Máte v zásuvke odložený starý smartfón? Dajte si pozor, môže sa z neho stať nefunkčné zariadenie!

Aj o svoj starý odložený smartfón by sme sa mali starať. Pozrite sa, ako ho udržať dlhé mesiace v dobrej kondícii.

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

Možno aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorí svoje staršie smartfóny, ktoré už nevyužívajú, odkladajú doma do zásuvky. Nie vždy je to však najlepším riešením, ako svoj smartfón uchovať pre prípad, že by sa nám náš nový pokazil. Keď totiž nebudeme dodržiavať niekoľko pravidiel uskladnenia, môže sa nám poškodiť a už ho nikdy nemusíme zapnúť. Ako však predísť tomu, aby sa naše odložené zariadenie dostalo do takéhoto stavu? Portál mobilepains.com nám prináša niekoľko tipov k tomu, ako by sme mali naše zariadenie uskladniť, aby sme ho mohli aj po rokoch vytiahnuť stále v slušnej kondícii. Ak teda máte nejaké smartfóny doma v zásuvke aj vy, pozrite sa, ako sa o ne postarať.

Smartfón by mal byť čiastočne nabitý a vypnutý

Každému z nás príde na um, že ak svoj starší smartfón odkladá na dlhšiu dobu, mal by ho pravdepodobne vypnúť. Čo už však vie len málokto je, že by mal mať aj určitú úroveň nabitia batérie. Odporúča sa batériu nabiť medzi 40 a 80% kapacity, pričom je ideálnou hodnotou práve rozmedzie medzi 50 a 60%. Ak by sme svoje zariadenie odložili s úplne vybitou batériou, mohlo by sa stať, že by sa dostal do stavu hlbokého vybitia. Následne by sme ho tak už nemuseli zapnúť, no lepším prípadom je, že by mu trvalo len dlhšiu dobu k tomu, aby sa nabil a opätovne zapol. Nehovor viac o tom, že batéria stráca na kapacite aj v čase keď telefón nepoužívate. Môžu za to chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi smartfon Mini
Zdroj: YouTube (ATC Android ToTo)

Náš smartfón by sme ďalej nemali odkladať na miesto, kde je vlhko, prípadne až príliš teplo. Aj keď sa nám to nezdá, aj odložené zariadenie by malo mať rovnaké podmienky ako to, ktoré práve využívame. Dlhodobé vystavenie vlhkosti by mohlo viesť ku korózii vnútorných súčastí smartfónu. Rovnako ale aj prehnané teplo by smartfónu, teda najmä batérii mohlo uškodiť a naše zariadenie by nemuselo opäť prísť k životu. V lepšom prípade by sme sa však stretli len so zníženou kapacitou batérie.

Občas by sme naše zariadenie mali aj zapnúť

Okrem toho, že by mal mať náš smartfón v zásuvke nejakú úroveň nabitia by sme ho občas mali aj zapnúť. Odporúča sa to vykonať aspoň raz za 6 mesiacov, no lepším prípadom je, ak takéto smartfóny zapneme, aktualizujeme a nabijeme aspoň raz za 3 mesiace. Okrem toho by sme však mali aj myslieť na to, že takéto zariadenie by nemalo byť zahltené zbytočnými aplikáciami, ktoré počas neaktivity logicky nevyužívame.

Smartfon
Zdroj: YouTube (Urban Tecno)

Taktiež sa odporúča zariadenie skladovať na mieste, kde teplota nepresahuje 32°C. Vyhneme sa tak poškodeniu batérie, ktoré sme spomínali aj vyššie. Ak teda vlastníte doma smartfón, ktorý ste uložili len tak do zásuvky, mali by ste si premyslieť, či dodržujete tieto body. Ak áno, tak sa vám za to takéto zariadenie len poďakuje tým, že vydrží v dobrej kondícii ešte dlhú dobu.

Máte doma takto odložené smartfóny? A dodržujete tieto tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre