Výrobcovia smartfónov presadzujú domáce opravy zariadení: Je však bezpečné svoj smartfón opraviť doma?

Opraviť si svoj smartfón doma nemusí byť také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Odborníci radia skôr siahnuť po servise.

rozbity displej smarfon
Zdroj: flickr.com (Robert Nelson) (CC BY 2.0 DEED)

V poslednej dobe sa čoraz častejšie rozpráva o opravách smartfónov, ktoré by sme si mohli vykonať aj sami doma. Takáto oprava zariadenia má veľké výhody v tom, že nemusíme svoj smartfón posielať do autorizovaného servisu na dlhšiu dobu a rovnako nemusíme takýto servis zháňať. Oprava nás navyše môže výjsť o niečo lacnejšie, keďže si všetku prácu spravíme sami. Je však bezpečné tieto opravy vykonávať svojpomocne doma? Aj keď môže ísť o skvelý spôsob ako presvedčiť používateľov svoje smartfóny opravovať a nesiahať hneď po novom smartfóne, domáce opravy so sebou prinášajú aj niekoľko nevýhod. Vyjadrenie expertov nám k tejto problematike priniesol portál abcactionnews.com a my sa naň teraz pozrieme spoločne.

Opravy smartfónov môžu byť praktické, no nie príliš výhodné

V priebehu posledných mesiacov sme mohli byť svedkami predstavenia programu pre domáce opravy od spoločnosti Apple, ktorá po novom umožňuje používateľom vykonať menšie opravy aj v domácom prostredí. Apple im dá navyše k dispozícii aj originálne súčiastky pre ich iPhony spolu s potrebným náradím. Touto myšlienkou sa v poslednej dobe inšpiroval aj juhokórejský Samsung, ktorý zatiaľ umožňuje používateľom vykonávať určité typy opráv. K náradiu a originálnym súčiastkam rovnako pribalí aj príslušný návod, aby sme si svoj smartfón mohli opraviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
pad telefonu rozbity displej_2
Zdroj: unsplash.com (Ali Abdul Rahman)

Pre používateľov môže ísť o skvelú správu, keďže si svoj smartfón môžu doma opraviť aj svojpomocne. Najmä mladšia generácia si vie predstaviť vykonať tieto opravy zariadení aj doma, keďže je v týchto technológiách čoraz viac zručná. Nemôžeme však rátať s tým, že každý jeden používateľ bude vedieť, čo má v akej chvíli spraviť. Každý jeden z nás sa v tomto svete opráv učil na vlastných chybách. Umožniť používateľom skúšať opravy na svojich zariadeniach teda môže spôsobiť, že týchto chýb bude odrazu viac.

Opraviť si smartfón nie je také jednoduché ako sa zdá

Keby bolo také jednoduché opraviť si svoje zariadenie doma, robil by to zrejme každý. Jeden z majiteľov servisov sa vyjadril práve k výmene displeja, ktorá podľa jeho slov nie je to isté ako vymeniť si ochranné sklo displeja. Oprava rozbitého smartfónu sa nám teda môže skomplikovať vo chvíli, kedy svoj smartfón rozoberieme a nevieme dať všetky súčiastky na správne miesto. Vnútro smartfónu sa totiž skladá z väčšieho množstva malých súčiastok a skrutiek. Navyše pri výmene displeja musíme rozobrať takmer každú časť nášho zariadenia, čo nemusí byť najjednoduchšie.

Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Keď sa chystáme vymeniť si displej, musíme najprv zo smartfónu opatrne vytiahnuť batériu, následne povoliť rôzne kryty a menšie súčiastky a pri niektorých smartfónoch musíme odpojiť aj USB konektor. Poškodenie nejakého káblu alebo spoja je reálne, pričom riskujeme to, že smartfón nenávratne poškodíme. Nehovor viac o tom, že môžeme poškodiť i matičnú dosku, čo je pomerne drahou záležitosťou. Podľa slov majiteľa servisu by sme teda mali skôr investovať do autorizovaného servisu a neriskovať, že niečo poškodíme. Od opravy smartfónov sú tu odborníci. A predtým, než sa pustíte do opravy svojho smartfónu za 1000€ by sme najskôr mali trénovať na lacných a starých modeloch.

Skúšali ste niekedy už opraviť svoj smartfón? A ako to dopadlo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre