NávodyZariadenia

Pri akej teplote dochádza k vyššej degradácii batérie v smartfóne?! Snažte sa ho udržať v tomto teplotnom rozmedzí!

K rýchlejšej degradácii batérie dopomáha nielen príliš nízka teplota, ale aj privysoká. Toto je ideálne tepelné rozpätie, kedy šetríte svoju batériu.

Batérie našich telefónov sú najviac skúšané komponenty. Bez nich by sme totiž nemohli používať naše zariadenia. Väčšina mobilov dnes vydrží na jedno nabitie fungovať jeden až jeden a pol dňa. No plynúcim časom sa batéria degraduje, čo sa odzrkadľuje aj na nižšie výdrži.

Priemerná batéria v telefóne by mala vydržať približne 400 až 500 nabíjacích cyklov, čo sú v priemere dva roky. No nesprávnym zaobchádzaním môžeme prispieť k vyššej degradácii batérie a tým aj skrátiť jej životnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako teplota ovplyvňuje batériu?

Pravdepodobne tým najvypuklejším problémom, ktorý vplýva na životnosť batérie, je príliš nízka teplota, resp. opačný extrém, kedy vystavujeme telefón vysokým teplotám. Teplota totiž ovplyvňuje chemické procesy, ktoré sa dejú vo vnútri batérie. Vysoké teploty môžu spôsobiť, že chemické procesy v batérii prebiehajú nekontrolovateľne rýchlo, čo môže viesť k skoršiemu vybitiu batérie a k jej poškodeniu. Zároveň môže nastať aj rýchlejšiemu odparovaniu tekutín, čo spôsobuje poškodenie vnútornej štruktúry batérie.

Nízke teploty na druhej strane môžu spomaliť chemické reakcie v batérii, čo môže znižovať výkon a trvanlivosť batérie. V niektorých situáciách sa môže tiež stať, že elektrolyt v batérii zmrzne, čo môže viesť k poškodeniu jej vnútornej štruktúry. V extrémnych prípadoch, ak je teplota príliš nízka, batéria môže dokonca prestávať fungovať úplne. Preto je dôležité, aby sme udržiavali smartfón pri teplotách, ktoré mu neškodia.

Aká teplota je ideálna?

Všeobecne platí, že teploty nad 35 °C môžu mať negatívny vplyv na batériu a teploty nad 45 °C môžu byť veľmi škodlivé. Ak je telefón dlhodobo vystavený vyšším teplotám, môže to viesť k rýchlemu vybitiu batérie, k zhoršeniu výkonu a dokonca k trvalému poškodeniu batérie. Zároveň treba povedať, že telefón by sme nemali vystavovať nižším teplotám ako je 0 °C. Ideálna prevádzková teplota je ale niekde na úrovni okolo 25 °C až 35 °C. Krátkodobé vystavenie vyšším alebo nižším teplotám nepoškodí vašu batériu v tak veľkej miere, no pravidelné vystavovanie zariadenia neprimeraným teplotám spôsobí, že vám batéria bude degradovať rýchlejšie.

Záverom treba poznamenať, že vysoké teploty nemusia byť len priamym zdrojom poškodenia batérie, ale môžu tiež spôsobiť problémy s ostatnými súčasťami smartfónu, ako je napríklad displej alebo procesor. Preto je dôležité chrániť svoj smartfón pred nevhodnými teplotami a udržiavať ho v optimálnych podmienkach, aby sa predišlo jeho poškodeniu.

Akú teplotu má batéria vášho telefónu?

Ak by ste si chceli skontrolovať vašu teplotu batérie, tak mnohé zariadenia ponúkajú túto funkciu vstavanú v nastaveniach telefónu v sekcii Batéria. Ak túto informácie nenájdete v nastaveniach, tak je potrebné siahnuť o aplikácii tretej strany. Napríklad prostredníctvom aplikácie Accu​Battery, kde na úvodnej obrazovke uvidíte aj informáciu o teplote.

teplota baterie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Na záver by sme vám dali ešte tip, aby ste udržiavali úroveň nabitia batérierozmedzí 20% až 80%, to rovnako pomáha k dlhšej životnosti batérie.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close