ANDROIDSpravodajstvo

Google stanovil minimálne požiadavky pre aktualizáciu na Android 13: Toto váš smartfón musí mať!

Android 13 si vyžaduje viac interného úložiska a pamäte RAM v porovnaní so staršími verziami systému. Pozrite sa na minimálne požiadavky.

Operačný systém Android dnes nájdeme na približne 80% všetkých smartfónov na trhu. Najnovšou verziou systému je Android 13, ktorý postupne prichádza do prvých smartfónov. Bežný používateľ však aktualizáciu bude môcť očakávať až začiatkom budúceho roka, no vlajkové lode predstavené koncom tohto roka by už najnovšiu „trinástku“ mali ponúknuť. A zatiaľ čo my čakáme na aktualizáciu, spoločnosť Google upravila a zverejnila minimálne požiadavky pre aktualizáciu a inštaláciu tohto systému. Tieto požiadavky však bude veľmi ľahké splniť, ak teda nemáte smartfón, ktorý by svojimi špecifikáciami pripomínal zariadenia spred piatich rokov. Na upravené minimálne požiadavky nás upozornil portál xda-developers.com a my sa na ne teraz pozrieme spoločne.

Android 13 aktualizuje minimálne požiadavky pre pamäť RAM aj interné úložisko

Doteraz sme boli zvyknutí, že minimálne požiadavky pre systém Android boli naozaj minimálne. Posledná verzia požiadaviek prišla ešte s verziou systému Android 11 a vyžadovala si, aby smartfón mal aspoň 512MB pamäte RAM. Toto boli všetky požiadavky k tomu, aby smartfón mohol rozbehnúť najnovšiu verziu Androidu aj s GMS a rovnaká požiadavka sa vyskytla aj pri Androide 12. Android 13 však svoje požiadavky zvyšuje, čo je pochopiteľné. Google samozrejme chce, aby systém bežal čo najviac plynulo na zariadeniach.

Po novom pre správne rozbehnutie systému Android 13 aj s GMS musí mať náš smartfón aspoň 2GB pamäte RAM. Tu však nekončíme, pretože Google nasádza aj podmienku minimálnej veľkosti interného úložiska. To by malo mať po správnosti aspoň 16GB pamäte, čo dnes nájdeme v takmer každom smartfóne. Tieto požiadavky sa nám môžu zdať ako smiešne, najmä teda vo chvíli, kedy vrcholné modely ponúkajú aj 512GB interného úložiska. Napriek tomu sa môžu nájsť lacnejšie zariadenia, ktoré by mohli ponúknuť aj menej ako 2GB pamäte RAM alebo 16GB interného úložiska. Ide najmä o telefóny, ktoré sú dostupné na rozvojových trhoch. Ale aj medzi nami sa nájdu používatelia, ktorí si na smartfón nepotrpia a vo vrecku majú mobil hodný minulého desaťročia.

Upravia sa aj podmienky pre Android Go?

Minimálne požiadavky, ktoré si vyžaduje Android 13 doteraz boli hodnotou, ktorá bola kľúčová pre verziu Android Go. Smartfóny, ktoré mali 2GB pamäte RAM a 16GB interného úložiska mali podľa Googlu povinne prichádzať s verziou systému Android Go, avšak teraz sa tieto podmienky stávajú minimálne aj pre klasickú verziu Androidu 13. Podmienky, pri ktorých by smartfóny museli povinne ponúknuť Android Go by sa mohli teda zvýšiť.

Neočakávame, že by však Google zvyšoval hranicu pamäte RAM, pri ktorej by smartfóny museli ponúknuť Android vo verzii Go. Spodná hranica interného úložiska by sa však mohla navýšiť na 32GB, keďže samotný systém dnes častokrát zaberie aj 10GB. Pri 32GB nám totiž nezostane veľa úložiska na využitie, a preto by bolo rozumné, aby smartfóny s takýmto úložiskom ponúkli odľahčený Android. Google však k tomuto kroku nepristúpil a upravil len podmienku pre využitie operačného systému Android 13.

Myslíte si, že Google spravil dobre, keď upravil podmienky? Alebo si viete dnes predstaviť využívať aj nižšie špecifikácie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close