Môže sa znehodnotiť batéria smartfónu, ktorý je odložený v zásuvke stola a nepoužíva sa? Toto by ste mali vedieť!

Mnohí si myslia, že ak je telefón odložený dlhodobo v zásuvke stola, tak nedochádza k degradácii batérie, no nie je tomu tak. Batéria degraduje, aj keď mobil nepoužívate.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Je prirodzené, že naše telefóny podliehajú opotrebovaniu. Najviac to môžeme vidieť na batérii smartfónu, kedy nám po pol roku alebo dlhšom čase už nevydrží fungovať tak dlho, ako keď sme ho vybalili zo škatule a začali používať.

Mnoho zlozvykov prispieva k rýchlejšie degradácii batérie. Napríklad to, ak nabíjame náš telefón na 100% alebo ho vybíjame na 0%. Rovnako by sme ho nemali vystavovať ani vysokým a ani príliš nízkym teplotám. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie a to, že neprimerané teploty ich akcelerujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mohlo by sa ale zdať, že ak nepoužívame telefón, tak to nemá vplyv na kapacitu batérie. Je ale tomu skutočne tak? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie.

Degraduje batéria smartfónu, ak ho nepoužívame?

Pravdepodobne aj vy máte v zásuvke vášho stola jeden alebo viacero starších mobilov. Má to tak väčšina z nás. Je to úplne normálne a to z dôvodu, že telefóny meníme častejšie, ako sa reálne pokazia a následne si necháme starý telefón ako založený.

Ak teraz vytiahnete zo skrine starý smartfón, ktorý ste nabili na 100%, tak zistíte, že úroveň nabitia klesla. Zdravá batéria stráca úroveň nabitia tempom približne 5% za mesiac, ak mobil nepoužívate. To je dôkaz, že chemické reakcie v batérii smartfónu prebiehajú aj vtedy, keď ho nezoberiete do rúk dlhšiu dobu. To je aj dôvod, prečo batéria zariadenia plynúcim časom degraduje, hoci telefón aktívne nepoužívame.

„Degradácia batérie je proces, pri ktorom postupne klesá schopnosť batérie držať nabitie.“

Jednou z vlastností lítium-iónových batérií je, že dokážu uchovávať energiu len obmedzený čas po dobu niekoľkých hodín, potom sa začnú vybíjať. Ak úroveň napätie batérie klesne pod určitú úroveň, tak sa započnú nežiadúce chemické reakcie, ktoré spôsobujú degradáciu batérie.

Batérie obsahujú elektrolyt a aktívne materiály v anóde a katóde. V zdravej batérii ióny voľne prúdia medzi katódou a anódouNabíjanie batérie tlačí ióny z katódy na anódu. Použitie batérie obráti tok. Vďaka týmto iónom sú lítium-iónové batérie dobíjateľné. Zakaždým, keď nabijete smartfón, opotrebujete materiál v katóde, čo znamená, že už nedokáže udržať toľko elektrického náboja ako predtým. Ióny v batérii majú ale tendenciu presúvať sa cez elektrolyt aj pri pokojových podmienkach, keď telefón je vypnutý. Táto reakcie postupne vedie k strate kapacity.

slaba bateria smartfonu
Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com

Inými slovami, batérie obsahujú chemické látky, ktoré sa počas nabíjania a vybíjania menia, čo vedie k ich opotrebovaniu. Tieto chemické reakcie vedú k postupnému rozkladu aktívnych materiálov v batérii, čo má za následok stratu kapacity a výkonu. Riešením ale nie je ani vybiť batériu na nulu. Dôvodom je, že podpätie vedie k rozpusteniu anódy v elektrolyte. Tak isto treba prízvukovať, že aktívne materiály používané v batériách majú obmedzenú životnosť a plynúcim časom starnú.

Ako skladovať smartfón?

Ak sa rozhodnete skladovať starý telefón, tak sa vo všeobecnosti odporúča, aby ste ho uložili do skrine pri úrovni nabitia okolo 50 až 80%. Ak telefón odložíte pri príliš nízkej úrovni nabitia, tak sa batéria môže dostať do stavu hlbokého vybitia, kedy hrozí trvalé poškodenie batérie. Nezabudnite taktiež na to, že by ste ho nemali vystavovať príliš vysokým a ani nízkym teplotám. Ideálne je, keď ho uskladníte pri izbovej teplote, najlepšie medzi 20-25 °C. Rovnako majte na pamäti, že z času na čas ho je potrebné zapnúť a znova nabiť, aby neklesla úroveň nabitia príliš nízko, čo vedie k poškodeniu batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre