Zariadenia

Ako dlho vydrží pevný disk či SD karta, kým sa opotrebuje? Na toto si dajte pozor, aby ste neprišli o dáta!

SD karty, no ani SSD a HDD úložiská nemajú nekonečnú výdrž. Pozrite sa, ako môžete zistiť, že sa blíži ich koniec.

S pojmom HDD, SSD alebo SD karta ste sa už pravdepodobne stretli. Vo všetkých troch prípadoch ide o typ úložiska, s ktorým sa môžeme stretnúť v našom počítači, smartfóne alebo inej elektronike. A zatiaľ čo pevné disky s označením HDD sme mohli nájsť prevažne v lacnejších a starších počítačoch, pomaly ho začína nahrádzať modernejší typ úložiska, ktorým je pevný disk so stavom pevného tela, teda SSD. SD karty naopak vieme využiť vo viacerých typoch elektroniky pre úschovu dát. Výhodou všetkých troch typov úložísk je, že si do nich vieme uložiť veľké množstvo súborov a využiť ich tak napríklad pre zálohu našich fotografií, videí alebo iných súborov. Akú ale majú životnosť? A ako môžeme spoznať, že sa koniec ich životnosti blíži? Na to sa teraz pozrieme spoločne.

Aká je v priemere životnosť HDD, SSD alebo SD karty?

HDD je skratkou pre Hard Disk Drive alebo teda pevný disk. Životnosť týchto diskov sa môže merať v počte prevádzkových hodín, nedokážeme ho teda využívať nekonečne. Priemerná životnosť HDD sa pritom uvádza na 3 až 5 rokov, no mnohé faktory dokážu tento čas ovplyvniť. Závisí najmä od kvality disku, pričom kvalitnejšie disky dokážu vydržať o niečo dlhšie. Rovnako ale musíme zarátať aj podmienky, v akých sa tento disk využíva, teda v akej teplote a pri akých vibráciách, ďalej závisí aj od intenzity používania či mechanického opotrebenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
hard disk
Zdroj: Pexels.com

SSD alebo Solid State Drive je úložný disk bez pohyblivých častí a má obmedzený počet zapísaní na každú pamäťovú bunku. Rôzne kapacity SSD diskov dokážu zvládnuť rôzny počet zápisov, pričom taký SSD disk s kapacitou 500 GB dokáže vydržať približne 150 TB zápisov dát. To znamená, že na disk môžete postupne zapísať až 150 TB dát predtým, než sa vám poškodí. Pri priemernom disku by sme mohli rátať s výdržou aj niekoľko desaťročí, no záleží od intenzity jeho používania.

Zdroj: produktová fotografia

Dostávame sa aj k SD kartám, ktoré vieme využiť vo viacerých zariadeniach aj pre zálohovanie našich údajov. SD karty majú rovnako obmedzený počet zapísaní a mazaní. Čím viac súborov si na ne ukladáme a následne odstraňujeme, tým viac kartu opotrebovávame. Využívajú teda podobný princíp pri životnosti ako SSD disky. Priemerná SD karta by ale mala pokojne vydržať aj 10 rokov.

Aké sú znaky toho, že sa nám naše úložisko opotrebováva?

Opotrebovanie HDD, SSD alebo SD karty sa môže prejaviť rôznymi spôsobami, no niektoré znaky nám môžu naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Ak teda vo vašom počítači alebo smartfóne začnete evidovať tieto príznaky, mali by ste si dať pozor a svoje súbory čo najrýchlejšie zálohovať, prípadne zvážiť výmenu úložiska. Nižšie sa môžete pozrieť na hlavné znaky.

  • Pomalšie načítavanie: Ak si všimnete, že čas, ktorý potrebujete na načítanie súborov alebo spustenie programov sa postupne predlžuje, môže to byť indikátor opotrebovania úložiska. To môžu spôsobiť problémy s čítaním alebo zápisom dát na disku alebo karte.
  • Chybové správy pri čítaní alebo zápise: Ak sa začnú objavovať časté chybové správy pri čítaní alebo zápise súborov, môže to naznačovať problémy s opotrebovaním. Napríklad, ak sa vyskytujú chyby pri kopírovaní súborov na SD kartu, môže to byť znak, že karta má problémy.
  • Zhoršená výkonnosť: Ak si všimnete, že váš systém alebo zariadenie je pomalší, vykonáva úlohy menej efektívne alebo sa častejšie „zasekáva“, môže to byť spôsobené opotrebovaným úložiskom. To môže mať vplyv na rýchlosť načítavania, spúšťanie aplikácií a odozvu systému.
  • Strata dát: Ak dôjde k náhlej strate dát alebo ak súbory náhle zmiznú, môže to naznačovať poškodenie úložiska. Opotrebované úložisko môže mať problémy s čítaním alebo ukladaním dát, čo môže viesť k strate informácií.
  • Chyby SMART: SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) je technológia, ktorá monitoruje stav a výkon úložiska. Ak SMART diagnostika ukazuje varovné alebo chybové hodnoty, môže to znamenať, že sa úložisko blíži ku koncu svojej životnosti.

Stretli ste sa niekedy s problémami s vaším úložiskom? A ako sa prejavovali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close