Spravodajstvo

Vyberáte si cloudové úložisko? Koľko GB dát potrebujete a aké existujú alternatívy?

Uložte si všetky svoje zálohy na cloudové úložisko a vyberte si k tomu ten správny plán. Desiatky GB vás môžu stáť len pár eur.

Keď sa pozrieme na praktickú stránku využívania elektroniky, nie je bezpečné, aby sme si svoje súbory ukladali na jedno miesto. Keby sme si totiž nechali svoje potrebné súbory len v smartfóne a poškodil by sa nám, mohlo by sa jednoducho stať, že by sme o ne prišli. Rovnako sa môže stať, že sa nám poškodí aj počítač, na ktorom sme mali zálohované všetky svoje fotky a dokumenty. Práve z tohto dôvodu sa odporúča vytvárať si zálohy na viaceré miesta, pričom čoraz obľúbenejšími sú cloudové úložiská. Dôvodom je ich praktická stránka, keďže k prístupu k našim súborom nám stačí jednoducho sa prihlásiť na akékoľvek zariadenie. Aká je však ideálna veľkosť takéhoto úložiska, aby sme si dokázali uložiť všetko čo potrebujeme? Odpoveď nám prináša portál howtogeek.com.

Do 20GB vieme zohnať aj bezplatné úložisko pre svoje zálohy

Viacerí výrobcovia smartfónov ponúkajú pre svoje zariadenia bezplatné plány vo výške zvyčajne 5GB, ktoré však môžeme využiť maximálne pre uloženie niekoľkých snímok a dokumentov. Medzi takých výrobcov patrí napríklad Apple s iCloudom alebo Xiaomi s Mi Cloudom, no aj napríklad taký OneDrive od Microsoftu, ktorý rovnako ponúka 5GB zadarmo. Bezplatné úložisko vo výške 15GB však máme aj od spoločnosti Google. Svoje zálohy totiž vieme uložiť na Disk Google, pričom do týchto 15GB sa rátajú aj naše maily, zálohované snímky, súbory, hudba, prakticky všetko na čo si len spomenieme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Riešením pre väčšie cloudové úložisko zdarma by mohlo byť vytvorenie viacerých účtov Google, čo však nie je vôbec praktické. Ak však využívate len klasické zálohy niekoľkých súborov vo vašom smartfóne či počítači a nezálohujete si úplne všetko, tento bezplatný plán vám môže úplne vystačiť. V prípade že by vám to však bolo málo, môžete siahnuť po väčšom pláne, ktorý si zrejme už zaplatíme.

Priemerom je 100GB a viac

Možnosťou pri platenom cloudovom úložisku pre naše zálohy je zvyčajne plán so 100GB. Takýto plán využijeme už vo chvíli, kedy si chceme zálohovať napríklad celý náš smartfón alebo dôležité súbory z počítača. Náročnejší používatelia tento plán dokážu využiť úplne hravo, pričom cena takéhoto plánu nie je vôbec astronomická. Napríklad taký Google ponúka plán so 100GB len za 1.99€ mesačne, čo je celkom lákavá cena. Ak by sme potom pri Googli chceli siahnuť po vyššom 200GB pláne, zaplatili by sme mesačne 2.99€. Treba si však pamätať, že vo väčšine prípadov ide o mesačné platby, ktoré v prípade nezaplatenia pozastavia svoju činnosť a vaše súbory nebudú ukladať.

Zdroj: OneDrive

Konkurenčný OneDrive od Microsoftu taktiež ponúka plán so 100GB kapacitou pre zálohy našich súborov. Ak by sme siahli po tomto pláne, zaplatili by sme 2€ mesačne, prípadne 20€ ročne. V prípade ročného predplatného by sme tak vedeli ušetriť platbu za dva mesiace, spolu vo výške 4€. Zaujímavou je však cloudová služba Degoo, ktorej sme sa už venovali v našom predchádzajúcom článku. Tá ponúka až 100GB úložiska zadarmo, pričom podmienkou k jej využívaniu je len to, aby ste ju aspoň raz za 3 mesiace otvorili. Pre bližšie informácie k tejto službe sa môžete pozrieť na náš starší článok.

Možnosťou je aj úložisko pre zálohy s veľkosťou 1TB a viac

Nakoniec sa pozrieme aj na úplne najvyšší plán pre zálohy našich súborov. 1TB úložiska bežný používateľ zrejme nevyužije ak na cloud neukladá veľké videá o vysokej kvalite či väčšie množstvo snímok, súborov a aplikácií. Práve tieto plány sú zvyčajne populárne medzi grafickými dizajnérmi alebo profesionálnymi video editormi. Keď už sme sa teda pozreli na úložisko od Googlu vo vyššie spomenutých plánoch, spomenieme tiež to, že Google ponúka až 2TB plán. V takomto prípade si za uloženie svojich súborov na virtuálne úložisko zaplatíme až 9.99€ mesačne, čo nie je už zanedbateľnou čiastkou. V každom prípade však ide o veľa priestoru, ktorý zrejme ani nevyužijete.

Za 7€ mesačne si však vieme predplatiť 1TB plán od Microsoftu v službe OneDrive, ktorá nám ku cloudu pre zálohy pribalí aj aplikácie zo služby Office 365. Ak by sme sa rozhodli pre ročnú platbu, vyšla by nás na 69€. OneDrive navyše ponúka aj rodinný balík až pre 6 osôb s veľkosťou 6TB. Tento balík stojí 10€ mesačne, prípadne 99€ ročne a spolu s úložiskom získame rovnako aj možnosť využitia Office 365.

Predplácate si nejaký plán pre cloudové zálohy aj vy? Alebo si zálohujete svoje súbory nejakým iným spôsobom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close