SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili „továreň na diamanty“: Nachádza sa hlboko v útrobách Zeme

Vedci z Arizona State University sa bližšie pozreli na chemické procesy, prebiehajúce pri intenzívnych teplotách a tlaku tisíce kilometrov pod povrchom.

Hlboko v útrobách Zeme sa nachádza „továreň na diamanty“. Aspoň tak pomenovali vedci z Arizona State University región na hranici medzi zemským jadrom a magmou v plášti planéty.

Podmienky, ktoré sa v tomto hraničnom bode nachádzajú vedú k uvoľneniu uhlíka z tekutej zlúčeniny železa. Následne vplyvom vysokých teplôt a tlaku vznikajú z uhlíku diamanty. Spočiatku sa predpokladalo, že uhlík možno nájsť hlavne v jadre planéty, pričom plášť mal mať oveľa menej tohto prvku, no výskum dokázal, že aj v plášti existuje väčšie množstvo uhlíka, než sa predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pri podmienkach, aké existujú na hranici jadra a zemského plášťa je stabilná forma uhlíku diamant,“ vysvetľuje Dan Shim z Arizona State University.

Hranica medzi jadrom a plášťom sa nachádza približne 3-tisíc km pod zemou a teplota je v tejto oblasti približne dvakrát väčšia ako teplota lávy. Predpokladá sa, že teplota na hranici plášťa a jadra sa pohybuje okolo 3 800 stupňov Celzia. Vďaka tomu sa voda uvoľňuje z minerálov, ktoré sa do tejto hĺbky dostali prostredníctvom konvekčných procesov.

V hlbinách Zeme zároveň existuje obrovský tlak, čo vedie k zlučovaniu vodíka s tekutým železom. To podľa výskumu vedie k horšej rozpustnosti iných prvkov v jadre Zeme. Predovšetkým rozpustnosť uhlíka sa znižuje tam, kde vodík vstupuje do jadra cez zemský plášť. Keď sa uhlíku podarí uniknúť z vonkajšej časti zemského jadra do plášťa, stáva sa z neho vplyvom teploty, tlaku a spomenutých procesov diamant.

Vrstva diamantu

Uhlík je mimoriadne dôležitým prvkom pre život na Zemi. Odhalenie procesov prebiehajúcich hlbinách planéty vedcom umožňuje lepšie pochopiť uhlíkový cyklus prebiehajúci niekoľko tisíc kilometrov pod povrchom.

„Fascinujúce je, že tvorba diamantov môže prebiehať už niekoľko miliárd rokov,“ tvrdí Byeongkwan Ko z Arizona State University.

Uhlík unikajúci z jadra do zemského plášťa a jeho následná premena na diamant môžu podľa autorov výskumu vysvetliť vyšší výskyt uhlíka v zemskom plášti. Vysvetľujú, že na hranici plášťa a jadra Zeme by mali existovať diamantové štruktúry, ktoré možno prostredníctvom seizmických vĺn odhaliť. Tieto vlny by cez diamantovú vrstvu mali cestovať neobvykle rýchlo. Vlny cez diamant cestujú rýchlejšie kvôli jeho nižšej hustote a pevnosti.

Diamanty možno nájsť aj v zemskej kôre, teda oveľa bližšie k povrchu, no tu sú extrémne vzácne. Predpokladá sa, že do vyšších vrstiev Zeme sa dostali zo zemského plášťa vplyvom sopečnej činnosti.

Vedci vo svojom výskume naďalej pokračujú a v nasledujúcich krokoch sa pokúsia odhaliť aj ďalšie reakcie, ktoré môžu viesť ku premene iných prvkov. Zamerajú sa na kremík, síru, či kyslík a skúsia zistiť to, ako zmeny v koncentráciách týchto prvkov dokážu ovplyvniť mineralogické zloženie hlbšej vrstvy zemského plášťa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close