať  aspoň 10% až 20% voľného úložiska.

samsung galaxy s23+ recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Google naopak uviedol svoje stanovisko tým, že zaviedol minimálne hardvérové požiadavky pre systém Android. Tu však musíme spomenúť, že Google oficiálne nikde neuvádza, aká je optimálna hodnota veľkosti úložného priestoru, ktorý v smartfóne máme.

Spomenúť však nakoniec musíme, že aj keď svoj úložný priestor zaplníte, vždy máte možnosť využiť presunutie súborov na SD kartu, do svojho počítača či na cloudové úložisko. Ak vám však váš telefón už nestačí a zdá sa vám, že už nemáte v zariadení čo uvoľniť, mali by ste zvážiť prechod na nový model s väčším priestorom na úložisku.

Aký veľký úložný priestor máte vo svojom smartfóne vy? A akú rezervu si nechávate voľnú? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre