Vo vysokej koncentrácii môže byť nebezpečná, no pre život kľúčová: Táto látka mohla ovplyvniť evolúciu života na Zemi

Prvotné organizmy mohli prežiť vďaka látke, ktorá je vo veľkej miere nebezpečná. V dobe vzniku Zeme však bola zdrojom kyslíka.

Vedci zistili, aká látka mohla byť zdrojom kyslíka pre organizmy, žijúce na mladej zemi
Zdroj: NASA

Výskumníci z Newcastle University odhalili mechanizmus, ktorý vytvára peroxid vodíka počas pohybu geologických zlomov.

Vysoká koncentrácia peroxidu vodíka môže byť pre život nebezpečná, no zároveň ide o zdroj kyslíka pre mikroskopické organizmy. Predpokladá sa, že tento zdroj mohol ovplyvniť evolúciu prvotných organizmov a možno aj podnietiť vznik života na planéte. Každopádne štúdia poodhaľuje spôsob života v horúcom prostredí mladej Zeme, keď ešte neexistovala fotosyntéza.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Geologické zlomy sú výsledkom tektonickej činnosti a v týchto oblastiach možno nájsť mimoriadne reaktívne horniny. Ich povrch je posiaty rôznymi nedokonalosťami, cez ktoré sa môže dostať voda a spustiť chemickú reakciu. Rovnaké podmienky sa výskumníkom podarilo dosiahnuť rozdrvením žuly, čadiču a olivínovca. Tieto tri horniny sa nachádzali aj v mladej zemskej kôre. Vedci ich pridali do vody, ktorá bola kontrolovaným prostredím bez kyslíka.

Experimenty dokázali, že ak je voda blízko bodu varu, reakcia vedie ku vytvoreniu výrazného množstva peroxidu vodíka. Čo je však dôležitejšie, teplota pri vzniku tejto látky sa prekrýva s teplotnou škálou extrémne termofilných mikroorganizmov.

„Predchádzajúce výskumy naznačili, že malé množstvo peroxidu vodíka môže vzniknúť, ak sa v neprítomnosti kyslíku rozdrvia určité horniny. Náš výskum je však jeden z prvých, ktorý poukazuje na významnú úlohu tepla pri tvorbe látky,“ vysvetľuje vedúci práce, Jordan Stone.

Zdroj kyslíka

Dodáva, že poškodené horniny a minerály sa môžu správať úplne inak, než tie dokonalejšie. Stačí len voda, vysoká teplota a rozdrvené horniny na to, aby sa začala tvorba peroxidu vodíka a tým pádom aj kyslíka. Vedci vo svojej práci píšu, že všetky potrebné ingrediencie boli prítomné na mladej Zemi ešte pred vznikom fotosyntézy. Život sa pravdepodobne vyvinul v horúcich seizmicky aktívnych regiónoch a tvorba peroxidu vodíka ho mohla do veľkej miery ovplyvniť.

Otázka vzniku života na Zemi ostáva ešte do veľkej miery otvorená, no podľa niektorých vedcov mohli prvotné organizmy vzniknúť krátko po formácii planéty. Teóriu potvrdzujú aj objavy z Kanady, ktoré sa môžu radiť k najstarším objaveným známkam života. Vedci našli drobné vlákna, ktoré by mohli byť stopou po baktériách, no mohli vzniknúť aj nebiologickým chemickým procesom. Po prvýkrát sa o týchto stopách začalo rozprávať už v roku 2017 a odvtedy vedci vzorky starostlivo skúmali.

Vedci si okrem neurčitých vlákien všimli aj štruktúru pripomínajúcu strom. Podľa nich ide o jasnejší znak, že za jej vznikom stojí bakteriálny život. Autori výskumu predpokladajú, že ak existujú správne podmienky, život môže vzniknúť veľmi rýchlo a môže sa vyskytovať kdekoľvek.

Peroxid vodíka vznikajúci v aktívnych regiónoch mohol slúžiť ako zdroj kyslíku pre prvotné organizmy v dobe, kedy planéta až tak veľa kyslíku nemala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre