SpravodajstvoVeda a výskum

Americká armáda bude mať vojakov z „budúcnosti“: Vojaci dostanú okuliare HoloLens, ktoré im majú dať výhodu na bojisku

Spočiatku hrboľatá spolupráca armády a technologického giganta sa uberá správnym smerom, tvrdia obe strany.

Americká armáda a technologický gigant Microsoft vedú v istom zmysle kontroverznú spoluprácu, ktorá sa začala už v roku 2018. Armáda chcela vojakov vybaviť systémom „augmentovanej reality“ HoloLens, informuje portál Extreme Tech.

Augmentovaná alebo inak aj vylepšená realita ponúka vojakom prostredníctvom okuliarov dodatočné informácie, čo im umožní vykonať taktické rozhodnutia rýchlejšie ako nepriateľ. Spolupráca armády a Microsoftu však nebola vždy ideálna. Zariadenia HoloLens sa podľa interného zdroja slabo prispôsobovali nedostatočnému svetlu a ponúkali nekvalitnú termálnu kameru. Americká vláda sa dokonca vyjadrila, že Spojené štáty touto spoluprácou, ktorá v ten moment stála 22-miliárd dolárov, premrhala peniaze a čas.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zdá sa ale, že to ešte nie je stratené. Armáda schválila dodanie neupresneného počtu zariadení. Podľa zdrojov okuliare HoloLens prekvapili počas testov v teréne. Okuliare umožnia podľa portálu Microsoft vojakom vidieť cez dym, alebo za roh a poskytnú tiež 3D mapu prostredia priamo v zornom poli vojaka. Okuliare tiež poskytnú holografické terče pre potreby cvičenia.

„Okuliare s vylepšenou realitou zachránia životy. Našim hlavným cieľom je dostať mužov a ženy z bojiska bezpečne domov,“ vysvetľuje Marc Krugh z americkej armády, ktorý sa na projekte podieľal už od samotného začiatku.

Čo HoloLens dokáže?

Armáda by mala začať vojakov vybavovať okuliarmi HoloLens už od tohto mesiaca. Tvrdí, že systém od základov zmení to, čo vojsko na bojisku dokáže a ako budú operovať. Do februára minulého roku spoločnosť Microsoft získala viac ako 80-tisíc hodín spätnej väzby od vojakov. Tí okuliare testovali v štyroch kolách odohrávajúcich sa za obdobie pol roka.

Spätná väzba od samotných vojakov bola podľa Microsoftu neoceniteľná a umožnila zariadenie vyladiť do posledných detailov.

„Ak by sa senzory nachádzali na spodku okuliarov, vojak by si nedokázal oprieť líce o pažbu zbrane,“ vysvetľuje Krugh.

Ďalším prípadom boli napríklad okraje okuliarov. Vojaci zistili, že pôvodný dizajn im uberal periférne videnie, preto Microsoft dizajn upravil. Podľa armády spoločnosť pracovala dobre s feedbackom vojakov a zároveň šikovným spôsobom identifikovala veci, ktoré by nefungovali a navrhla alternatívu.

Momentálne ponúka HoloLens termálnu kameru, senzory, GPS, kompas a nočné videnie. V budúcnosti by mohli okuliare využiť na zmenu perspektívy, napríklad z nepriateľskej pozície. To by im umožnilo zistiť, či ich nepriateľ môže vidieť, alebo nie. Zároveň by mohli zistiť ako vyzerá určité prostredie počas dňa alebo noci, či dažďa. Tiež by si mohli vyvolať holografický obraz určitej budovy a zistiť ako do nej najlepšie vstúpiť alebo aké sú možnosti úniku.

S okuliarmi HoloLens môžu vojaci nahliadnuť aj za roh bez toho, aby sa vyklonili. Okuliare sa totiž dokážu „spárovať“ s kolimátorom zbrane a ukázať vojakovi to, čo vidia mieridlá. Obraz sa v rozhraní okuliarov drží bez ohľadu na to, kam sa vojak pozerá. Hoci sa systém HoloLens ešte len testoval, podľa americkej armády už teraz mení spôsob, akým vojsko operuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close